فنگ شویی اداری

فنگ شویی اداری

فنگ شویی اداری

فنگ شویی اداری مقوله‌ای پیچیده یا دشوار نیست. در این رابطه ما با بکارگیری اصولی در طراحی و چیدمان فضای اداری مواجهیم. چیدمان و طراحی خاص شاید قدرت خارق‌العاده‌ای در کارکنان ایجاد ننماید اما تاثیرات مثبتی که بر روان و انرژی آنان خواهد گذاشت چابکی درون سازمانی را تقویت می‌نماید و موجب خوشحالی و بهره‌وری بیشتر کارمندان می‌شود. تنها نکته‌ای که برای این منظور بایستی رعایت کنیم، تفکر هوشمندانه و تغییر دکور اداری برای ایجاد حس‌های مثبت در محیط است. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد مدیریت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

کارایی فنگ شویی اداری:

اولین اصلی که فنگ شویی بر پایه‌ی آن استوار است، جریان انرژی است. برای این منظور بایستی چیدمان دفتر به نحوی باشد که با رفت و آمد روان و بدون محدودیت انرژی در فضای اداری مواجه باشیم. برای دست‌یابی به این هدف نیز ایجاد یک محیط سازمان یافته، با یک طرح باز و مبلمانی با لبه‌های نرم، کمک کننده خواهد بود. پروسه‌ي فنگ شویی متمرکز بر مقوله‌ی تعادل است. ما با هیچ قانون خاصی در حوزه‌ي فنگ شویی مواجه نیستیم و تنها نکته‌ای که برای ما حائز اهمیت است، حفظ تعادل محیط است. بطور مثال ممکن است محیط اداری ما نورگیر باشد که در این حالت بدلیل بهره‌مندی از نور طبیعی، دکوراسیون محیط را با تم تیره طراحی می‌کنیم.

در چیدمان محیط‌های اداری بر اساس فنگ شویی با ۵ فاکتور سر و کار داریم:

۱. ۸ جهت اصلی

۲. ۵ عنصر طبیعی (زمین، باد، آتش، آب، اتر)

۳. اشکال

۴. باینری‌های طبیعی (دستگاه اعداد دودویی)

رعایت این فاکتورها در ایجاد محیطی که در آن انرژی درجریان است و تبدیل محیط به یک فضای پویا، موثر است.

مقالات مرتبط: نوآوری سازمانی چیست؟

فنگ شویی اداری

اهمیت فنگ شویی در چیدمان اداری:

شرکت‌هایی که چیدمان و دکور آنها مبتنی بر اصول فنگ شویی است، بطور کلی منظم‌تر و تمیز‌تر هستند. این قبیل دفاتر محیطی شادتر و آرام‌تر را برای کارکنان تعبیه می‌کنند. همانطور که بیان شد بدلیل تمرکزی که فنگ شویی بر حفظ تعادل دارد، در بدو ورود به چنین محیط‌هایی که منطبق بر اصول فنگ شویی هستند، تعادل بیشتری احساس می‌شود.

یکی از بزرگترین مزایایی که فنگ شویی در چیدمان اداری دارد شناسایی و رفع نقاط استرس‌زاست. این مورد نیز برگرفته از همان خاصیت متعادل‌سازی است. برای این منظور می‌توانیم چیدمان میز و صندلی و مبل‌ها را به گونه‌ای متفاوت‌تر انجام دهیم و یا به فکر اضافه کردن گیاهان باشیم. این کار روح و انرژی جدیدی را به محیط تزریق می نماید.

در نتیجه اینکه فنگ شویی به دو فاکتور اصلی در محیط کار توجه دارد؛ اول راحتی کارمندان و دوم استفاده‌ی بهینه از فضای داخلی.

اجرای فنگ شویی در محیط اداری:

۱. استفاده از آثار هنری:

برای این منظور لازم است نقطه‌ي کانونی محیط اداری را پیدا کرده و برای قرار دادن اثر هنری مدنظر آنجا را انتخاب نماییم. استفاده از تابلوهای هنری، مجسمه‌های جذاب، گلدان و هر چیز دیگری که بتواند توجه مراجعین و کارمندان را جلب نماید انتخاب مناسبی است.

حتی استفاده از یک قاب عکس خانوادگی بر روی میز کار که یادآور خاطرات خوشی است نیز می‌تواند راهگشا باشد.

۲. تاثیر رنگ‌ها:

رنگ محیط اداری و اتاق شخصی می‌تواند در رفتار، روحیات و خلق و خوی افراد تاثیرگذاری زیادی داشته باشد. استفاده از رنگ مناسب می‌تواند نقاط قوت افراد را تقویت و در غیر اینصورت موجب ایجاد ویژگی‌های منفی در افراد بشود.

تاثیر رنگ محیط نه تنها بر روی خود فرد که بر روی احساسات کارکنان و حتی مشتریان نیز تاثیرگذار خواهد بود.

۲-۱. رنگ قرمز:

استفاده از این رنگ منتقل کننده‌ي هیجان و انرژی است. اما نکته‌ای که در این رابطه وجود دارد، عدم استفاده از این رنگ بصورت غالب است. بهتر آن است که در این رابطه از اشیاء تزئینی با این رنگ استفاده نماییم.

۲-۲. رنگ نارنجی:

رنگ نارنجی فعالیت و مکالمه را تقویت می‌نماید. در محیط کار در حوزه‌ای که قصد داریم توجه حداکثری کارکنان را در آن داشته باشیم می‌توانیم از این رنگ استفاده نماییم.

۲-۳. رنگ زرد:

استفاده‌ي بیش از حد از این رنگ ممکن است منعکس کننده‌ی اضطراب، تشویش و نگرانی باشد. اما در حد نرمال آن ایجاد کننده‌ی خوش‌بینی و نوآوری است.

۲-۴. رنگ قهوه‌ای:

این رنگ به دلیل ماهیت گرمی که دارد منتقل کننده‌ی احساس آرامش خواهد بود. همچنین این رنگ ایجاد کننده‌ی هماهنگی میان افراد و افزایش احساس تعلق و وابستگی به محیط کار است.

۲-۵. رنگ آبی:

استفاده از این رنگ در محیط‌های اداری معمول و جا افتاده است. دلیل آن نیز افزایش آرامش، تمرکز، تفکر خلاق و بازدهی افراد است.

۲-۶. رنگ سبز:

یکی دیگر از رنگ‌هایی که منعکس کننده‌ی احساس آرامش و صلح در محیط کار است، رنگ سبز می‌باشد. همچنین این رنگ به کاهش خستگی به ویژه خستگی چشم و کاهش استرس نیز کمک می‌نماید.

مقالات مرتبط: ساختار سلسله مراتبی چیست؟

فنگ شویی اداری

۳. استفاده از نور طبیعی:

نور و هوای طبیعی و تازه می‌تواند احساس طراوت و انرژی بیشتری به فضای کاری بدهد. برای این منظور بهتر است محل کارمان را به شکل نورگیر و برخوردار از پنجره انتخاب نماییم. پنجره‌ها را با پرده‌های زخیم و تیره نپوشانیم و با باز کردن آنها هوای داخلی محیط را عوض نماییم.

فنگ شویی محیط اداری

۴. استفاده از گل و گیاهان:

استفاده از گل و گیاهان علاوه بر دور کردن انرژی منفی از محیط، به القای حس سرزندگی در افراد هم کمک می‌نماید. همچنین برای برخورداری از رنگ سبز در محیط اداری نیز می‌توانیم از گیاهان استفاده کنیم. همچنین استفاده از گیاهان می‌تواند ثروت آفرین نیز باشد. اما استفاده از گیاهان نیز محدودیت‌هایی دارد. بعنوان مثال استفاده از گیاهان نوک تیز موجب انتقال احساسات منفی می‌شود.

مقالات مرتبط: تحول استراتژیک

کلام آخر

با استفاده از تکنیک‌ها و اصول فنگ شویی به افزایش بهره‌‌وری کارکنان و بهبود وضعیت داخلی درون سازمانی کمک شایانی می‌کنیم. چرا که جریان فنگ شویی جریان انرژی را کنترل و به تعادل محیط داخلی کمک می‌کند. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.