قرارداد تجاری بین المللی

قرارداد تجاری بین المللی

توضیح قرارداد تجاری بین المللی

قرارداد تجاری بین المللی قراردادی است که حداقل یک عنصر فراملی دارد . منظور از عنصر فراملی این است که یا یکی از طرفین آن، ایرانی نیست یا محل اجرای قرارداد و یا عمده تعهدات ناشی از آن خارج از خاک ایران باشد. البته بر اساس تعریف مرسوم در کنواسیون‌های بین‌المللی، اگر محل انعقاد و اجرای قرارداد، خاک یک کشور باشد، تابعیت متفاوت طرفین، آن را به قرارداد تجاری بین‌المللی تبدیل نخواهد کرد. لازم به ذکر است که انعقاد قرارداد‌های بین المللی نیاز به مهارت و دانشی بین‌المللی دارد.

اینگونه قراردادها طبق قانون تجارت هر کشور یا قانون تجارت جهانی بین طرفین حقیقی یا حقوقی منعقد می‌شوند و طرفین را ملزم به ایفای تعهدات مندرج در آن که مورد پذیرش آنها قرار گرفته می‌نمایند .

انواع قراردادها در عرصه بین الملل:

از جمله این قراردادها می توان به : قرارداد خرید و فروش ، قرارداد اعطای نمایندگی ( فرانشیز ) ، قرارداد نمایندگی انحصاری فروش ، قرارداد وارد کننده انحصاری ، قرارداد توزیع کننده انحصاری ، قرارداد صادرات ، قرارداد واردات و … اشاره کرد .

اصول حاکم بر موافقت نامه بین المللی:

با توجه به پیچیدگی های اقتصادی و تجاری ، رعایت برخی اصول جهت تضمین ایفای تعهدات ناشی از قرارداد الزامی به نظر می رسد . از جمله اصول مهم قراردادهای تجاری می توان به :

عنوان قرارداد ، طرفین قرارداد ، مدت قرارداد ، محل انعقاد قرارداد ، چگونگی تحویل موضوع قرارداد ، مبلغ قرارداد و چگونگی پرداخت آن ، تعهدات کارفرما یا خریدار، تعهدات مجری یا فروشنده ، ضمانت نامه یا تضمین حسن انجام کار، موارد فسخ قرارداد ، حوادث قهری و غیر مترقبه یا فورس ماژور ، مراجع حل اختلاف ، تأخیرات و پیش بینی خسارت تأخیر تأدیه ، عدم واگذاری موضوع قراداد به غیر ، اطلاع طرفین از کلیه خصوصیات و مشخصات قرارداد ، عدم وجود واسطه ، اقامتگاه طرفین ، کسورات قانونی ، گارانتی و تضمین اشاره کرد .

اهمیت این اصول آنجایی آشکار می شود که بدانیم اولین شرط ایجاد یک رابطه حقوقی امن بین دو طرف در یک قرارداد تجاری ، تنظیم قرارداد بر اساس اصول اساسی قراردادهاست.

قرارداد تجاری

اجرای شدن این قراردادها:

پس از تنظیم قراردادهای تجاری مطابق با اصول لازم و ضروری که پیشتر بیان نمودیم ، نوبت به اجرای قرارداد می رسد .

مطابق با اصل نسبی بودن موافقت نامه ها، اجرای مفاد قرارداد بر عهده ی طرفین آن است و قرارداد بین الملل طبق قانون حاکم بر آن که توسط طرفین انتخاب گردیده اجرا می شود .

مطابق با اصل پیش گفته و همچنین اصل حاکمیت اراده ، علاوه بر اجرای قرارداد ، حل مشکلات حاصل از آن نیز بر عهده ی خود طرفین است .

از جمله مشکلات احتمالی که ممکن است در اجرای اینگونه قرارداها ایجاد شود می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

  • مشکلات ناشی از حل تعارض قوانین برای انتخاب قانون حاکم بر مفاد اجرایی قرارداد
  • مشکلات ناشی از حل اختلاف
  • مشکلات ناشی از تفاوت مفاهیم حقوقی
  • مشکلات ناشی از فقدان اطلاعات

در بسیاری از موارد این مشکلات ناشی از تنظیم

موافقت نامه

تجاری توسط اشخاص غیر متخصص و برخلاف اصول اساسی قراردادی و تجاری است . از این رو لازم است جهت تنظیم اینگونه قراردادها ، از متخصصان حقوقی در این حوزه استفاده کرد .

سخن آخر :

در پایان باید گفت شرط انعقاد یک قرارداد تجاری مطمئن ، استفاده از اصول متقن و اساسی تجاری است . ضمن اینکه در اینگونه قراردادها شایسته است که طرفین بنا را بر اعتماد بگذارند و به تعهدات قراردادی خود پایبند باشند. برای مطالعه یبشتر می‌توانید مقاله مربوط قراداد تجاری بین المللی را بخوانید.

مطالب مرتبط:

۱- ارزش وقت مدیران را خوب می‌شناسینم!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.