Business Consulting مشاوره ی بیزینس

مشاوره بیزینس و کسب و کار

مشاوره بیزینس یا کسب و کار، تخصصی است که به مراجعین و مشتریان در ابتدای مسیر حرکت آنان به سمت یک کسب و کار آگاهی می‌بخشد. درواقع با روشن کردن مسیر ادامه‌ی کار، افراد را با آنچه که با آن روبه‌رو خواهند شد مواجه می‌سازند. انجام مشاوره‌ها در زمینه‌های گوناگون مانند مدیریت، حسابداری، مباحث مالی، قوانین مربوط به مشاغل، نیروی انسانی، بازاریابی و… صورت می‌پذیرد.

با یاری از تخصص و تجربه‌ي یک متخصص و مشاور در این زمینه می‌توانیم در وقت و هزینه‌های خود صرفه‌جویی نماییم. راهنمایی‌های چنین شخصی در شروع، ادامه و یا پایان کارمان راهگشا خواهد بود و از سرمایه‌های مادی و معنوی ما نیز محافظت می‌نماید.

مشاوران در این حوزه یا در سطح داخلی و درون سازمان و یا در حیطه‌ی خارج از سازمان راهنما خواهند بود. این افراد به دنبال حل مشکلی در هیچ یک از ابعاد داخلی و خارجی سازمان نیستند. بلکه تمرکز آنان بر یافتن فرصت‌ها و ارزش گذاری بر کسب و کار است. تلاش می‌کنند تا با ارائه‌ی راه‌حل‌ها و پیشنهادات خود، جایگاه اقتصادی و تجاری قابل ملاحظه‌ای را برای کسب و کار ما فراهم کنند. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد کسب و کار می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

مشاوره‌ي بیزینس

حوزه‌های مشورتی مشاوران:

۱. مدیریت:

برخورداری از راهنمایی‌های مشاوران بیزینس برای مدیرانی که به دنبال ارتقای توانمندی‌های مدیریتی خود و آشنایی با تکنیک‌های خاص در این حوزه هستند کارآمد خواهد بود. مشاوران بیزینس در زمینه‌هایی همچون سرمایه‌گذاری، آشنایی با بازار رقابتی، توسعه‌ی کسب و کار، ادغام کسب و کارهای خرد با کسب و کار خود و مواردی از این قبیل می‌توانند راهنما باشند.

۲. تولیدی:

مشاوران عملیاتی و تولیدی می‌توانند با ارائه‌ی راهکارهایی اثربخش در زمینه‌ی ارتقای سطح کیفی محصولات و خروجی بهینه‌تر تاثیرگذار باشند.

۳. دیجیتالی:

امروزه با پیشرفت چشم‌گیر و روزافزون تکنولوژی و فناوری مواجهیم که گاها سرعت رشد آنها فراتر از حد انتظار است. چنین شرایطی موجب می‌شود که ما نیازمند سیستمی آشنا با تغییرات و پیشرفت تکنولوژی باشیم که بتواند جایگاه ما را در بازار رقابتی محافظت نماید. درنتیجه برخورداری از مشاوران ماهر در این زمینه مورد نیاز کسب و کار ماست.

۴. منابع انسانی:

منابع انسانی از جمله سرمایه‌های معنوی کسب و کارها محسوب می‌شوند. کارفرمایان تمایل به جذب افراد ماهر، کاربلد و با استعداد دارند. در طی پروسه‌ی جذب چنین افرادی و حتی برای آموزش نیروی انسانی موجود، می‌توانیم از مشاورین بیزینس در این حوزه کمک بگیریم.

۵. بازاریابی و فروش:

نیاز اساسی هر کسب و کاری، اجرای صحیح و کارآمد برنامه‌های بازاریابی و یافتن مشتری است تا بتوانند محصولات و خدمات خود را به بهترین شکل ارائه نمایند. داشتن مشاور متخصص در این حوزه، برای حفظ جایگاه در فضای رقابتی، یافتن و پیاده‌سازی استراتژی‌های مناسب در این زمینه لازم و ضروری است.

مقالات مرتبط: دورکاری چیست؟

مشاوره‌ی بیزینس

ویژگی‌های یک مشاور بیزینس:

۱. اعتماد به نفس:

برخورداری از اعتماد به نفس و سبک بیان و رفتار مقتدر از ویژگی‌های یک مشاور بیزینس عالی است که موجب اعتماد مشتری به او می‌شود.

۲. تواضع و فروتنی:

یک مشاور خوب، موفقیت و درخشش مشتری را وظیفه‌ی خود می‌داند. بنابراین تمام تلاش خود را برای ارتقای کمی و کیفی جایگاه مشتری بکار می‌گیرد و اهل خودستایی و غرور نیست.

۳. مهارت‌های ارتباطی قوی:

مهارت‌های ارتباطی یک مشاور بیزینس محدود به ارتباطات شفاهی او نیست. توانایی در مکاتبه نیز به اندازه‌ی توانایی سخنرانی و گفت و گوی شفاهی مهم است.

۴. توانمند در بروز دانش و تخصص:

یک مشاور خوب بایستی بتواند از دانش خود به ویژه‌ی دانش روز به بهترین نحو استفاده نماید. توانایی بکارگیری دانش و تخصص در موقعیت‌های مختلف از سری ویژگی‌های یک مشاور بیزینس عالی است.

انواع مشاوره‌های بیزینسی به نسبت حوزه‌ای که در آن اقدام به ارائه‌ي خدمات مشاوره‌ای می‌نمایند متفاوت است. بطورکلی در هر کسب و کاری و در کنار هر کارآفرینی، حضور یک مشاور یا بیزینس کوچ برای گذر از مراحل سخت و پیچیده‌ی کسب و کار الزامی است.

مشاوران در مشاغل مختلف وظایف متنوع‌تری نیز برعهده دارند. مثلا در مشاغل کوچکتر وظایف آنان می‌تواند در قالب ارائه‌ی طرح تجاری، استراتژی‌های فروش، دیجیتال مارکتینگ و… باشد. زمینه‌ی فعالیتی بیزینس کوچ‌ها محدود به یک حوزه نیست. آنان در حوزه‌های مختلفی مانند حسابداری، روابط عمومی، منابع انسانی، بازاریابی و… فعالیت می‌نمایند.

مقالات مرتبط: کسب و کار محلی

انواع مشاوره‌های بیزینسی

انواع مشاوره‌های کسب و کار:

۱. بازاریابی و فروش:

مشاوره در زمینه‌ی بازاریابی و فروش یکی از متداول‌ترین شیوه‌های مشاوره‌ی بیزینس محسوب می‌شود. فردی که در این حوزه سابقه‌ی فعالیت و تجربه داشته و یا از تخصص فنی در آن برخوردار است می‌تواند اقدام به مشاوره در این حوزه نماید. طرق همکاری مشاور کسب و کار با تیم فروش و بازاریابی متفاوت است؛ بعنوان مثال می‌تواند در قالب کار بر روی استراتژی دیجیتال باشد، یا کمپین بازاریابی، یا توسعه‌ی وب‌سایت و… .

ممکن است یک سازمان به دلیل عدم رضایت از عملکرد تیم فروش نسبت به حضور مشاور احساس نیاز نماید. با ورود مشاور و بررسی مشکلات موجود، وی اقدام به ارائه‌ی راه‌حل و اجرای آن می‌نماید.

۲. مدیریت پروژه:

این مورد بیشتر در مشاغل کوچک و نوپا دیده می‌شود. ممکن است یک شرکت اقدام به تولید و عرضه‌ی یک محصول و یا خدمت جدید نماید اما استراتژی خاصی در جهت معرفی و تبلیغات نداشته باشد. در چنین شرایطی است که ضرورت وجود مشاور احساس می‌شود. مشاور می‌تواند با تخصص و تجربه‌ای که دارد یا خودش عهده‌دار این مسئولیت شود و یا مدیریت پروژه را به کارکنان آموزش می‌دهد.

۳. پیش‌بینی آینده:

در ابتدای شروع یک کسب و کار بایستی پیش‌بینی‌هایی نیز برای آینده‌ي کسب و کارمان داشته باشیم. در شرایطی که منابع، زمان و پرسنل تحت اختیارمان برای جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ها محدود است، پیش‌بینی با مقادیری سختی صورت خواهد گرفت. مشاوران در چنین شرایطی در طی پروسه‌ي همکاری با شرکت اقدام به پیش‌بینی وضعیت آینده با توجه به وضعیت موجود می‌نمایند.

۵. فناوری اطلاعات:

با توجه به پیشرفت‌های فناوری، انتخاب و بکارگیری یک سیستم کارآمد برای کسب و کار نمی‌تواند کار آسانی تلقی شود. لذا شرکت‌ها به دلیل بهره‌مندی از یک سیستم فناوری مطلوب، نیازمند حضور مشاورانی در این زمینه هستند. مشاور کسب و کار در زمینه‌ی فناوری به شرکت در انتخاب و بکارگیری بهترین فناوری و تکنولوژی کمک می‌نماید.

۶. حسابداری:

بخش مربوط به امور مالی و حسابداری در هر کسب و کاری، حساس و حائز اهمیت است. مشاور بیزینس در زمینه‌ی حسابداری در کسب و کارهای کوچک ممکن است صرف هزینه‌ی اضافی محسوب شود. با این حال حضور چنین فردی در جهت تنظیم بودجه و برنامه‌ریزی‌های مالی و همچنین تعیین حقوق کارکنان سازمانی لازم بنظر می‌رسد.

۷. کسب و کارهای کوچک:

بطور جد می‌توان گفت حضور یک مشاور کسب و کار یا همان بیزینس کوچ برای کسب و کارهای کوچک و نوپا ضروری است. این قبیل کسب و کارها برای پیشبرد بهتر اهداف و برنامه‌های استراتژیک خود، نیازمند حضور فردی متخصص و با تجربه در این زمینه هستند. برای رشد و موفقیت یک کسب و کار در ادامه‌ی مسیر، دانش و تخصص چنین فردی راهگشا خواهد بود.

مقالات مرتبط: کارآفرینی بین‌المللی

انواع مشاوره‌های بیزینسی

 

ضرورت مشاور بیزینس

ضرورت مشاور بیزینس را برای شروع یک کسب و کار و قدم گذاشتن در یک مسیر پر چالش می‌توان حس کرد. پروسه‌ی کسب و کار و دغدغه‌ی کسب سود، همواره صاحبان کسب و کار را با چالش‌های بیشماری مواجه می‌سازد. این مسیر پر پیچ و خم با سختی‌های فراوانی که به همراه دارد، موجب خستگی و اشتباه از جانب کارآفرینان و صاحبان کسب و کار می‌شود. برای کاهش ریسک کسب و کار و محافظت از آن، نیازمند حضور افرادی باتجربه و متخصص در این زمینه هستیم که راهنمایی‌های آنان را برای رشد و پیشرفت خود بکار بگیریم.

اهمیت مشاور بیزنس:

با گستردگی و تنوعی که در فضای کسب و کارها و استارتاپ‌‌ها وجود دارد، اقدام در این راستا امری چالش‌برانگیز و دغدغه‌مند برای افراد به ویژه جوانان محسوب می‌شود. بسیاری از کسب و کارها علیرغم شروع طوفانی و روند موفقی که داشته‌اند، متاسفانه پس از گذشت مدت زمانی نه چندان زیاد با شکست مواجه شده‌اند. حتی در همین راستا، کسب و کارهای موفقی را نیز دیده‌ایم که پس از مدتی روند صعودی آنها سیر نزولی به خود گرفته است. به دلیل حساسیت‌هایی که به تناسب هر کسب و کار وجود دارد، کوچکترین تصمیمات اشتباه نیز می‌تواند مسیر پیشرفت را تغییر داده و بیزینس را با خطر شکست مواجه سازد. حتی کسب و کارهای موفق نیز پس از گذشت مدتی از حیات آنها، نیازمند احیا و ترمیم هستند. مشاور بیزینس وظیفه‌ی ترمیم، جلوگیری از سقوط و کمک به پیشرفت کسب و کارها را برعهده دارد.

ضرورت مشاور بیزینس

مزایای استفاده از مشاور بیزینس:

۱. صرفه‌جویی در وقت و هزینه:

در حالت عادی ممکن است برای پیشرفت در زمینه‌ی کسب و کارمان اقدام به آزمون و خطا نماییم. این موضوع می‌تواند برای ما هزینه‌های جانبی بسیاری به همراه داشته باشد؛ مخصوصا اگر اشتباهات ما گران قیمت نیز باشند. حتی در همین رابطه ممکن است روزها و ساعت‌ها را صرف مطالعه و تحقیق نماییم که این روند نیز می‌تواند وقت بسیاری را از ما ضایع نماید.

مشاور بیزینس در این شرایط به کمک ما خواهد آمد. او با دراختیار قراردادن دانش و تخصص خود، برای یک برنامه‌ریزی استراتژیک، تصمیم‌گیری و رشد به ما کمک خواهد کرد. در نتیجه تا حد زیادی در وقت و هزینه‌ی ما نیز صرفه‌جویی خواهد شد.

۲. برنامه ریزی برای آینده:

یک مشاور بیزنس می‌تواند به ما چشم‌اندازی برای آینده و گسترش کسب و کار ارائه دهد و در طراحی استراتژی‌های لازم راهنما باشد. برخی از مشاورهای بیزینس ممکن است سابقه‌ی همکاری با شرکت‌های بزرگ را در رزومه‌ی کاری خود داشته باشند؛ بنابراین با تجربه‌ی خود می‌توانند مراحل رسیدن ما به جایگاه‌های بالاتر را هموار نمایند.

۳. بهره‌مندی از فرصت‌ها:

مشاور کسب و کار ماهر می‌تواند در برنامه‌ریزی‌های جانبی و ایجاد فرصت‌ها یاری‌گر ما باشد. همچنین می‌تواند با طراحی، توسعه و اجرای استراتژی‌های لازم، فرصت‌ها را به حداکثر برساند. ضمن اینکه در زمان مواجهه با فرصت‌ها و موقعیت‌های رشد ناگهانی، می‌تواند کمک کند که بالاترین بازدهی را داشته باشیم.

ضرورت مشاور بیزینس

۴. دیدگاه بیرونی به کسب و کار:

در برخی مواقع مدیران کسب و کارها در دریافت و درک مشکلاتی که در محیط سازمانی‌شان وجود دارد ناتوانند. این موضوع می‌تواند به دو دلیل باشد؛ یا آنقدر پرمشغله هستند که فرصتی برای نظارت بر سازمان و بررسی نواقص و مشکلات آن ندارند. یا به دلیل حضور مداوم در سازمان، وضع موجود برایشان نمودی عادی پیدا کرده است. در نتیجه مشکلات دیده نشده و انبار شده بر روی هم، بر پیکره‌ی سازمان ضربه وارد خواهد کرد. مشاور بیزینس بعنوان یک شخص ثالث و بی طرف می‌تواند اوضاع را از زاویه‌ی دیگری بنگرد. با تجربه، تخصص و نگاه بیرونی این فرد به سازمان، می‌تواند نکات منفی را به مدیر کسب و کار متذکر شده و به حل آن کمک نماید. در نتیجه چالش‌های درون سازمانی به سرعت برطرف شده و مسیر سازمان رو به پیشرفت خواهد رفت.

ویژگی‌های مشاور بیزینس عالی:

۱. برقراری ارتباط موثر با مشتری:

توانایی برقراری ارتباط یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌هایی است که یک مشاور حرفه‌ای بایستی از آن برخوردار باشد. در این رابطه بایستی بدانیم تعامل با افراد مختلف متفاوت است. افراد دارای اعتبار، سابقه‌ی کاری و اعتماد به نفس متفاوت هستند. این موارد عملکرد مشاور را با چالش‌های فراوان مواجه خواهد کرد. به دلیل اهمیتی که برقراری ارتباط با مشتری دارد، مهارت‌های نرم مشاور نیز اهمیت پیدا می‌کند. سابقه‌ی ارتباطی مشاور با طیف مختلفی از افراد در این خصوص تاثیرگذار است.

مشاور بیزینس عالی

۲. شنونده بودن:

مشاور بایستی آموخته های خود را در دو بعد گسترش دهد؛ هم در زمینه‌ی کسب و کار و هم مشکلات تجاری. در اینصورت قادر خواهد بود که تغییرات و پیشرفت را در بخش‌های تجاری اعمال نماید.

برای این منظور نیز مشاور نیاز خواهد داشت که دو فاکتور اساسی را رعایت نماید؛ اولا صبور باشد و ثانیا به صحبت‌ها، نظرات و مشکلات مشتری گوش دهد. زمانی که به دقت به مشتری گوش بدهیم و این اطمینان را در او ایجاد نماییم که از دانش فنی در حوزه‌ی شغلی او برخورداریم، می‌توانیم نسبت به آنان تاثیرگذار باشیم. به عبارت دیگر، آنان مطمئن خواهند شد که مراجعه به ما می‌تواند موجبات تغییر، تحول و پیشرفت را در کسب و کارشان ایجاد نماید.

۳. مدرک مشاور:

در برخی حوزه‌های شغلی، تجربه‌ی عملی بیشتر از مدرک می‌تواند برای فرد موفقیت به همراه بیاورد. اما در حوزه‌ی مشاوره‌ی کسب و کار بایستی از مدرک کاملا مرتبط نیز برخوردار باشیم. برخورداری از مدرک MBA و DBA اصلا توجیه منطقی برای مشاور محسوب شدن افراد نیست.

۴. سطح اجتماعی:

برخورداری مشاور از سطح اجتماعی بالا این اطمینان را در ذهن مشتری ایجاد می‌نماید که او در کار خود دقیق و حساس است. لذا تمام تلاش مشاور بر این موضوع متمرکز می‌شود که به اعتبار اجتماعی او خدشه‌ای وارد نشود. ضمن اینکه این ویژگی، در روند رشد کسب و کارها تاثیرات مثبتی نیز خواهد گذاشت.

مشاور بیزینس عالی

۵. توانایی حل مسئله:

هر شرکتی که خواستار همکاری با یک مشاور بیزینس است، در ۹۰درصد مواقع با مشکلی دست و پنجه نرم می‌کند. لذا یک مشاور کسب و کار بایستی از توانایی حل مسئله برخوردار باشد. مشاوران کسب و کار بر مبنای توانمندی‌شان برای حل مسئله شناخته می‌شوند. بنابراین بایستی در حوزه‌های مختلف و با روش‌های متنوع قادر به حل مشکلات موجود در سازمان‌ها باشند.

۶. معرفی منحصر به فرد:

سناریوی معرفی برای هر مشاور مختص به خود اوست. مشاوران کسب و کار بایستی به شکلی منحصر به فرد خود را برای مراجعین معرفی و توانمندی‌های خود را برای حل مشکلات بیان دارند. صرف ارائه‌ی کارت ویزیت برای این منظور سبکی قدیمی است و سبک خاص و منحصر به فردی محسوب نمی‌شود.

شرکت مشاوره‌ي کسب و کار

شرکت مشاوره‌ي کسب و کار با هدف نظم بخشی بیشتر به سیستم مشاوره‌ای بیزینس تاسیس می‌شود. یک تیم و یا یک شرکت برای اینکه به یک مشاور بیزینس تبدیل شوند ملزم به رعایت یکسری اصول و مراحل خاص هستند.

شرکت مشاوره‌ی کسب و کار

اصول شرکت مشاوره‌ی کسب و کار:

۱. جایگاه یابی و ارائه‌ی خدمات:

در ابتدای راه‌اندازی شرکت و تشکیل تیم مشاوره، بایستی مسیر، هدف و جایگاه خود را معین نماییم. به عبارت دیگر بایستی تخصص خود را مشخص و بطور دقیق بیان نماییم که در چه حوزه‌ای قصد مشاوره داریم. راه‌اندازی چنین شرکتی هم تخصصی و هم چند وجهی است و ما در تمامی زمینه‌ها صاحب نظر و متخصص نیستیم. بنابراین نیازمند تخصص در حوزه‌ای خاص هستیم که باید بطور دقیق و روشن پیش از راه‌اندازی شرکت مشخص شود.

۲. شناسایی بازار مرتبط:

در قدم بعد از شناسایی و تعیین جایگاه، بایستی بدانیم که چگونه می‌توانیم به بهترین شکل با بازار هدف خود مواجه شویم. در این راستا بایستی نیازهای جامعه و نقاط قوت و ضعف خودمان را بشناسیم. آنچه که در این رابطه حائز اهمیت است، وسعت دید ماست. به این معنی که نمی‌توانیم صرفا بر مبنای  تجربیات بدست آمده از یک بازار عمل نماییم؛ بلکه بایستی تحقیقاتمان را بصورت گسترده در بازار مورد نظرمان انجام دهیم تا کسب و کارهای مختلف در آن بازار و مسائل مختلف درباره‌ي آنها را بدانیم و بتوانیم اقدام به توصیه و مشاوره نماییم.

۳. مستندسازی:

طرح ریزی برای شرکت مشاوره چندان لازم و ضروری بنظر نمی‌رسد اما با این حال بی‌تاثیر نیز نخواهد بود. با در اختیار داشتن مدارک و مستنداتی که بیان کننده‌ی جزئیات کار، وضعیت بازار، موقعیت بازار هدف ما می‌باشد، راه، مسیر و تخصص را در رابطه با فعالیت‌های مشاوره‌ای به ما نشان می‌دهد.

۴. قانونمند بودن:

رعایت چهارچوب‌های قانونی برای هر کسب و کاری لازم و ضروری است. شرکت‌هایی که در زمینه‌ی مشاوره‌ی کسب و کار فعالیت می‌کنند نیز از این قاعده مستثنی نیستند. برای این منظور بایستی این اطمینان را بدست آوریم که در محدوده‌ی قانون عمل می‌کنیم و از مرزهای آن عبور نکرده‌ایم. برای این امر بهتر آن است که با یک وکیل معتبر با قیمت مناسب و بصرفه که بعنوان نماینده‌ی شرکت شناخته شود همکاری نماییم.

شرکت مشاوره‌ي کسب و کار

۵. آمادگی رسیدگی به امور مالی:

این مورد را نیز می‌توانیم هم راستا با بعد حقوقی کسب و کار بدانیم؛ چرا که به همان اندازه دارای اهمیت است. بنابراین برخورداری از سیستم حسابداری دقیق در کسب و کار از الزامات می‌باشد.

۶. حضور آنلاین:

امروزه یکی از بخش‌های مهم هر کسب و کار را فضای آنلاین و اینترنتی در برمی‌گیرد. با چشم‌پوشی از فضای اینترنتی و آنلاین، کسب و کارمان را با خطر سقوط مواجه می‌سازیم. این حساسیت به ویژه در شرایطی که حوزه‌ی مشاوره‌ی ما در زمینه‌ی کسب و کارهای آنلاین می‌باشد بیشتر احساس می‌شود. در فضای آنلاین می‌توانیم مشتریان بیشتر جذب نماییم، تبلیغات گسترده‌تری انجام دهیم و فروشمان را بالا ببریم.

۷. ارزش پیشنهادی:

یکی از ویژگی‌های اصلی یک شرکت مشاوره‌ای، برخورداری از مزایای رقابتی است. یعنی بایستی بدانیم در حوزه‌ی فعالیتی ما چه رقبایی فعال هستند، چه خدماتی و با چه کیفیتی ارائه می‌کنند و در کدام حوزه‌ها مشاوره‌ی کسب وکار اشباع شده است.

کلام آخر:

در روند افزایش بهره‌وری و چابکی سازمانی، هر مدیری نیازمند یک مشاور بیزینس در کنار خود است. حضور چنین فردی می‌تواند به دلیل در اختیار گذاشتن دانش و تخصص خود، از بسیاری از چالش‌ها و عقب رفتگی‌ها جلوگیری و آنها را رفع نماید. ضرورت مشاور بیزینس نه تنها در کسب و کارهای نوپا و نوظهور، بلکه در کسب وکارهای موفق نیز احساس می‌شود؛ چرا که هر کسب و کاری در طول حیات خود نیازمند احیا و بازسازی است.

مشاوره بیزینس تخصصی است که هر کسب و کاری که مایل به ارتقا و پیشرفت است بایستی از آن بهره ببرد. مشاوره بیزینس را در حوزه‌های محتلف مانند مدیریت، امور مالی، بازاریابی و… داریم. در انتخاب مشاور بیزینس یا مشاور کسب و کار بایستی به ویژگی‌های ذاتی او مانند توانایی برقراری ارتباط، دانش، تخصص، توانایی بکارگیری دانش و تخصص و… توجه نماییم.

با توجه به تنوعی که در عرصه‌ی کسب و کارها وجود دارد و پیچیدگی‌های مربوط به آنها، مشاوران کسب و کار در بخش‌های مختلف یک کسب و کار می‌توانند راهنما و یاری‌گر باشند. زمینه‌های مشاوره‌ای این افراد با توجه به دانش، تخصص و تجربه‌ای که دارند متفاوت است. بطور موردی می‌توان در این رابطه به حسابداری، فناوری و اطلاعات، مدیریت پروژه و… اشاره کرد. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.