Comparison of Export and Import مقایسه صادرات و واردات

مقایسه‌ی صادرات و واردات

مقایسه‌ی صادرات و واردات

مقایسه‌ی صادرات و واردات بعنوان دو بازوی اصلی تجارت بین‌الملل بسیار حائز اهمیت خواهد بود. تجارت بین‌الملل به دو دسته‌ي کلی تقسیم می‌شود. یعنی صادرات و واردات. صادرات به فرآیندی اشاره دارد که یک کشور تولیدات داخلی خود را به کشوری دیگر ارسال کرده و به آنها می‌فروشد. در مقابل واردات فرآیندی را شامل می‌شود که یک کشور کالاهایی که توان تولید آنها را در داخل ندارد، از کشوری دیگر وارد می‌نماید. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد تجارت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید

مفهوم واردات:

مهمترین تفاوت صادرات و واردات را از مفهوم این دو می‌توان دریافت. همانطور که گفته شد، واردات به معنای خرید کالاها از کشوری دیگر است. استفاده از کالاهای وارداتی یا توسط دولت صورت می‌گیرد یا با عرضه در بازارهای داخلی، مورد استفاده‌ي عموم واقع می‌شود. تاثیر مستقیم واردات بر اقتصاد کشور آنجایی حس می‌شود که هر چه واردات یک کشور بیشتر باشد، اقتصاد آن کشور ضعیف‌تر خواهد بود؛ این بدان معناست که با واردات بیش از حد، پول بیشتری نیز از کشور خارح می‌شود.

بعنوان مثالی ملموس می‌توان به صادرات نفت اشاره کرد. بسیاری از کشورها به نفت خام خاورمیانه نیازمندند. از طرفی نیز نرخ صادرات نفت بالاست. در نتیجه کشورهای خاورمیانه با صادرات نفت به درآمد قابل توجهی دست می‌یابند که موجب رشد اقتصادی آنان می‌گردد. به همین جهت نیز کشورهای وارد کننده سعی می‌کنند میان واردات و صادرات خود تعادلی نسبی ایجاد نمایند تا وضعیت اقتصادی نرمال‌تری داشته باشند.

در همین راستا کشورها در تلاشند وابستگی خود را از طریق تولیدات داخلی کاهش دهند. اما به هرحال تولید برخی کالاها در کشور نیازمند، غیرممکن و یا هزینه‌بر است. به همین دلیل ناچار به واردات کالاها از دیگر کشورها هستند.

مقالات مرتبط: واردات تجهیزات پزشکی

مقایسه صادرات و واردات

روند واردات کالا:

۱. جست و جو در بازار جهانی:

آغاز پروسه‌ي صادرات با پرس و جو دربازارهای جهانی است. برای دریافت اطلاعات لازم می‌توانیم به انجمن‌های بازرگانی مراجعه کنیم. بعد از کسب اطلاعات مورد نیاز، با شرکت‌هایی که کالاهای مورد نیاز ما را ارائه می‌نمایند در رابطه با مسائل مربوطه مانند نرخ و شرایط تحویل صحبت می‌کنیم.

۲. دریافت مجوز:

برای واردات نیازمند مجوز هستیم. برای دریافت مجوز بایستی درباره‌ی نیاز یا عدم نیاز به کالای مورد نظر و نحوه‌ی دریافت مجوز اطلاع داشته باشیم.

۳. دریافت ارز خارجی:

دربافت ارز خارجی بایستی متناسب با کشوری باشد که قصد واردات کالا از آنجا را داریم.

۴. ثبت سفارش:

ثبت سفارش به طرفیت صادرکننده صورت می‌گیرد و بایستی دربرگیرنده‌ی رنگ، طرح، مقدار و موارد مهم دیگر باشد.

۵. اعتبارنامه:

دریافت اعتبار به این صورت است که از بانک، اعتبار اسنادی دریافت می‌کنیم و این اعتبار اسنادی، بیانگر اعتبار خود ماست. بر اساس این اعتبار می‌توانیم اصالت، شرایط و ضوابز سفارش خود را ثابت نمایییم.

۶. رسید حمل و نقل:

صادرکننده‌ي کالای درخواستی ما، رسیدی حاوی اطلاعات مربوط به حمل و نقل، توضیحات مربوط به کالا و… را صادر و برای ما ارسال می‌کند.

۷. تحویل اسناد بانک:

برای تحویل کالا، اسناد واردات برای اقدامات لازم به بانک تحویل داده می‌ؤود.

۸. دریافت سند تحویل:

اسناد صادرات از مسئول تحویل دریافت می‌شود.

۹. ترخیص:

آخرین مرحله‌ي واردات انجام پروسه‌ي ترخیص کالا از گمرک است. برای ترخیص نیازمند طی مراحل کنترل و پشت سر گذاشتن تشریفات قانونی بسیار هستیم.

مفهوم صادرات:

در صادرات، یک کشور کالاها و خدماتی را که بصورت مازاد در داخل از آن بهره‌مند است برای فروش به کشورهای دیگر ارسال می‌نماید. این اتفاق در رابطه با کالاهایی رخ می‌دهد که یک کشور بیش از نیاز و استفاده‌ي خود از آن برخوردار است. اشتغال به بعد صادرات در حوزه‌ی تجارت، بیانگر اقتصاد سالم و قوی آن کشور است؛ چرا که این کار، ارزآوری بالایی را برای کشور صادرکننده به همراه دارد.

بطور کلی می‌توان گفت کشوری که نرخ واردات کمتر و صادرات بیشتری دارد، از اوضاع اقتصادی داخلی نرمال‌تری برخوردار است. کشورها بایستی بتوانند در حوزه‌ی صادرات به یک حداقل توانمندی دست یابند که در مقابل بتوانند واردات مطلوبی نیز در رابطه با کالاهای مورد نیاز خود داشته باشند.

مقالات مرتبط: تجارت چمدانی چیست؟

مقایسه صادرات و واردات

روند صادرات:

۱. دریافت تقاضا:

خریداران درخواست خرید خود را خطاب به فروشندگان بالقوه ارسال می‌کنند. فروشنده‌ای که خواهان صادرات است بایستی در پاسخ به این درخواست، قیمت و شرایط فروش را ارسال نماید.

۲. دریافت سفارش:

درصورتی که توافق فیمابین خریدار و فروشنده حاصل شد، خردیدار رسیدی شامل اطلاعات مربوط به سفارش خود برای فروشنده ارسال خواهد کرد.

۳. استعلام خریدار توسط فروشنده:

برای انجام صادرات مطمئن بهتر آن است که از اعتبار خریدار اطمینان حاصل کنیم. خوش حسابی و خوش نامی خریدار نکته‌ی مهمی در پروسه‌ی صادرات محسوب می‌شود.

۴. مجوز صادرت:

برای صادرات نیز مانند واردات نیازمند اخذ مجوزهای لازم از نهادهای مربوطه هستیم.

۵. تولید:

کالاها بایستی مطابق با نیاز و خواسته‌ی خریدار تولید شوند.

۶. گواهی مبداء:

این گواهی تائیدی است برای تولید کالا در کشور صادرکننده که برای کشور واردکننده ارسال می‌شود.

۷. رزرو حمل و نقل:

هماهنگی‌های لازم با شرکت حمل و نقل و اطلاع درباره‌ي نوع کالا، تعداد، تاریخ حمل و مقصد برعهده‌ی کشور صادرکننده است.

۸. آماه‌سازی سفارش و بسته‌بندی مناسب برای ارسال به شرکت حمل و نقل:

در رابطه با اهمیت و فواید بسته بندی مناسب محصولات صادراتی به تفصیل در مقاله‌ی بسته‌بندی محصولات صحبت کرده‌ایم.

۹. بیمه:

می‌توانیم از طریق بیمه از کالای مربوطه در برابر خطرات احتمالی و بلایای طبیعی محافظت نماییم.

۱۰. دریافت رسید هنگام بارگیری:

تهیه‌ی رسید اقلامی که آماده‌ی بارگیری هستند برای مشخص نمودن نوع، جنس، تعداد و سایر مشخصات مربوط به کالاهای صادراتی و ارائه‌ی آن به کشور وارد کننده لازم است.

۱۱. صدور فاکتور:

تهیه‌ی فاکتور برای ارسال به خریدار بعد از ارسال آن انجام می‌شود.

۱۲. دریافت هزینه‌ها:

بعد از اینکه کالا به مشتری تحویل داده شد، بایستی اسنادی شامل فاکتور،‌ بارنامه، گواهی مبداء،‌ اعتبار اسنادی و… را از او دریافت کنیم. تحویل این اسناد در ازای دریافت قبض از فروشنده صورت می‌پذیرد.

کلام آخر

فرآیندهای صادرات و واردات دو بازوی تجارت به ویژه در سطح بین‌الملل هستند. مفاهیم و تفاوت‌های آنها در هر کشوری مهم است و مبنای اشتغال افراد به یکی از این دو حوزه قرار می‌گیرد. هر کشوری برای داشتن اقتصادی پویا بایستی میان فرآیندهای ادرات و واردات خود تعادل برقرار نماید. کاهش واردات و افزایش صادرات از نشانه‌های اقتصاد داخلی سالم می‌باشد. چرا که موجبات ارزآوری بیشتر و خروج کمتر پول از کشور را فراهم می‌نماید. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.