Importing medicine and pharmaceutical raw materials واردات دارو و مواد اولیه دارویی

واردات دارو و مواد اولیه‌ی دارویی

واردات دارو و مواد اولیه‌ی دارویی

واردات دارو و مواد اولیه‌ی دارویی ضمن رعایت کیفیت مطلوب، بایستی مطابق با قوانین سازمان بهداشت انجام بگیرد. در پروسه‌ی ترخیص دارو از گمرکات کشور، فاکتوری مطابق با پروانه‌ی بهره‌برداری دارو از جانب کارشناسان گمرک صادر می‌شود. بعد از تائید مطابقت، داروی موردنظر توسط کارشناسان بررسی و گواهی رسمی در جهت واردات دارو صادر می‌شود.

بطورکلی برای واردات دارو شرکت‌های حقوقی با دو حالت مواجهند؛ یا نماینده‌ی قانونی شرکت تولیدکننده محسوب می‌شوند، یا از مجوز فروش انحصاری برخوردارند. برای اطمینان شرکت وارد کننده از سلامت داروهای وارداتی، لازم است در بین پرسنل خود یک پزشک، مهندس پزشکی و یا داروساز نیز داشته باشد. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد تجارت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

ترخیص مواد اولیه‌ی دارویی:

تاجران و بازرگانانی که قصد واردات دارو یا مواد اولیه‌ی دارویی را دارند بایستی از شرایط خاص و ویژه‌ی حاکم بر این نوع از صادرات مطلع باشند. درواقع باید بدانیم تعداد کشورهایی که مجوز واردات دارو به ایران را صادر می‌کنند محدود است و برای ترخیص مواد دارویی بایستی با شرایط ترخیص دارو از این کشورها آشنا باشیم.

اصلی‌ترین کشورهایی که می‌توانند نقش صادر کننده‌ی دارو را برای ایران ایفا نمایند از قرار ذیل است:

۱. آلمان و ژاپن:

کیفیت کالاهای تولیدی این دو کشور بسیار عالی و مطلوب است و از جمله کشورهایی هستند که واردات دارو را به ایران انجام می‌دهند. با توجه به تحریم‌های سنگینی که علیه ایران وضع شده، سایر کشورها عملیات صادرات دارو به ایران را انجام نمی‌دهند.

۲. کره‌ی جنوبی و تایوان:

تولیدات دارویی و لوازم پزشکی در کشورهای عضو اتحادیه‌ي اروپا به ویژه کره‌ی جنوبی و تایوان نیز از کیفیت مطلوبی برخوردار است. اگر این کشورها در جهت واردات دارو به ایران اقدام نمایند می‌توانیم در جهت ترخیص دارو و ترخیص مواد اولیه‌ی دارویی اقدام نماییم.

۳. آرژانتین، برزیل، هند و چین:

داروهای تولیدی توسط این کشورها نیز از کیفیت مطلوبی برخوردارند و خطری برای سلامت افراد ندارند. از این بابت می‌توانیم برای ترخیص دارو و مواد اولیه‌ی دارویی از طریق این شرکت‌ها اقدام نماییم.

البته علیرغم وجود کشورهایی که می‌توانیم پروسه‌ي صادرات دارو و مواد اولیه‌ی آن را از آنجا پیگیری نماییم، صادرات برخی اقلام دارویی ممنوع بوده و مجوز صادرات به آن تعلق نمی‌گیرد. لذا قبل از اقدام به واردات و ترخیص دارو بایستی با قوانین مربوط به کالاهای ممنوعه در حوزه‌ي دارو آشنا باشیم.

مقالات مرتبط: استراتژی صادرات

واردات دارو و مواد اولیه‌ی دارویی

مجوزهای لازم برای واردات و ترخیص دارو:

برای طی مراحل و تشریفات ترخیص دارو و مواد اولیه‌ی آن، نیازمند مجموعه‌ای از اسناد و مدارک هستیم. ارائه‌ی این اسناد و مدارک که تحت عنوان مجوزهای ترخیص دارو و مواد اولیه‌ی دارویی از گمرک شناخته می‌شوند، ضروری است. از جمله مهمترین مجوزات در این زمینه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. مجوز ترخیص داروهای درمانی

۲. مجوز ترخیص مواد اولیه‌ی دارویی

۳. تائید و ثبت اطلاعات مربوط به شرکت وارد کننده دارو توسط سازمان بهداشت

هزینه و تعرفه‌ی ترخیص مواد دارویی:

هزینه‌های ترخیص دارو در حوزه‌ی واردات دارو به کلیه‌ي هزینه‌هایی اطلاق می‌شود که در تمام مراحل تا زمان خارج سازی کالا از گمرک باید پرداخت شود. این قبیل هزینه‌ها شامل مواردی مانند هزینه‌های انبارداری، تعرفه‌های گمرکی، باربری و هزینه‌ی ترخیص می‌باشد. اهمیت آشنایی با این قبیل هزینه‌ها از آن بابت است که محموله‌ی بسیاری از بازرگانان بدلیل عدم اطلاع درست از تعرفه‌ها، مدت بیشتری در انبار و گمرک می‌ماند. ضمن اینکه ممکن است متحمل هزینه‌های بیشتری در زمینه‌ی گمرک شوند.

لازم به ذکر است تمامی هزینه‌های مربوطه دراین رابطه توسط دولت تصویب شده و هیچ مسئولی حق دریافت هزینه‌ی مازاد تحت عنوان هزینه‌ی گمرکی را ندارد.

داروهای ممنوعه:

در عرصه‌ی واردات دارو از آنجایی که مستقیما با سلامت افراد سر و کار داریم، بسیاری از داروها با ممنوعیت مواجه هستند. ممنوعیت این داروها از دو بابت است؛ یا بدلیل تولید نمونه‌ی مشابه داخلی آنها، یا بدلیل وجود مواد اعتیادآور با دوز بالا مانند کدئین. لذا واردات و ترخیص این قبیل داروها غیرمجاز و همراه با مشکلات فراوان خواهد بود. از مهمترین این داروها می‌توان از موارد زیر یاد کرد:

آموکسی سیلین، اریترومایسین، اکسی کدون، بوپرنورفین، ترامادول، سودوافدرین، کدئین فسفات، گرانول نیتروگلیسیرین، متادون هیدروکلراید، پنی سیلین جی، امینوپنیسیلانیک اسید.

مقالات مرتبط: چالش‌های تجارت جهانی

واردات دارو و مواد اولیه‌ی دارویی

اهمیت واردات دارو و مواد اولیه‌ی دارویی:

سابقا تولیدات داروها از گیاهان و جانوران صورت می‌گرفت. امروزه با فرآیندهای شیمایی درعرصه‌ی داروسازی مواجهیم. به همین جهت استفاده از مواد اولیه‌ی مخصوص وارداتی و در راستای آن، واردات مواد اولیه‌ی دارویی و ترخیص دارو از گمرکات اهمیت یافته است. مواد اولیه‌ی دارویی، مواد موثر دارویی، افزودنی‌های صنعت دارو سازی و مواد جانبی دارو از جمله مواردی هستند که سالانه از کشورهای اطراف وارد می‌شوند. به همین جهت واردات دارو از مهمتربن موارد موجود در صنعت داروسازی محسوب می‌شود.

کلام آخر

واردات دارو و مواد اولیه‌ی دارویی از مهمترین حوزه‌های صادرات در تجارت محسوب می‌شوند. به دلیل ارتباط مستقیمی که دارو با سلامت افراد جامعه دارد، حساسیت‌ها و رعایت برخی قوانین و مقررات در زمینه‌ی واردات و ترخیص از گمرکات بسیار حائز اهمیت است. در این بین آشنایی با تعرفه‌های واردات و ترخیص از گمرک این داروها و همچنین اطلاع از داروهای ممنوعه نیز می‌تواند از بار ضررهای مالی و حتی اعتباری شرکت‌های وارد کننده بکاهد. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.