Brand Loyalty وفاداری به برند

وفاداری به برند چیست؟

وفاداری به برند

وفاداری به برند یک مفهوم مهم و آشنا در علم بازاریابی است. منظور از این نوع وفاداری،‌ احساس مثبتی است که مشتریان نسبت به یک نام تجاری دارند. این احساس مثبت آنان را به مشتریان ثابت و وفادار تبدیل می‌نماید. وجود این احساس وفاداری درون مشتری موجب می‌شود تا هنگام خرید، مشتری سراغ محصولات مشابه از سایر برندها نرود. بنابراین وفاداری به برند موجب خریدهای تکراری و تبدیل مشتری بالقوه به مشتری فعال و همیشگی خواهد شد. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد برندسازی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

اهمیت وفاداری به برند:

وفاداری به برند از آن جهت برای کسب و کارها مهم است که موجب افزایش قابل توجه میزان فروش و سبقت گرفتن از رقبا می‌شود.

همچنین می‌تواند بار هزینه‌های بالای بازاریابی و تبلیغات را از دوش کسب و کارها برداشته و برعهده‌ی مشتریان بگذارد. چرا که مشتریان در صورت وفاداری به برند و رضایت از آن، با میل و اراده‌ي شخصی اقدام به تبلیغ و معرفی برند ما با دیگران می‌نمایند. در نتیجه بدون صرف هزینه‌ی مازاد برای انجام تبلیغات، از طریق مشتریان ثابت و وفادار خود، به مشتریان جدید دست پیدا می‌کنیم.

مقالات مرتبط: مدیریت برند چیست؟

انواع وفاداری به برند:

وفاداری به برند دارای سطوح مختلفی است که با کمک آنها می‌توانیم مشتریان ثابت و واقعی خود را بشناسیم و متناسب با نیاز و خواست آنها محصولات و خدماتمان را تولید کنیم.

۱. وفاداری واقعی:

در وفاداری واقعی نگرش مثبت و تمایل شدید مشتری نسبت به خرید از یک برند خاص وجود دارد. برای مشتری در این نوع وفاداری هیچ مانعی جهت خرید از برند محبوبش وجود ندارد. این دسته از مشتریان مهمترین بخش هستند که بایستی تمامی تمرکز خود را بر روی آنان معطوف نماییم. چراکه سودآورترین گروه مشتریان را تشکیل می‌دهند.

۲. وفاداری کاذب:

مشتریانی که دچار وفاداری کاذب هستند، بطور نسبی به برند ما وفادار خواهند بود. یعنی درصورت مواجه با محصولاتی که کیفیت بهتری دارند، به آسانی از برند ما صرف نظر می‌کنند. این قبیل مشتریان خود را محدود به یک برند نمی‌کنند. امکان خرید مجدد از جانب آنان زیاد است اما نمی‌توانیم آنها را بعنوان مشتری ثابت و واقعی درنظر بگیریم.

۳. وفاداری پنهان:

در وفاداری پنهان نگرش افراد نسبت به یک نام تجاری، مثبت است اما پروسه‌ی خرید آِنان بیشتر از باب عادت، قیمت مناسب و یا دسترسی آسان می‌باشد. معمولا در وفاداری پنهان، خود مشتریان نیز نمی‌دانند که به یک برند وفادارند. با این حال ۷۰ درصد خریدهای خود را از یک برند مشخص انجام می‌دهند.

با درنظر گرفتن تقسیم‌بندی و انواع وفاداری می‌توانیم مشتریان خود را تقسیم بندی و متناسب با آنها فعالیت‌های فروش و بازاریابی خود را انجام دهیم. فوکوس بر روی مشتریانی که وفاداری کاذب یا پنهان دارند، انرژی و توجه ما را نسبت به وفادران واقعی کاهش می‌دهد یا از بین می‌برد.

مقالات مرتبط: ترمیم برند یا برند سازی مجدد

وفاداری به برند

مزایای وفاداری به برند:

۱. کم شدن ریسک توسعه‌ي محصول:

یک نکته‌ی مهم در توسعه‌ی محصول این است که همیشه اولین مشتری محصولات جدیدمان، مشتریان قدیمی و وفادار ما هستند. زمانی که خیالمان از بابت مشتریان قدیمی راحت باشد با آسودگی خاطر بیشتری می‌توانیم بر روی توسعه‌ي محصولاتمان تمرکز کنیم.

۲. کمک به برندینگ کسب و کار:

مشتریان وفادار در شبکه‌های اجتماعی از تجربه‌ی خوشایندشان از برند ما می‌گویند و این موضوع بسیار در برندینگ کسب و کار موثر است. مشتریان وفادار در سطح جامعه آگاهی افراد را نسبت به برند ما افزایش می‌دهند و هرچقدر تعداد آنها زیاد باشد، برند ما می‌تواند نفوذ بیشتری داشته باشد.

۳. کاهش هزینه‌ی تبلیغات:

بدلیل معرفی و تبلیغی که مشتریان وفادار از برند ما می‌کنند، جذب مشتریان جدید هزینه‌ي مازاد برای ما به همراه نخواهد داشت.

۴. افزایش ارزش کسب و کار:

در بسیاری موارد، ارزیابی کیفیت و برتری کسب و کار، در گرو تعداد مشتریان است. بنابراین مشتریان به ویژه مشتریان وفادار را نباید در این رابطه فراموش کنیم. بلکه بایستی به آنان به چشم یک سرمایه نیز نگاه کنیم.

۵. کاهش ریسک ورشکستگی:

داشتن مشتریان وفادار بیانگر در اختیار داشتن حداقل درآمد است. این موضوع باعث می‌شود در حاشیه‌ای امن قرار بگیریم و خطر ورشکستگی ما به حداقل برسد.

مقالات مرتبط: شخصیت برند چیست؟

ایجاد مشتریان وفادار:

۱. شناخت درک دقیق نسبت به نیاز مشتریان:

با تمام توان و با استفاده از تمام امکانات تحت اختیارمان بایستی برای شناسایی نیاز مشتریانمان تلاش کنیم. به این ترتیب همیشه برای رفع نیازها و خواسته‌های مشتریانمان پیش قدم هستیم.

۲. ارائه‌ی محصولات متمایز با مزیت رقابتی:

محصولی که ما برای جذب مشتریان وفادار ارائه می‌کنیم بایستی دارای مزیت رقابتی نسبت به سایر رقبا باشد. این مزیت رقابتی می‌تواند از لحاظ قیمت باشد و یا از لحاظ کیفیتی که در تولید محصول رعایت کرده‌ایم.

۳. تعامل سارنده با مشتری:

تعامل با مشتری را نباید به فروختن محدود کنیم. برقراری روابط طولانی مدت و مداوم با مشتری، تماس‌ها و پیامک‌های مناسبتی و یا حتی بی مناسبت می‌تواند مشتری را همواره مجذوب و وفادار به برند ما نگه دارد. برای این منظور می‌توانیم از شبکه‌های اجتماعی بسیار بهره ببریم.

۴. خدمات شخصی سازی شده:

این خدمات می‌تواند شامل هدایا و یا پیامک مربوط به روز تولد باشد. یا حتی می‌تواند خدمتی مختص به مشتری خاص و مشخص باشد. این مطلب بیانگر اهمیت و احترامی است که برای مشتری قائلیم.

کلام آخر

با توجه به برندهای موفق می‌توانیم راز وفاداری مشتریان را نسبت به آنان متوجه شویم. این موضوع ما را در حفظ مشتریان فعال یاری می‌نماید. برخورداری از مشتریان وفادار به برندمان، ما را در بین رقبا محبوب و زمینه‌ی جذب مشتریان بالقوه‌ی بیشتری را فراهم می‌کند. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.