Centralized and Decentralized Money پول متمرکز و غیر متمرکز

پول متمرکز و غیر متمرکز

پول متمرکز و غیر متمرکز

پول متمرکز و غیر متمرکز از جمله مفاهیم مربوط به حوزه‌ی ارز دیجیتال هستند. امروزه دیگر با مفهوم رایج پول مواجه نیستیم. به عبارت دیگر پول مفهوم سابق و رایج خود را از دست داده و بصورت انحصاری در اختیار یک سازمان یا شبکه نیست. بوجود آمدن پول و ارزهای غیرمتمرکز، فعالیت‌های اقتصادی را وارد فضای جدیدی نموده است. افرادی که در حوزه‌ي بازار رمز ارزها حضور فعال دارند بایستی بطور نسبی با مفاهیمی همچون کیف پول متمرکز و غیرمتمرکز آشنا باشند. در غیر اینصورت امنیت سرمایه‌ی آنها در بازار رمز ارزها با خطر نابودی مواجه می‌شود. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد مدیریت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

کیف پول ارز دیجیتال:

ما از کیف پول‌های فیزیکی برای نگهداری اسکناس‌های خود استفاده می‌کنیم. اما در رابطه با کیف پول‌های دیجیتال قضیه متفاوت است؛ چرا که دارایی ما بصورت فیزیکی قابل ذخیره درون کیف پول نیست. در این رابطه ارز‌های دیجیتال مانند بیت کویین بر روی بلاک‌چین ذخیره شده و در ازای آن کلیدهای خصوصی دریافت می‌کنیم که نشان دهنده‌ی مالکیت ما بر روی ارزهای دیجیتال است. به نوعی می‌توان گفت کلیدهای خصوصی در رابطه با کیف پول غیرمتمرکز، در حکم رمز کارت‌های بانکی هستند.

این کیف پول به دارندگان اجازه‌ی ذخیره‌سازی، مدیریت و ارسال رمزارزهای خود را می‌دهد. کیف پول‌های دیجیتال به دو دسته‌ی متمرکز و غیر متمرکز تقسیم می‌شوند که در ادامه به توضیح هر یک از آنان می‌پردازیم.

مقالات مرتبط: اصول تشریفات رسمی و مجلس

پول متمرکز و غیرمتمرکز

کیف پول متمرکز:

سیستم کیف پول متمرکز تا حدی شبیه به سیستم بانکی است. به اینصورت که علاوه بر خودمان، مدیریت دارایی‌های درون آن توسط اشخاص ثالث نیز انجام می‌شود. صرافی‌هایی مانند بایننس که از این نوع کیف پول استفاده می‌کنند از کلیدهای خصوصی که مربوط به کیف پول است مطلع هستند. زمانی که به کیف پول دیجیتال خود فرمان ارسال یا دریافت یا ذخیره‌ي یک ارز دیجیتال صادر می‌کنیم، اجرا کننده‌ی این دستورات شخص ثالث می‌باشد.

این روند مشابه همان سیستم بانکی است که علاوه بر نگهداری دارایی، از قابلیت دسترسی نیز برخوردار است. در ظاهر کار کردن با سیستم متمرکز کیف پول‌ها آسانتر است اما با ذات غیرمتمرکز بازار رمزارزها تضادهایی نیز دارد.

کیف پول غیرمتمرکز:

در کیف پول غیر متمرکز تمامی اقدامات در جهت مدیریت و نگهداری دارایی توسط مالکان انجام می‌شود. فی‌الواقع سیستمی که ارائه کننده‌ی این خدمات است، هم‌پا با کاربر اصلی به کلید خصوصی دسترسی ندارد. در نتیجه در این کیف پول با حذف نقش شخص ثالث در مدیریت، نگهداری، ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال مواجهیم. ارزهای غیرمتمرکز هیچ مرجع صادرکننده‌ای ندارند و در تراکنش‌های مربوط به آن از فناوری همتا به همتا استفاده می‌شود. اما نکته‌ی حائر اهمیت در این مورد، برخورداری از تخصصی است که بتوانیم با تکیه بر آن، امنیت کیف پول خود را تضمین نماییم. لذا اگر در این زمینه مبتدی محسوب می‌شویم، این گزینه برای ما مناسب نخواهد بود.

مزایا و معایب ارز متمرکز و غیرمتمرکز:

کنترل ارزهای متمرکز توسط یک نهاد واحد انجام می‌شود و این در حالی است که ارزهای غیرمتمرکز مستقل بوده و تحت نظارت و کنترل مقامی نیستند. هر شخصی می‌تواند ایجاد کننده‌ی ارز غیرمتمرکز باشد و از جانب هیچ نهادی مورد نظارت و کنترل قرار نمی‌گیرد.

ارزهای متمرکز پایداری بیشتری دارند چرا که دارای ثبات ارزشی هستند و قابلیت ذخیره سازی ارزشی دارند. با این حال این قبیل ارزها بیشتر در معرض خطر کلاهبرداری، هک و دخالت‌های دولتی قرار می‌گیرند.

ارزهای غیرمتمرکز به دلیل تغییرات پیوسته‌ی ارزشی، ثبات کمتری دارند. اما از لحاظ امنیتی از شرایط مطلوب‌تری برخوردارند؛ چرا که قابل دستکاری و یا هک نیستند.

ارزهای غیرمتمرکز امکان ناشناس ماندن را برای کاربران فراهم می‌نماید. این درحالی است که ارزهای متمرکز بدلیل کنترل از جانب بانک مرکزی چنین امتیازی ندارند.

مقالات مرتبط: فرهنگ کارآفرینی

پول متمرکز و غیر متمرکز

بهترین کیف پول‌های غیرمتمرکز:

۱. کیف پول تراست ولت (trust wallet):

این کیف پول از معتبرترین کیف پول‌های ارز دیجیتال در فضای غیرمتمرکز است که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. کارایی این کیف پول برای افرادی که مایل به استفاده از ولت در موبایل خود هستند بیشتر حس می‌شود. معامله گران حرفه‌ای در این حوزه، بیشتر این نمونه از کیف پول را پیشتهاد می‌دهند؛ چرا که برای انجام معاملات کوتاه مدت و نگهداری خرده دارایی‌ها انتخاب مناسب‌تری است.

۲. کیف پول متامسک (metamask):

این نمونه نیز جزو یکی از پرکاربردترین‌هاست. نسخه‌ی موبایلی آن نیز در دسترس بوده که امکان استفاده‌ی آسان را برای کاربران فراهم نموده است. آنچه که موجب محبوبیت این کیف پول شده، امنیت بالای آن می‌باشد.

۳. کیف پول ترزور مدل تی (trezor t):

از جمله کیف پول‌های سخت‌افزاری می‌توان به این نمونه اشاره کرد. این کیف پول بدلیل پشتیبانی از حافظه‌ی ‌micro usb و صفحه‌ی نمایش دیجیتال، جزو کاربردی‌ترین‌ها محسوب می‌شود. ضمن اینکه پشتیبانی از صدها ارز دیجیتال، این کیف پول را به بهترین کیف پول تبدیل نموده است.

۴. کیف پول لجر نانو ایکس (ledger nano x):

از مقبول‌ترین کیف پول‌ها جهت انجام تراکنش‌های محتلف در بازار ارز دیجیتال محسوب می‌شود. اتصال این کیف پول هم به کامپیوتر و هم موبایل کار کاربران را ساده‌تر کرده است. پشتیبانی از ۱۸۰۰ رمز ارز یکی دیگر از ویژگی‌هایی است که انجام معاملات را برای معامله‌گران تسهیل می‌نماید. به دلیل برخورداری این کیف پول از نرم‌افزار و قابلیت‌های بخصوص، امکان دسترسی لحظه‌ای را به دارایی فراهم می‌کند.

۵. کیف پول والیوم:

طریقه‌ي کارایی این کیف پول بصورت رمزگذاری شده و تحت وب می‌باشد. از ویژگی‌های جذاب این کیف پول، عدم دسترسی آن به اطلاعات امنیتی مانند کلیدهای خصوصی است. در این کیف پول امکان پشتیبان‌گیری از حساب‌ها وجود دارد که کاربران می‌توانند پول‌های خود را در صورت لزوم بازیابی نمایند. از نقاط ضعف این کیف پول، عدم برخورداری آن از نرم‌افزار مخصوص برای رایانه است.

کلام آخر

کیف پول‌های متمرکز و غیرمتمرکز مفاهیمی نو در فضای معاملاتی از طریق ارزهای دیجیتال هستند. هر کدام از این دو مفهوم در بطن خود از معایب و مزایایی برخوردارند. با این حال آشنایی با قابلیت‌های هر کدام برای فعالان این حوزه لازم و ضروری است. علیرغم امنیتی که به نظر می‌رسد ارزهای غیرمتمرکز دارا هستند و علیرغم عدم دسترسی به کلیدهای خصوصی، در عمل محدودیت‌هایی از طریق قوانین و مقررات بر این رمزارزها اعمال می‌شود. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.