Challenges of Global Trade چالش های تجارت جهانی

چالش‌های تجارت جهانی

چالش‌های تجارت جهانی

چالش‌های تجارت جهانی در نتیجه‌ی ورود افراد به بازارهای بین‌المللی ایجاد می‌شود. با اندک توجهی به وسایل مورد استفاده‌مان در طول روز متوجه می‌شویم که ما بعنوان یک مصرف کننده برای برخی کالاهای خارجی هستیم.

بسیاری از وسایل مورد استفاده‌ی ما یا ساخت کشورهای خارجی است و یا قطعات متشکله‌ی آن در کشور دیگری ساخته و وارد شده‌اند. بعلاوه در خبرها نیز بارها و باراها در رابطه با تجارت جهانی و لزوم توانمندسازی داخلی خوانده و شنیده‌ایم. تمام این موارد ذیل عنوانی به نام تجارت بین‌الملل قرار می‌گیرند. کشورها در عین نیازمندی به این قسم تجارت، نگران نیازمندی بیش از حد به آن نیز هستند. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد تجارت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

از تجارت کالا به کالا تا تجارت جهانی:

یکی از چالش‌های تجارت جهانی و چالش‌های اصلی در بحث سیاست‌گذاری‌های تجاری، مسئله‌ی تولیدات مختلف در یک کشور مشخص است. اینکه چه چیزی و به چه میزانی بایستی تولید شود. جوامع بشری اولیه مجبور بودند تمام محصولات مورد نیازشان را خودشان تولید نمایند. اما در این راستا با محدودیت منابع مواجه بودند؛ به همین دلیل با خلاء بخشی از نیازهایشان مواجه می‌شدند. همزمان با پیشرفت جوامع بشری، آنان به این درک و باور رسیدند که امکان خرید و تهیه‌ی کالاهای مورد نیازی که توان تولید آن را ندارند از طریق دیگری وجود دارد. این موضوع موجب شکل‌گیری تجارت کالا به کالا شد. به این صورت که کالای تولیدی خود را به سایرین می‌فروختند و در عوض کالایی که توان تولید آن را نداشتند دریافت می‌گردند. این پروسه، نقطه‌ي شروع تجارت و در گام بعدی، تجارت بین‌الملل بود.

امروزه با پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ی تکنولوژی و ارتباطات، با تغییرات بسیاری در عرصه‌ي تجارت بین‌الملل مواجهیم. تجارت بین‌الملل بعنوان یک کاتالیزور در کشورهای درحال توسعه محسوب می‌شود. کشورهای درحال توسعه می‌توانند با استفاده از قابلیت‌های این نوع از تجارت، کالاهای تولیدی خود را به دیگر کشورها صادر کنند. ضمن اینکه امکان اشتغال‌زایی و کسب درآمد در سطح داخلی نیز برای این کشورها فراهم می‌شود.

واردات کم هزیته‌تر از تولیدات:

با این حال برخی کشورها علیرغم توانمندی که در رابطه با تولید برخی محصولات در داخل دارند، اقدام به واردات این کالاها می‌نمایند. ایالت متحده‌ی آمریکا یکی از این موارد است. ایالت متحده‌ی آمریکا علیرغم نیروی انسانی فراوانی که در اختیار دارد و می‌تواند دست به تولید انبوه بزند، اما کالاهایی مانند قهوه، موز و کاکائو را وارد می‌کند. آمریکا حتی می‌تواند در همین لحظه به طور کامل تجارت بین‌الملل را از چرخه‌ی اقتصادی خود حذف نماید بدون اینکه در سطح رفاه شهروندانش خللی وارد شود.

اما علت واردات کالا در عین توانایی تولید آنها چیست؟ پاسخ ساده است؛ هزینه‌ی واردات کالاها در مقایسه با تولید آنها بسیار پایین‌تر است. بعنوان مثال حقوق نیروی انسانی در چین پایین‌تر از آمریکاست. در نتیجه قیمت تمام شده‌ی تولید یک محصول خاص در چین بسیار پایین‌تر و به صرفه‌تر از آمریکاست. این موضوع موجب ایجاد روابط تجاری میان دو کشور می‌شود.

مقالات مرتبط: واردات دارو و مواد اولیه‌ی دارویی

چالش‌های تجارت جهانی

چالش‌های تجارت جهانی:

۱. نوسانات گسترده‌ی ارزی:

این موضوع که نرخ‌های ارزی در معرض نوسانات شدید قرار می‌گیرند بر هیچکس پوشیده نیست. تاثیر عمیق این نوسانات و بی ثباتی، در عرصه‌ی تجارت بین‌الملل حس می‌شود و به تجارت جهانی لطمه وارد می‌نماید. این نوسانات هم موجب بهم ریختگی‌های اقتصادی می‌شود و هم حرکت در مسیر تخصصی شدن صنایع را کند می‌کند.

۲. رقابت بین‌المللی کشور چین:

اگر نگاه عمیق‌تری به کالاهای مورد استفاده‌ی خود بیندازیم متوجه نام چین بعنوان تولیدکننده‌ی آن می‌شویم. کشور چین به سرعت در حال تسلط بر بخش عمده‌ای از بازارهای جهانی است. این مسئله موجبات نگرانی بسیاری از سیاستمداران و اقتصاددانان را فراهم کرده است.

ضمن اینکه نیروی انسانی در چین با دستمزد بسیار کمتری کار می‌کند و این موضوع به شکل یک مزیت رقابتی بزرگ در بازار بین‌الملل درآمده است. چین در حال حاضر یکی از اصلی‌ترین جذب کنندگان سرمایه و فناوری از کشورهای پیشرفته است. با تکیه بر این فناوری و سرمایه‌ها نیز می‌تواند با کمترین هزینه، بیشترین تولیدات را برای بازارهای جهانی داشته باشد. این موضوع به چالشی جدید برای کشورها تبدیل شده که بتوانند در عرصه‌ي رقابت جهانی باقی بمانند.

۳. بحران مالی:

بحران‌های مالی بیشتر در کشورهایی به چشم می‌خورد که اقتصادی متکی بر بازار دارند. این شرایط ثبات نظام پولی بین‌المللی را با تهدید مواجه نموده است. علیرغم پیشرفت‌هایی که درساختار اقتصادهای متکی بر بازار ایجاد شده، همچنان این ساختارها نیازمند تحولات هستند.

مقالات مرتبط: استراتژی صادرات

۴. فقر کشورهای درحال توسعه:

برخلاف رشد بالای اقتصادی برخی از کشورهای درحال توسعه مانند چین و هند، شرایط در بسیاری از کشورهای درحال توسعه متفاوت است. این کشورها را با فقر شدید، رکود، تورم، بدهی خارجی تفاوت‌های طبقاتی بالا میبینیم. این موارد پروسه‌ی تجارت جهانی را نیز مختل می‌نماید. اگر برای تجارت بین‌الملل در چنین کشورهایی تمیم‌گیری درستی اتخاذ نشود، امکان دارد تجارت از یک فرصت تبدیل به تهدید شود.

۵. چالش جهانی شدن:

جریان جهانی شدن یک پدیده‌ی غیر قابل اجتناب است. در راستای پروسه‌ی جهانی شدن، با یکپارچگی اقتصادهای دنیا مواجهیم. قسمتی از این یکپارچگی از طریق جریانات کالایی، تجاری، پولی، مهاجرت نیروی کار و… بوجود می‌آید.

در جریان جهانی شدن با نزدیک شدن سلیقه‌های فردی در سرتاسر جهان مواجهیم. که این موضوع نیز خود موجب افزایش مبادلات کالا و خدمات میان کشورها می‌شود. بنگاه‌های تولیدی مایلند نیروی کار خود را از مناطق ارزان‌تر استخدام نمایند، قطعات مورد نیاز خود را از سرتاسر دنیا با هزینه کمتر تهیه کنند و سرمایه و فناوری خود را برای بازدهی بیشتر به کشورهای کارآمدار منتقل نمایند.

کلام آخر

با وجود چالش‌های بیشماری که در مسیر جهانی شدن با آن مواجهیم، این پروسه غیرقابل اجتناب و حتمی است. لذا شناخت چالش‌های پیش رو در عملکرد بهتر در سطح بازارهای جهانی الزامی و کمک کننده خواهد بود. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.