Product Life Cycle چرخه عمر محصول

چرخه عمر محصول چیست؟

چرخه عمر محصول

چرخه عمر محصول مفهومی است که مسیر یک محصول را از ابتدای تولید تا زوال به ۴ مرحله مشخص تقسیم می کند.برای آگاهی از تصمیمات کلیدی در مورد سرمایه گذاری و توسعه محصول تعدیل قیمت بازاریابی استفاده می شود. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد بازاریابی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

مراحل:

۱. معرفی:

این مرحله زمانی است که محصول برای اولین بار به بازار عرضه می‌شود.

۲. رشد:

این مرحله زمانی استفاده می‌شود که محصول به سرعت در حال فروش است و تقاضا برای آن در حال افزایش است.

۳. بلوغ:

این مرحله زمانی است که فروش حفظ می‌شود و تقاضا برای محصول بالا می‌رود.

۴. کاهش:

این مرحله زمانی استفاده می‌شود که تقاضا برای محصول کاهش پیدا می‌کند.

مقالات مرتبط: توسعه‌ی محصول

روش کار:

۱. معرفی محصول:

معرفی محصول اولین مرحله است. مرحله معرفی محصول با بازار کوچک، فروش کم، و هزینه‌های زیاد، با سرمایه گذاری‌های پر هزینه در بازاریابی و تبلیغات محصول مشخص می‌شود. معرفی محصول ۲ هدف مهم دارد:

ایجاد آگاهی از محصول

ایجاد آگاهی از ارزش آن در بین بازار مصرف هدف

ارائه محصول با قیمت کمتر یا مشارکت با سرمایه گذاران بازار از استراتژی‌های موفق هستند. در صورت موفقیت، فروش محصول افزایش پیدا می‌کند و محصول به مرحله رشد می‌رسد.

۲. به دست آوردن تقاضا:

تقاضا برای محصول مرحله بعدی است. مرحله‌ی رشد با افزایش تقاضا مشخص می‌شود که باعث فروش و گسترش خیلی بیشتر محصول به بازارها می‌شود. این افزایش تقاضا به مشتری گسترده‌تر و حاشیه سود بیشتر منتهی می‌شود. شرکت‌ها با سرمایه مالی اضافی می‌توانند بازاریابی و تبلیغات خود را گسترش دهند و محصول را بیشتر رشد دهند.

۳. تقویت تلاش‌های بازاریابی:

مرحله بلوغ با عملکرد حداکثری فروش و تلاش برای حفظ ارزش محصول مشخص می‌شود. توسعه دهندگان به منظور تمایز محصول از رقبا طوفان فکری دارند. تنظیمات نمونه شامل کاهش هزینه، تغییر، بسته بندی، هدف قرار دادن بازار جدید، یا افزودن ارزش با ویژگی‌های محصول جدید است. اگر نرخ فروش حفظ نشود، محصول کاهش پیدا می کند.

۴. به حداقل رساندن هزینه‌ها برای تولید محصول:

مرحله کاهش با کاهش فروش مشخص می‌شود که می‌تواند نتیجه‌ی اشباع بازار موفقیت یک محصول رقابتی یا کاهش علاقه‌ی مصرف کننده باشد. شرکت‌ها برای جلوگیری از حذف کامل تلاش می‌کنند با به حداقل رساندن هزینه تولید، محصول را نجات دهد.

مقالات مرتبط: نیچ مارکتینگ: چگونه بهترین بازار هدف خود را پیدا کنیم؟

تولید محصول

مزایا:

۱. مدیریت محصول:

مدیریت محصول یکی از مزایای توانایی پیش بینی مسیر رشد محصول است. استفاده از مدل به شرکت ها کمک می‌کند تا در مورد سرمایه گذاری مالی، رویکردهای بازاریابی، تبلیغات و توسعه محصول، تصمیمات استراتژیک بگیرند. آنها می‌توانند، برنامه‌ریزی کنند که چه زمانی استراتژی بازاریابی را تنظیم کنند و چه زمانی لازم است کالایی را جداکنند و منابع مالی آنها چگونه تخصیص یابد.

۲. یادگیری:

یکی از مزیت‌های دیگر، توانایی اجتناب از اشتباهات رایج در هر مرحله است. شرکت‌ها با شناسایی مرحله یک محصول در چرخه عمر و مقایسه عملکرد آن با محصولات مشابه، می‌توانند از اشتباهات توسعه دهندگان درس بگیرند و استراتژی‌های خود را مدیریت کنند.

مقالات مرتبط: بسته بندی محصولات

معایب:

پیش بینی نادرست:

یک نقطه ضعف این است که پیش بینی می‌کند اما ابزاری برای پیش بینی دقیق برای تمام محصولات نیست. با توجه به شرایط مختلف بازار از یک مکان به مکان دیگر یا جنبه‌های منحصر به فرد، همه‌ی محصولات مسیر دقیقی را دنبال نمی‌کنند. بعضی از محصولات ممکن است باعث افت شود و به دنبال آن تجدید حیات غیر منتظره و مجددا ورود مرحله رشد صورت می‌گیرد. درک جنبه‌های منحصر به فرد یک محصول به افراد کمک می‌کند که بدون محدود کردن رویکردشان از چرخه‌های زندگی به نفع خود استفاده کنند.

کلام آخر

در این مطلب متوجه شدیم که چرخه عمر محصول از ۴ مرحله‌ی اصلی تشکیل شده است که به برنامه ریزی و تصمیم‌گیری آگاهانه برای بهبود جایگاه محصول در بازار کمک می‌کند. همچنین می‌توان مسیر پیش روی محصول را پیش بینی کرد و استراتژی‌های بازاریابی مناسبی را تنظیم کرد. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.