International Entrepreneurship کارآفرینی بین المللی

کارآفرینی بین‌المللی

کارآفرینی بین‌المللی

کارآفرینی بین‌المللی در فضای کسب و کارهای داخلی و برای بهبود آنها لازم است. ما برای بهبود شرایط داخلی، نیازمند ارزآوری و توسعه‌ی کسب و کارها به خارج از مرزهای ملی هستیم. برای این منظور بایستی درک صحیح و مناسبی از شرایط موجود و شناخت عناصر لازم بین‌المللی برای برقراری ارتباط معقول و منطقی میان آنان داشته باشیم. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد کسب و کار می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

پروسه‌ي کسب و کار بین‌الملل:

با پیشرفت‌های تکنولوژی و مطالعه در رابطه با فرهنگ‌های بین‌الملل و همپوشانی‌های فرهنگی، عرصه جهت ورود کسب و کارهای داخلی به بازارهای خارجی مهیا شد. در نتیجه‌ی تقابل و مواجهه‌ی کسب و کارهای داخلی و بین‌المللی، صاحبان کسب و کار که بدنبال دست‌یابی به مزیت‌های رقابتی خارجی بودند، اقدام به کارآفرینی بین‌المللی نمودند. در ابتدای این امر این مقوله مورد توجه و استقبال کسب و کارهای کوچک قرار گرفت.

طبق مطالعات صورت گرفته دو گروه از کسب و کارها و شرکت‌ها پتانسیل بیشتری جهت ورود به بازارهای بین‌المللی دارا هستند:

۱. کسب و کارهایی که توسط افراد مسن تاسیس می‌شوند. این افراد بدلیل برخورداری از منابع، ارتباطات موثر، اطلاعات کافی، توانمندی‌های مدیریتی، شرایط ورود به فضای بین‌الملل را دارند.

۲. شرکت‌هایی که موسسات آنها در یک صنعت خاص و مشخص از دانش کافی برخوردارند.

مقالات مرتبط: مشاوره بیزینس و کسب و کار

کارآفرینی بین‌المللی

رویکردهای کارآفرینی بین‌المللی:

۱. رویکرد منبع محور:

در تحقیقات کارآفرینی اولین موضوعی که مورد بررسی قرار می‌گیرد مربوط به ظرفیت‌ها، دارایی‌ها و واحدهای اقتصادی است. این فاکتورها می‌تواند نشان دهنده‌ی روند رو به رشد و میزان موفقیت یک شرکت باشد. در همین راستا، شناخت ماهیت و چگونگی فعالیت‌های اقتصادی در سطح بین‌الملل، احتمال دست‌یابی و حفظ مزایای رقابتی و افزایش منافع اقتصادی را به همراه دارد.

۲. رویکرد شبکه‌ای:

دومین فاکتوری که در ضمن تحقیقات کارآفرینی بین‌المللی مورد بررسی واقع می‌شود، تاثیر شبکه‌ها در توسعه‌ی فعالیت‌های اقتصادی در فضای بین‌الملل است. این روبکرد به این مورد اشاره دارد که با استفاده از منابع، دانش و تجربه‌ی دیگر شرکت‌ها می‌توانیم روند ورود به بازار بین‌الملل را تسریع نماییم.

روابط شخصی و میان سازمانی به شکل قابل توجهی موجبات رشد فعالیت‌های اقتصادی را فراهم می‌آورد. رویکرد شبکه‌ای بسیار کاربردی و قابل اطمینان است؛ چرا که شبکه‌ها اعم از رسمی و غیررسمی می‌توانند در رفع محدودیت‌های منابع موثر واقع شوند.

۳. رویکرد فرصت محور:

در این رویکرد به بررسی نقش فرصت در کارآفرینی بین‌الملل می‌پردازیم و به درک مناسب‌تری از تاثیر کارآفرینی در فضای بین‌الملل دست می‌یابیم. می‌توان گفت در روند بین‌المللی شدن به نقش و تاثیر فرصت توجهی نشده. در واقع با غفلت نسبت به این فاکتور مهم مواجهیم. بررسی و درنظر گرفتن فرصت‌ها به شخص کارآفرین این نمای کلی را می‌دهد که با درنظر گرفتن فرصت‌های بین‌الملل بتواند بهترین بهره‌برداری را از شرایط موجود داشته باشد.

مقالات مرتبط: کسب و کار محلی

کارآفرینی بین‌المللی

تاثیر عوامل محیطی بر کارآفرینی بین‌المللی:

تاثیرات عوامل محیطی بر رشد کسب و کار در عرصه‌ی بین‌المللی می‌تواند بصورت مثبت و یا منفی باشد. از سری این عوامل می‌توان به رقابت، سیاستهای دولتی، فرصت‌های رشد و اشباع بازار داخلی اشاره کرد.

منظور از رقابت در این مفهوم، رقابت میان بازارهای داخلی و بین‌المللی است. فعالیت در بازارهای داخلی تا زمانی ادامه دارد که هزینه‌های توسعه در این بازارها کمتر از هزینه‌های توسعه‌ی بازار بین‌المللی باشد. زمانی که با اشباع بازارهای داخلی مواجه باشیم، این عامل نیروی محرکه‌ای جهت بین‌المللی شدن شرکت‌ها خواهد بود.

مقالات مرتبط: دورکاری چیست؟

کلام آخر

فضای کسب و کارها امروزه دیگر محدود به بازارهای داخلی نیست. بلکه صاحبان کسب و کارها مایلند با گسترش محدوده‌ی فعالیتی خود، در سطح بین‌الملل نیز کسب و کار خود را توسعه دهند. بهره‌مندی از کارآفرینی بین‌المللی نقش بسیار مهم و مثبتی بر توسعه و مطرح شدن کسب و کارها در سطح بین‌الملل دارد. برای این منظور نیازمند درک مفهوم کارآفرینی، شناسایی فرصت‌ها و فرآیند بین‌المللی شدن و چگونگی استفاده از آنها هستیم. در پروسه‌ی تحقیقات و بررسی این موضوع نیز با ۳ رویکرد مهم مواجهیم که عبارتند از رویکرد منبع محور، رویکرد شبکه‌ای و رویکرد فرصت محور. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.