HS code

HS code چیست؟

HS code

HS code از جمله اسناد و مدارکی است که بازرگانان بایستی در پروسه‌ي تجارت بین‌الملل و ترخیص کالا از آن استفاده نمایند. تعرفه گمرکی که نام دیگر HS code می‌باشد، بیانگر این مطلب است که تمامی کالاهای تجاری در سراسر دنیا از یک کد مشخص برای شناسایی برخوردارند. این کد بایستی از طرف فروشندگان در فاکتور فروش یا سند invoice درج شود. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد تجارت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

ماهیت HS code:

کد HS یک کد تعرفه‌ای منحصر به فرد ۸ رقمی است که برای شناسایی و دسته‌بندی کالاها طبق یک استاندارد جهانی استفاده می‌شود. این سیستم توسط دولتها با توجه به سیاست‌های مالیاتی، قیمت گذاری، بودجه و اقتصاد داخلی طراحی می‌شود. کد تعرفه درواقع تمام ویژگی‌های یک کالا را نشان می‌دهد. بنابراین شناسایی کالا در گمرک با استفاده از این کد راحت‌تر خواهد بود. به عبارتی دیگر، هیچ کالایی در جهان وجود ندارد که در دسته‌بندی‌ها قرار نگیرد؛ بلکه کالاها در سراسر دنیا با همین کد تعرفه گمرکی قابل شناسایی خواهند بود.

سازمان WCO:

این سازمان به سازمان جهانی گمرک شناخته می‌شود و وظیفه‌ی تعرفه گذاری‌های گمرکی را برعهده دارد. تمامی کشورهایی که تابع این سازمان هستند، در بحث گمرک از این سیستم تعرفه استفاده می‌نمایند.

اهمیت کد HS:

دریافت کد تعرفه یکی از مهمترین اقداماتی است که بایستی قبل از سفارش کالا انجام دهیم. همانطور که پیش‌تر نیز به آن اشاره شد،‌ تمامی اطلاعات مربوط به کالا در کد تعرفه‌ای درج می‌شود. بنابراین با دریافت این کد می‌توانیم در جریان مجوز‌های لازم برای واردات و ترخیص کالای مورد نظرمان، میزان حق ورودی آن و مجاز یا غیرمجاز بودن ورود این کالاها قرار بگیریم. ضمن اینکه انجام این قبیل تشریفات، فرآیند نظارت و کنترل واردات و صادرات را نیز تسهیل می‌نماید. به همین جهت تجارت‌های خارجی تاکید زیادی بر دریافت کد تعرفه‌ی گمرکی دارند.

کاربردهای کد تعرفه یا HS:

  • تعیین تعرفه گمرک
  • تعیین قوانین مبداء
  • تعیین تعرفه‌های مربوط به حمل و نقل کالا
  • جمع‌آوری مالیات داخلی
  • بررسی و کسب اطلاعات تجارت بین الملل در هر کشور
  • طبقه‌بندی کالاهای خطرناک

مقالات مرتبط: سند invoice چیست؟

HS code

ترخیص کالا با استفاده از تعرفه گمرکی:

زمانی که صاحب کالا و یا نماینده‌ي قانونی او هنگام تحویل کالا از تعرفه دقیق و درست آن مطمئن نیستند می‌توانند با ارائه‌ي‌ اسناد و مدارک مالکیت و پرداخت هزینه‌ی گمرک تعیین تعرفه، تائیده را از گمرک دریافت نمایند. اگر در تعرفه‌ای که توسط گمرک تعیین شده اشتباهی رخ داده باشد، سازمان موظف است مابه‌التفاوت را برگرداند. اگر بین صاحب کالا و گمرک، از نظر ارزش و تعرفه کالا اختلاف نظر پیش بیاید و صاحب کالا هم اصرار به ترخیص کالا داشته باشد، حقوق مربوطه به شکل نقدی و جریمه و با سپرده یا ضمانت‌نامه بانکی اخذ خواهد شد.

مقالات مرتبط: اعتبار اسنادی یا LC چیست؟

اولویت بندی کد تعرفه گمرکی کالا:

با توجه سیاست‌های تجاری و نیازهای هر کشور، اولویت‌بندی کد تعرفه‌ی گمرکی به ۱۰ قسمت تقسیم می‌شود. این اولویت بندی توسط سامان توسعه‌ی تجارت انجام شده و دلیل آن سیاست‌های دولت برای جلوگیری از خروج ارز از کشور است. این اولویت‌بندی‌ها شامل ۳ بخش به شرح زیر می‌باشد:

۱. بخش اول: کالاهای اساسی که امکان واردات آن با ارز دولتی وجود دارد.

۲. بخش دوم: کالاهای غیر اساسی که امکان واردات آن با استفاده از پروانه صادراتی وجود دارد.

۳. بخش سوم: کالاهایی که واردات آنها به طور کلی ممنوع است.

کلام آخر

آشنایی با اسناد و مدارک تخصصی برای صادرات و واردات کالاها در حوزه‌ی تجارت بین‌الملل،‌ مسیر رسیدن ما به اهداف تجارتیمان را کوتاه‌تر و کم هزیته‌تر می‌نماید. HS code یا همان تعرفه‌ی گمرکی از جمله مهمترین اسنادی است که بایستی قبل از هر اقدامی در حوزه‌ی صادرات و واردات برای دریافت آن اقدام نماییم. چرا که بعنوان یک کد جهانی در رابطه با کالاها، در کوتاه‌ترین زمان بیشترین اطلاعات را در رابطه با کالا در اختیارمان قرار می‌دهد. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.