Familiarity International Transportation Terms آشنایی با اصطلاحات حمل و نقل بین المللی

آشنایی با اصطلاحات حمل و نقل بین‌المللی

آشنایی با اصطلاحات حمل و نقل بین‌المللی

آشنایی با اصطلاحات حمل و نقل بین‌المللی قبل از ورود به عرصه‌ی صادرات و واردات ضروری است. عدم آشنایی با این اصطلاحات می‌تواند ما را با مشکلات فراوانی مواجه سازد. اما این بدان معنا نیست که آشنایی با تمامی اصطلاحات در این حوزه از ضروریات امر است. بلکه صرف آشنایی با اصطلاحات مهمتر و کاربردی‌تر نیز می‌تواند پروسه‌ی تجارتی ما را تسهیل نماید؛ لذا در این مقاله قصد داریم با برخی از مهمترین اصطلاحات در این زمینه آشنا شویم. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد تجارت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

۱. Airway bill:

به معنای بارنامه‌ي حمل و نقل هوایی است. این بارنامه توسط فرستنده و بر عهده‌ی حمل کننده صادر می‌شود که حمل کننده ضمن امضای آن متعهد می‌شود کالا را تا مقصد حمل نماید. صاحب کالا نیز در ادامه می‌تواند با ارائه‌ی این رسید یا همان بارنامه، هنگام مراجعه به شرکت هواپیمایی برای دریافت کالا، حواله‌ی تحویل دریافت نماید.

۲. Anti – Dumpin:

این اصطلاح به معنای نیروی بازدارنده از واردات و محافظت کننده از کالای داخلی است. در پاره‌ای از مواقع کشورها برای محافظت و حمایت از تولید داخلی با انجام برخی اقدامات موقتا از واردات کالاهای مشابه و نوسانات اقتصادی و تجاری جلوگیری می‌نمایند.

۳. Balanc Of trade:

این گزینه، تعادل در اوضاع تجارتی یک کشور را نشان می‌دهد؛ یعنی تعادل در صادرات و واردات. بنابر این گزینه، اگر میزان صادرات یک کشور بیشتر باشد، از لحاظ تجارتی در شرایط مطلوب‌تری به سر می‌برد. اما در مقابل اگر دارای نرخ وارداتی بیشتری باشد، از اوضاع تجارتی و شرایط اقتصاد داخلی مناسبی برخوردار نیست.

۴. B/L:

به معنی بارنامه است. بارنامه نیز سندی است که بیانگر یک قرارداد میان ارسال کننده و حمل کننده کالا و همچنین بیانگر تعهد حمل کننده به رساندن کالا به صاحب کالا می‌باشد.

مقالات مرتبط: جلسه تجاری و نکاتی که قبل از آن باید رعایت کرد

۵. CFR:

منظور هزینه‌ي حمل و نقل در حمل و نقل دریایی است. در حمل و نقل دریایی مسئولیت فرستنده زمانی خاتمه می‌یابد که کالا بر روی کشتی بارگیری و هزینه‌ی حمل و نقل آن پرداخت می‌شود. بنابراین پرداخت هزینه‌ی حمل و نقل در این مورد با فرستنده است. اما هزینه‌های جانبی مانند بیمه با خریدار می‌باشد.

۶. CBM:

CBM یا متر مکعب، به معنی حجم حمل و نقل بار داخلی و بین‌المللی است. برای محاسبه‌ی مقدار CMB بایستی طول و عرض و ارتفاع را در تعداد کالاهای قابل حمل ضرب نماییم.

۷. Carrier:

منظور هر فردی است که از طریق قرارداد حمل و نقل بین‌المللی متعهد می‌شود تا حمل و نقل را بوسیله‌ی یکی از روش‌های مرسوم آن شامل زمینی، هوایی، دریایی و یا ریلی به انجام برساند.

۸. Commercial invoice:

به معنی فاکتور است که دربرگیرنده‌ی لیستی از کالاهای خریداری شده به همراه شرح کاملی از ارزش و قیمت آنها و همچنین نام فروشنده و خریدار می‌باشد.

۹. Commodity:

به هر کالایی گفته می‌شود که در عرصه‌ی تجارت مورد مبادله قرار می‌گیرد. اما فی نفسه به کالاهایی بیشتر مرتبط است که بعنوان مواد اولیه استفاده می‌شوند؛ مانند قلع، مس و منگنز. همچنین محصولات تولیدی عمده مانند قهوه و چای.

۱۰. DDO:

به معنی تحویل کالا در مقصد با حقوق و عوراض گمرکی.

۱۱. DDP:

تحویل کالا در محلی بجز مقصد و در محل مقرر در قرارداد با پرداخت حقوق و عوارض گمرکی صورت می‌گیرد.

۱۲. DDU:

به معنی تحویل کالا در مقصد بدون پرداخت عوارض گمرکی.

۱۳. Export Permit:

مجوزی است که ضمن آن دولت اجازه‌ی صادرات کالاهای خاصی را به کشورهای مشخصی صادر می‌نماید.

مقالات مرتبط: ارزیابی آمادگی صادرات

۱۴. Groupage:

به معنی حمل خرده‌ بار است. یعنی محموله‌هایی که به دلیل حجم پایین، حمل و نقل آنها با یک تریلی به صورت مجزا صرفه‌ی اقتصادی ندارد و بایستی با کالاهای دیگر بصورت یکجا حمل شوند.

۱۵. Import License:

مجوزی که دولت برای واردات کالای مشخصی صادر می‌نماید.

۱۶. LC:

به معنای اعتبار اسنادی است. اعتبار اسنادی تعهدی است که از جانب بانک نسبت به فروشنده و خریدار صادر می‌ؤود.

۱۷. POD:

سندی است که در آن نام شخص تحویل گیرنده‌ی کالا با قید زمان و تاریخ تحویل مشخص می‌شود.

۱۸. Carrier:

شرکتی که در زمینه‌ی حمل و نقل فعالیت می‌نماید و برای این کار از کامیون‌های خود و یا کامیون‌های استیجاری از جانب خود استفاده می‌نماید.

۱۹. Forwarder:

شرکت‌هایی هستند که نقش واسطه‌ای دارند میان ارسال کنندگان کالا و شرکت‌های ‌carrier. انجام عملیات از ابتدا تا انتها و هماهنگی‌های مربوطه برعهده‌ی این شرکت است.

۲۰. CMR:

بیمه نامه ایست برای حمل کننده‌ی کالا که مسئولیت او را در قبال محموله، تحت پوشش خود دارد.

کلام آخر

آشنایی با اصطلاحات مرتبط با حوزه‌ي حمل و نقل تا حد زیادی بر سرعت و دقت انجام این کار می‌افزاید. لذا بعنوان فردی که در عرصه‌ي صادرات و واردات مشغول هستیم بهتر این است که با این اصطلاحات آشنایی نسبی داشته باشیم. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.