Familiarity Customs Violations آشنایی با تخلفات گمرک

آشنایی با تخلفات گمرکی

آشنایی با تخلفات گمرکی

همان‌طور که می‌دانیم  گمرک یک سازمان دولتی است و زیرنظر وزارت اقتصاد و دارایی عمل می‌کند. درکشور قوانینی برای ورود و خروج کالاها وجود دارد که به آن قوانین گمرکی و تخطی از آنها قاچاق نامیده می‌شود. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد تجارت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

تخلفات‌ گمرکی:

وظیفه سازمان گمرک اجرای قوانین گمرک در تجارت با کشورها و عملیات صادرات و واردات‌ است. اگر فرد یا شرکتی از قوانین سرپیچی کند مشمول جریمه‌های سنگین و احکام دادگاهی می‌شود.

هرکشوری تلاش می‌کند برای جلوگیری از قاچاق کالا تمهیداتی بی‌اندیشد تا عدد آن را به صفر برساند اما بسیاری از کشورها مثل ایران در این زمینه موفق نشده‌اند. نظارت بر تخلفات گمرکی به هیچ وجه قابل انتقال به بخش خصوصی و سازمان‌های مردم نهاد نیست؛ به این دلیل که امکان جعل اسناد و پارتی‌بازی‌ در این زمینه زیاد است و دولت نمی‌تواند ریسک کند.

بسیاری از قوانین گمرکی مثل ترخیص کالا، نگهداری کالا و تخلیه آن به بخش خصوصی سپرده شده است و شرکت ها از پس اجرای آن برآمده اند. امروزه ۳ سامانه جدید گمرک هوشمند در بحث فناوری اطلاعات و ارتباطات معرفی شده که از وظایف کاری سازمان گمرک کاهش داده و درعوض نظارت دیگر ارگان ها را روی اعمال گمرکی افزایش داده است تا عنصر شفافیت‌ در این اعمال قرار داده شود. در مرزهای سرزمین گمرکی، مناطقی به نام مناطق آزاد وجود دارد که از قوانین گمرک پیروی نکرده و ساز و کارهای مخصوص منطقه خود را رعایت می‌کنند. پس قوانین گمرکی شامل مناطق آزاد نمی شود.

مناطق آزاد گمرکی بدون قوانین گمرک:

مقررات گمرکی به آیین نامه‌ها، دستورالعمل‌ها و عمل به اظهارنامه‌هایی اطلاق می‌شود که درمناطق گمرکی اعتبار دارند و سازمان گمرک دستور رسیدگی به آن ها را در وظایف خود دارد.

کالاها ۳ دسته هستند:

۱. کالاهای مجاز:

نیاز به تشریفات قانونی ندارد و صاحب کالا بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای به گمرک می‌تواند آن را از مرز کشور وارد کرده و بفروشد.

۲. کالاهای‌ مشروط:

همان اجناسی هستند که گمرک روی آن کار می‌کند و تشریفات قانونی کالا را روی آن ها اعمال می‌کند.

۳. کالاهای ممنوعه:

اجناسی هستند که‌ تحت هیچ شرایطی امکان ورود به کشور را ندارند. ورود این کالاها به کشور قاچاق بوده و جرم تلقی می‌شود.

مقالات مرتبط: نقش گمرک در تجارت بین الملل

کالاهای ممنوعه

روش رسیدگی به تخلفات گمرک:

سازمان گمرک برای حل اختلافات مربوط به کالا، ارزش گذاری آنها و جریمه ناشی از تخلفات، کمیسیونی تشکیل داده است. این کمیسیون که کمیسیون رسیدگی به اختلافات گمرکی نام دارد توسط افراد اداره می‌شود. این افراد شامل کارمندانی از وزارت‌های مختلف کشور است که در کار خود خبره هستند و قوانین گمرک را به خوبی می‌دانند. اعضای کمیسیون حل اختلاف گمرک از وزارت کارمندانی استخدام کرده است که در شغل قبلی‌شان حداقل ۱۵ سال سابقه دارند.

وزارت صنعت معدن تجارت

وزارت امور اقتصاد و دارایی

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران

اتاق تعاون

مقالات مرتبط: ترخیص کالا از گمرک

شورای حل تخلفات گمرک:

رای صادرشده از طرف این کمیسیون لازم اجراست و طرفین اختلاف مجبور به پذیرش آن هستند. مگر اینکه اختلاف رای کمیسیون حل اختلاف و گمرک بیشتر از۵ میلیون تومان باشد. در این صورت باید در درخواست حل اختلاف تجدید نظر اعمال شود. البته اختلافات بین افراد حقیقی و حقوقی باگمرک در ابتدا با واحدهای ستادی گمرک مطرح می‌شود. اگر آن‌ها نتوانستند مشکل و اختلاف موجود را حل کنند کمیسیون حل اختلاف گمرک وارد کار می‌شود. برای اینکه اختلافات در کمیسیون حل اختلافات گمرک ثبت شود صاحب کالا باید مبلغ نیم درصد از مبلغ مورداختلاف خود با گمرک را پرداخت کند در غیر این صورت مبلغ مورد تایید گمرک لازم الاجرا است.

کلام آخر

تخلفات گمرکی یا ناشی از نقض صریح قوانین گمرکی است یا ناشی از واردات و صادرات کالاهای ممنوعه که تحت عنوان قاچاق مورد بررسی قرار می‌گیرد. برای رسیدگی به این قبیل تخلفات، شوراهای حل اختلافات گمرکی پیش بینی شده که متشکل از کارمندان وزارت‌های مختلف هستند. عدم آشنایی با قوانین و مقررات گمرکی و همچنین قوانین حاکم بر تجارت و حمل و نقل، میتواند پای تخلفات گمرکی را به بیزینس ما باز نماید. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.