Market Value ارزش بازار

ارزش بازار چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

ارزش بازار

ارزش بازار عبارت است از مجموع ارزش دلاری یا ریالی سهام یک شرکت در بازار بورس. طریقه‌ی محاسبه‌ی این ارزش، ضرب تعداد کل سهام یک شرکت در قیمت فعلی آن است. علیرغم اهمیتی که ارزش یک شرکت دارد، معمولا تشخیص سریع و دقیق آن دشوار است. اما ارزش بازار امکان تخمین سریع و آسان ارزش یک شرکت را فراهم می‌کند. بازار سرمایه این امکان را برای شرکت‌های سهامی عام فراهم می‌کند. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد مدیریت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

با استفاده از این قابلیت امکان دست‌یابی به اندازه‌ی شرکت فراهم می‌شود. اهمیت اندازه‌ی شرکت از آن بابت است که برای سرمایه‌گذاران یک عامل مهم تلقی می‌شوند. از جمله اینکه ریسک سرمایه‌گذاری را محاسبه و سرمایه‌گذاران می‌توانند بر اساس آن تصمیم‌گیری نمایند.

ارزش بازار و سرمایه‌گذاری:

به دلیل برخورداری از ماهیت ساده و موثر ارزش بازار برای سنجش ریسک، این فاکتور می‌تواند یک معیار کاربردی برای تعیین میزان سرمایه‌گذاری محسوب شود.

در بازارهای جهانی شرکت‌هایی از ارزش بالا برخوردارند که ارزش سهام آنها بالای ۱۰ میلیارد دلار باشد. این قبیل شرکت‌ها معمولا در طولانی مدت جزو عناصر اصلی و با سابقه‌ی صنایع بوده‌اند. سرمایه گذاری در اینگونه شرکت‌ها که سرمایه‌های بزرگ دارند، در یک بازه‌ی زمانی کوتاه مدت ما را به سود کلان خواهند رساند. اما در طولانی مدت، همزمان با افزایش مدام ارزش سهام و پرداخت سود سهام به سرمایه‌گذاران، تمایلات برای ماندگاری و وفاداری بیشتر می‌شود.

شرکت‌هایی که از ارزش متوسط برخوردارند دارای ارزشی بین ۲ تا ۱۰ میلیارد دلار هستند. اینگونه شرکت‌ها در صنعتی فعالیت می‌کنند که رشد سریع آنها دور از انتظار نیست. این شرکت‌ها دارای روندی رو به رشد هستند، ریسک بیشتری را نسبت به شرکت‌های گروه اول بر عهده‌ی سرمایه‌گذار خواهند گذاشت؛ چرا که به حد کافی تثبیت نشده‌اند.

شرکت‌های دسته‌ی سوم شرکت‌هایی هستند که ارزش آنها بین ۳۰۰ میلیون دلار تا ۲ میلیارد دلار بوده و بعنوان شرکت‌هایی با ارزش بازار کم شناخته می‌شوند. این شرکت‌ها یا نوپا و نوظهورند و یا زیر مجموعه‌ای از یک مجموعه‌ی خاص محسوب می‌‌شوند. بدلیل طول عمر کمتری که این شرکتها از آن برخوردارند، سرمایه‌گذاری در آنها پر ریسک محسوب می‌شود. ضمن اینکه حساسیت آنها در برابر بحران‌های اقتصادی نیز بیشتر است.

مقالات مرتبط: اقتصاد مشارکتی چیست؟

ارزش بالا

تغییر در ارزش بازار:

ارزش بازار تحت تاثیر دو عامل تغییر می‌کند:

۱. تغییر در قیمت سهام

۲. انتشار سهام جدید

شرکت‌های ایرانی اساسا از دو راه اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند؛ اگر افزایش سرمایه‌ی آنها از محل سود انباشته یا ارزیابی مجدد دارایی‌ها باشد، با تغییر ارزش بازار مواجه نخواهیم بود. اما اگر این افزایش سرمایه از محل مطالبات و آورده‌ی نقدی اتفاق بیفتد،‌ آنچه که با آن مواجهیم منابع و سرمایه جدیدی است که وارد شرکت می‌شود. در این حالت بعد از ثبت مقدار سرمایه‌ی افزوده شده، با مقداری افزایش در ارزش بازار مواجه خواهیم بود.

مقالات مرتبط: انواع ابزارهای سرمایه چیست؟

ارزش بازار

سرمایه‌گذاری بر روی شرکت‌های برخوردار از ارزش بالا:

ابتدا به ساکن باید بدانیم اگر چه سرمایه گذاری بر روی این نمونه از شرکت‌ها از مزیت‌هایی برخوردار است، اما بی عیب نیز نیست. بعنوان مثال ممکن است شرکت‌های بزرگتر، شرایط مطلوب‌تری را برای تامین مالی خود از بانک‌ها و یا فروش اوراق قرضه تامین نمایند. یا ممکن است از مزیت رقابتی متناسب با اندازه‌شان برخوردار باشند. از طرفی دیگر نکته‌ای که در این رابطه حائز اهمیت است، رشد آهسته‌ي سهام این شرکت‌هاست.

با این حال برای افرادی که قدرت ریسک پذیری پایین‌تری در حوزه‌ی سرمایه‌گذاری دارند، سرمایه‌گذاری بر روی شرکت‌های دارای ارزش بازار بالا منطقی‌تر و ایده‌آل‌تر خواهد بود. چرا که سهام این قبیل شرکتها از افت کمتری برخوردار بوده و بخاطر قابلیت نقدشوندگی آنها، امکان خروج برای سرمایه‌گذاران فراهم است.

کلام آخر

همانطور که بیان شد، ارزش بازار بیان‌کننده‌ی ارزش سهام یک شرکت در بازار بورس است. طریقه‌ی دست‌یابی به این ارزش نیز ضرب تعداد سهام در قیمت معاملاتی آنهاست. این مورد را می‌توان بعنوان یک معیار برای سرمایه‌گذاری مطمئن و ایمن درنظر گرفت. بر این اساس بازارها به ۳ گروه تقسیم می‌شوند که سرمایه‌گذاری در بازارهایی با ارزش بالا از ریسک‌پذیری کمتری برخوردار است. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.