Customer Engagement Strategy استراتژی تعامل با مشتری

استراتژی تعامل با مشتری

استراتژی تعامل با مشتری

همزمان با ظهور و رشد محصولات بیشتر، بحث تمایز رقابتی در بازار هدف محصولات نیز قوت می‌گیرد. اینکه درمیان اشکال مختلف محصولات مشابه، محصول ما مورد توجه و هدف خرید مشتری قرار بگیرد، از یک جهت به ظاهر و طراحی محصول و از جهتی دیگر و مهمتر، به ایجاد یک طرح عالی از استراژی تعامل با مشتری بستگی دارد. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد استراتژی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

تعامل با مشتری:

تعامل مناسب با مشتری و ایجاد حس وفاداری در او، در ایجاد تجارت تکراری و ادامه‌دار تاثیرگذار است. این تعاملات مثبت با مشتری، موجب شکل‌گیری تجربه‌ی مثبت در او شده و اشتیاق او را نسبت به کسب و کار ما و خرید محصولاتمان افزایش می‌دهد.

طراحی استراژی‌های راهبردی در این زمینه باعث تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل و وفادار خواهد شد. نکته‌ی حائز اهمیت در این رابطه این است که مشتری نباید به این تصور دست یابد که هدف از این تعامل، صرفا تحمیل خرید محصول است. بلکه بایستی احساس صمیمت و دوستانه بودن تعامل را بطور کامل حس نماید. به این ترتیب به سمت کسب و کار و برند ما جذب می‌شود.

زمان شروع و پایان تعامل با مشتری بطور معمول از اولین تماس و ارتباط با او شروع و بعد از اتمام پروسه‌ي خرید تمام می‌شود. اما برای براقراری بهترین تعامل لازم است که این ارتباط بعد از پایان خرید، بصورت خدمات پس از فروش نیز ادامه یابد.

مقالات مرتبط: استراتژی قیمت گذاری

استراتژی تعامل با مشتری

استراتژی تعامل با مشتری:

این استراتژی یک برنامه‌ی مدون و هدفمند است برای هر تیم و مسئولی که با مشتریان کسب و کار در تعامل می‌باشد. استراتژی تعامل تمام بازه‌ي زمانی از بدو ورود مشتری به کسب و کار ما تا هنگام اتمام پروسه‌ي خرید و خروج او از شرکت را در برمی‌گیرد.

ضمن تنظیم برنامه‌ی استراتژیک تعامل با مشتری، بای ستی تمامی تیم‌های در تعامل با مشتریان در مجموعه‌‌مان را مدنظر قرار دهیم. مانند تیم‌های بازایابی، فروش، پشتیبانی و حتی تیم تولید محصول.

هدف از تدوین و طراحی چنین استراتژی بایستی برقراری روابط عمیق‌تر و دوستانه‌تر، کسب و افزایش رضایت مشتریان، پشتیبانی و حفظ مشتریان و افزایش تعداد آنان باشد.

مزایای استراتژی تعامل با مشتری:

انسان موجودی ذاتا اجتماعی است و برای رفع نیازهای شخصی و اجتماعی خود ناچار به برقراری ارتباط با دیگران است. در همین راستا طراحی استراتژی تعامل با مشتری، علاوه بر ایجاد احساسات مثبت و دوستانه میان طرفین، مزایای تجاری و مالی را نیز شامل می‌شود.

۱. مزیت رقابتی:

در فضای رقابتی موجود در بازار هدف که کسب و کارهای مشابه با ارائه‌ي محصولات و خدمات مشابه وجود دارند، تنها عاملی که می‌تواند موجبات تمایز یک کسب و کار را با کسب و کارهای مشابه فراهم آورد چگونگی تعامل با مشتریان و طراحی استراتژی برتر برای تعامل با آنان است.

۲. ماندگاری در ذهن مخاطب:

زمانی‌ که بطور مداوم و پیوسته با مشتریان در تعامل هستیم، محصول خود را به آنان یادآوری می‌کنیم و مشتری چندین و چند بار با مزایای محصول ما آشنا می‌شود. نتیجه آن که در هنگام خرید، اولین گزینه‌ای که مدنظر وی قرار می‌گیرد محصول ماست.

۳. اعتماد سازی:

فاکتور اعتماد یکی از مهمترین و حیاتی‌ترین عوامل برای پایداری و بقای یک کسب و کار است. زمانی که با مشتریان تعاملات سازنده داشته باشیم، این موضوع بیانگر این مطلب است که تمرکزمان را از روی خود برداشته و بر روی مشتریان و خواسته‌های آنان متمرکز شده‌ایم. لذا موجبات اعتماد او نسبت به برند و کسب و کار ما فراهم می‌شود.

مقالات مرتبط: بازاریابی محتوا چیست؟

استراتژی تعامل با مشتری

۴. افزایش توانایی حفظ مشتری و جلوگیری از ریزش:

حفظ و افزایش مشتریان، سود حداکثری را دربردارد. تعاملات ادامه‌دار با مشتریان و درگیر کردن آنان با محصولات خود، موجب جلوگیری از ریزش آنان و شناسایی بیشتر نیازهای و خواسته‌هایشان و تلاش در جهت رفع آنها می‌شود.

۵. حامیان برند:

برقراری تعاملات مثبت و برخورد مناسب و دوستانه با مشتریان باعث می‌شود علاوه بر وفاداری مشتریان به برند ما، معرف برندمان به سایر دوستان و آشنایانشان نیز باشند.

روش‌های تعامل با مشتری:

۱. استفاده از ابزارهای پشتیبانی:

پشتیبانی به وسیله‌ي‌ ابزارهای بروز و جذاب، بهترین و بالاترین سطح از پشتیبانی را شامل می‌شود. اکثر این ابزارها هم امکان تماس تلفنی و هم تماس تصویری را فراهم می‌آورند. برخی نیز امکان دسترسی آنلاین فروشنده به موقعیت کنونی مشتری را فراهم می‌کنند؛ مانند anudesk

۲. برقراری ارتباط در فضای مجازی:

استراتژی تعامل با مشتری

حضور فعال کسب و کار ما در فضای مجازی می‌تواند یک نقطه‌ي‌ برنده برای برند و کسب و کار ما محسوب شود. از این طریق می‌توانیم به نیازهای مشتریان خود دست یافته، مشتریان جدید جذب و به مشتریان فعال دسترسی داشته باشیم. همچنین از طریق تعاملات فضای مجازی می‌توانیم از نظرات سازنده‌ي مشتریان خود نیز مطلع شویم.

۳. ایجاد باشگاه مشتریان:

با راه‌اندازی چنین درگاهی هم مشتریان می‌توانند با ما در ارتباط باشند و هم ارتباط ما با آنان حفظ می‌شود.

۴. تقویت آداب معاشرت:

فراگیری آداب معاشرت و نحوه‌ی برخورد با مشتریان در حفظ و ماندگاری آنان بسیار حائز اهمیت است. مشتریان از کسب و کارهایی که کارکنان آنها رفتار نامناسب و غیردوستانه‌ای دارند دوری می‌کنند. بنابراین فراگیری این آداب و آموزش آنها به کارکنان مجموعه در پایبندی مشتریان تاثیرگذار خواهد بود.

مقالات مرتبط: استراتژی تبلیغات

کلام آخر

ایجاد تعاملات پایدار با مشتریان با طراحی و تدوین استراتژی تعامل با مشتری امکان پذیر خواهد بود. چرا که درضمن این استراتژی، به بررسی تمام ابعاد سازمان خود می‌پردازیم و تعاملات را نسبت به مشتریان در بین تمامی تیم‌های فعال در مجموعه بررسی، ارزیابی و نهادینه می‌کنیم. برای دست‌یابی به چنین تعاملات مثبت و سازنده‌ای نیازمند رعایت استفاده از برخی اصول و روش‌ها هستیم؛ مانند تقویت آداب معاشرت، حضور فعال در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی و… . در پایان به یاد داشته باشیم حفظ و کسب رضایت مشتری، عاملی مهم و اساسی برای حفظ حیات کسب و کار ماست. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.