استراتژی تمایز

استراتژی تمایز چیست؟

استراتژی تمایز

استراتژی تمایز بیانگر این مطلب است که هر مدیر کسب و کاری بایستی بداند با انجام چه اقداماتی می‌تواند دست به تولید محصولی بزند که در فضای رقابتی موجود در بازار، تولیدات و خدمات خود را در اولویت قرار داده و مشتریان بیشتری را به سمت خود جذب نماید. این استراتژی به دنبال ایجاد مزیت رقابتی برای محصولات یک کسب و کار نسبت به کسب و کارهای مشابه است. با بکارگیری استراتژی تمایز، ما سوددهی بیشتری را تجربه خواهیم کرد بدون اینکه مجبور به کاهش قیمت‌هایمان شویم. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد استراتژی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

اهمیت استراتژی تمایز:

در بازار رقابتی امروز و در هر زمینه‌ای، مشتریان هدف با گزینه‌ها و انتخابات مختلفی مواجه هستند. وجود وجه تمایز بین محصولات ارائه شده‌ توسط ما و رقبایمان، موجب مزیت رقابتی به نفع ما شده و مشتریان را برای انتخاب محصولاتمان مجاب می‌نماید؛ چرا که انسان همواره به دنبال تنوع و تازگی است. بنابراین تمایز چشم‌گیر فعالیت‌های انجام شده توسط ما، جذب مشتریان بیشتری را نیز به همراه خواهد داشت.

وجود تمایز همچنین در برند سازی محصولاتمان نیز موثر خواهد بود. تمایز در تمام ویژگی‌های ذاتی محصولات مانند لگو، رنگ، توضیحات، اندازه و… می‌تواند در تقابل تولیدات ما و تولیدات مشابه، بازی را به نفع ما تغییر دهد.

مقالات مرتبط: بازاریابی ارجاعی چیست؟

استراتژی تمایز

مزایای استراتژی تمایز:

۱. درگیر نشدن با چالش‌های قیمتی:

استراتژی تمایز به ما این امکان را می‌دهد که با تمرکز بر روی مزیت‌های رقابتی، از تنش‌های مالی و بی ثباتی‌های قیمت در بازار به دور باشیم. در این صورت درست زمانی که سایر کسب و کارها به دنبال افزایش قیمت محصولات خود برای سود بیشتر هستند، ما با ایجاد تمایز و افزایش مزیت‌های رقابتی خود، ناخوداگاه سود بیشتری را کسب خواهیم کرد. درواقع رقابت ما، رقابت کیفیتی خواهد بود نه قیمتی.

۲. ارائه‌ی محصولات منحصر به فرد:

با تهیه‌ی لیستی از ویژگی‌های خاص و منحصر به فرد محصولاتمان و تمرکز و تقویت آنها، می‌توانیم محصولات منحصر به فرد و متمایز با نمونه‌ی مشابه داخلی به بازار و مشتریان هدف خود عرضه کنیم.

۳. قرارگرفتن در اولویت:

با استفاده از استراتژی تمایز، در بازار رقابتی و گزینه‌های متعددی که هر فرد در مقابل خود مشاهده می‌نماید، می‌توانیم افسار بازی را خود در دست بگیریم. همانطور که گفتیم، وجود تمایز موجب ایجاد مزیت‌های رقابتی می‌شود. این مزیت‌ها ما را در اولویت انتخاب برای مشتریان قرار می‌دهد و سایر محصولات مشابه را در حاشیه.

انواع تمایز:

تمایز از نظر مشتریان به ۳ دسته‌ی کلی تقسیم میشود:

۱. تمایز عمودی:

در تمایز عمودی یک عامل عینی در انتخاب مشتریان تاثیرگذار است. یک عامل عینی مانند قیمت یا کیفیت.

۲. تمایز افقی:

در تمایز افقی یک عامل ذهنی دخالت دارد. عامل ذهنی مانند رنگ محصول یا طعم آن.

۳. تمایز ترکیبی:

که ترکیبی از تمایز عمودی و افقی است؛ یعنی مشتری در انتخاب محصول موردنظر خود هم به ویژگی‌های عینی آن مانند قیمت توجه می‌کند و هم به جزئیات بیشتر محصول مانند طعم آن.

مقالات مرتبط: استراتژی کسب و کار

استراتژی تمایز

استراتژی تمایز در بازاریابی:

بازاریابی که از اصلی‌ترین روش‌های جذب مشتری است نیز نیازمند وجه تمایز می‌باشد. ایجاد ارتباطات موثرتر با مشتریان و کسب رضایت حداکثری آنان، موجب فروش بیشتر و در نتیجه کسب سود بالاتر خواهد شد.

با اینکار شرکت می‌تواند ارزش بالاتر از خود در ذهن مشتریان به جای بگذارد. همچنین در ارزیابی نیاز مشتریان، درک سلیقه و خواسته‌ی آنان نیز موفق‌تر عمل خواهد کرد.

چگونگی ایجاد تمایز:

ایجاد تمایز در محصولات نیازمند بکارگیری استراتژی مشخص و برنامه‌ریزی شده است. استراتژی که بتوان در سایه‌ی آن یک مزیت رقابتی ایجاد کرد و وارد بازار رقابتی شد.

۱. تمرکز بر آنچه هستیم:

با تمرکز بر ماهیت وجودی کسب و کارمان، تعیین می‌کنیم که برای شناساندن خود به دیگران به دنبال چه چیزی هستیم. اینکه سعی داریم خودمان را با چه عنوانی به دیگران بشناسانیم به ما در پیدایش مزیت رقابتی و ایجاد وجه تمایز کمک خواهد کرد.

۲. نو‌آوری:

نوآوری و خلاقیت در شیوه‌ی ارائه‌ی محصولات و خدمات نیز می‌تواند ایجاد کننده‌ی وجه تمایز باشد. نوآوری می‌تواند در طرح و لگوی یک محصول خاص، شیوه‌ي ارائه‌ی آن، و یا افزودن کارکردهای جدید به آن باشد.

۳. ایجاد و تمرکز بازار اختصاصی:

ایجاد یک بازار و درگاه مشخص برای ارائه‌ي محصولات می‌تواند به تمایز ما کمک کند. یعنی دو الی سه شعبه برای عرضه‌ي محصولات و یا ارائه‌ی خدماتمان داشته باشیم. به طوری که مشتری هدف ما بداند برای تهیه‌ی محصول مورد نظر خود بایستی به مرکز فروش مشخصی مراجعه نماید. این ذهنیت که کالای ما محصولی که هر کسی نکی‌تواند به آن دسترسی داشته باشد، می‌تواند ما را از سایر کالاهای موجود در بازار متمایز نماید.

ایجاد بازار تخصصی همچنین باعث تمرکز بیشتر بر روی کیفیت محصولات و نیاز و خواسته‌ی مشتریان هدف خواهد شد.

۴. شخصی سازی شیوه‌ی پرداختی:

این روش که به خرید شرایطی نیز معروف است، شرایطی را در اختیار مشتری قرار می‌دهد که بتواند خرید خود را متناسب با شرایط شخصی خود بصورت نقد و یا اقساطی انجام دهد. بررسی‌ها نشان داده که افراد در این شرایط بیشتر متقاضی خرید هستند.

۵. سهولت کار:

راحتی و سهولت در استفاده می‌تواند یک مزیت رقابتی و تمایز به حساب آید. چرا که برای مشتریان سهولت کارایی یک مزیت محسوب می‌شود.

مقالات مرتبط: استراتژی توقف چیست؟

کلام آخر

استراتژی تمایز در ایجاد مزیت رقابتی تاثیرگذار است. برای بالا آمدن در فضای رقابتی امروز بایستی بر بروی تمایزات کسب و کار خود کار کنیم. انتخاب بهترین استراتژی تمایز نیازمند ارزیابی دقیق و تحقیقات بازار خواهد بود. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.