استراتژی توقف

استراتژی توقف چیست؟

استراتژی توقف

استراتژی توقف از سری استراتژی‌هایی است که در پیشبرد اهداف و موفقیت هر کسب و کار، نیارمند انتخاب و بکارگیری آنها می‌باشیم. این استراتژی‌ها می‌تواند در زمینه‌های مختلف درون سازمانی، تولید، فروش، بازاریابی و.. باشد. یکی از این استراتژی‌ها، استراتژي توقف است.

تغییر در هر زمینه‌ای جزو لاینفک وجودی آن است. انسان در طول سالهای متمادی پیوسته درحال تغییر است. قرار گرفتن در هر موقعیت و جایگاهی ممکن است دستخوش تغییرات فراوان شود و این موضوع اجتناب ناپذیر است. ما برای حرکت به سمت اهداف متعالی‌تر نیازمند پایان دادن به برخی اهداف قدیمی و جایگزین کردن اهداف جدیدتر هستیم. برای موفقیت در اهداف جدیدتر بایستی مهیای امتحان کردن روش‌های جدید و حذف یا کنار گذاشتن روش‌های سوخته‌ی قدیمی باشیم. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد استراتژی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

ماهیت استراتژی توقف:

این استراتژی بیانگر این مطلب است که برای شروع یک اقدام جدید و قدم گذاشتن در یک مسیر تازه، باید برنامه‌های قدیمی خود را به پایان رسانده باشیم و تمامی تمرکز ما کاملا بر روی یک هدف منعطف باشد. ما تغییرات را پذیرفتیم و به دنبال اعمال آنها هستیم. این ممکن است به دلیل نارضایتی ما از اوضاع سابق و نتیجه بخش نبودن آن باشد. پس باید موقعیت و شرایط سابق را متوقف و به سمت شرایط جدید حرکت نماییم.

مقالات مرتبط: استراتژی کسب و کار

استراتژی توقف

 

اهمیت استراتژی توقف:

اجازه بدهید با یک مثال پیش برویم. فرض کنید ما صاحب یک کسب و کار هستیم که در سطح داخلی بسیار موفق عمل می‌کنیم. حال تصمیم گرفته‌ایم کسب و کارمان را در سطح بین‌الملل توسعه داده و وارد بازار جهانی شویم. این یک موقعیت جدید همراه با چالش‌های جدید است که باید برای مقابله با آنها آماده شویم. قطعا ادامه دادن روش‌های سابق برای تبلیغات، بازاریابی و جذب مشتری جوابگوی پیشرفت‌های بین‌المللی ما نیست. ما بایستی استراتژی‌های جدیدی در این زمینه اتخاذ نماییم. این موضوع نیازمند پایان دادن به استراتژی‌های سابق و تمرکز بر روی هدف جدید و استراتژی‌های متناسب آن است. استراتژی توقف به ما می‌آموزد که با پایان دادن به موقعیت سابق، فقط و فقط بر روی موقعیت جدید متمرکز شویم.

استراتژی حذف جایگزین:

این استراتژی که در دل استراتژی توقف قرار دارد بیانگر این مطلب است که چه کارهایی باید کامل حذف و به جای آن چه چیزی جایگزین شود. گاهی فعالیت در یک حوزه ابدا ارتباطی به توانمندی‌های ما نداشته و رضابت ما را نیز دربرنمی‌گیرد. در این شرایط بهترین استراتژی، استراتژی حذف جایگزین است؛ یعنی باید شجاعت کنار گذاشتن و حذف کردن شرایط فعلی و قدم گذاشتن در مسیر جدید و درست را داشته باشیم. شجاعت حذف موقعیت‌های قدیمی و تمرکز بر روی اهداف جدید و اقدام در آن راستا گاهی می‌تواند بزرگترین دستاورد را برای ما به همراه داشته باشد.

مقالات مرتبط: استراتژی تمایز چیست؟

استراتژی توقف

راه‌های استفاده از استراتژي توقف:

۱. شناسایی نقاط قوت و ضعف:

هیچ کسب و کاری نمی‌تواند ادعا نماید که صد در صد عالی و فوق‌العاده است. بنابراین در هرکسب و کاری به میزانی نقاط ضعف نیز وجود دارد. با شناسایی آنها می‌توانیم جایگاه اصلی خود و کسب و کارمان را شناسایی کنیم. بعد از شناسایی آنها، باید انجام کارهایی که برای آنها هیچگونه مهارت و توانایی نداریم متوقف، انجام فعالیت‌های زمانبر را محدود و بر روی فعالیت‌هایی که در آنها خبره هستیم و در مسیر جدید کمک رسان ما خواهند بود تمرکز کنیم.

۲. یافتن مزیت رقابتی:

قدم گذاشتن در مسیری که در آن با رقبای سرسخت و قدر مواجه خواهیم شد، بدون اینکه برای آن استراتژی مناسبی داشته باشیم و یا مزیت رقابتی متمایز کننده‌ای کسب و کار ما را پوشش دهد، می‌تواند ما را با بطور جدی با شکست مواجه نماید. بنابراین بهتر این است که در کسب و کاری که به موفقیت خود در آن یقین نداریم ورود نکنیم.

۳. تمرکز بر روی نقاط قوت:

استراتژی توقف انتظار عالی بودن در همه‌ی زمینه‌ها را ندارد. بلکه تمرکز بر روی نقاط قوت و پروش آنها نیز برای موفقیت اهداف جدید کارساز خواهد بود.

کلام آخر

استراتژی توقف برای شروع یک مسیر جدید و پایان دادن به برنامه‌های قدیمی، با تمرکز بر روی هدف جدید، یافتن نقاط قوت و ضعف و همچنین یافتن و پروش مزیت‌های رقابتی همراه است. استفاده از این استراتژی برای پایان دادن به مسیری که از ما انرژی مضاعف می‌گیرد و در نهایت نیز ما را به جایگاه مورد نظرمان نمی‌رساند کمک کننده خواهد بود. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.