Enhancing Organizational Productivity افزایش بهره وری سازمانی

افزایش بهره‌وری سازمانی

افزایش بهره‌وری سازمانی

افزایش بهره‌وری سازمانی از آن جهت حائز اهمیت است که امروزه با رشد صنایع و به دنبال آن با توسعه‌ی اقتصاد صنعتی در جهان مواجهیم. همین امر موجب درک اهمیت افزایش بهره‌وری و آشنایی با آن در سازمان‌هاست.

بهره‌وری تا حد زیادی به چگونگی استفاده از منابع و امکانات تحت اختیار سازمان بستگی دارد. درواقع هر سازمان با توجه به کارایی و کیفیت اقدامات انجام شده، بهره‌وری متفاوتی نسبت به باقی سازمان‌ها دارد.

در ادامه بیشتر با مفهوم بهره‌وری سازمانی و راه‌های افزایش آن آشنا می‌شویم. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد مدیریت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

تعریف بهره‌وری:

بهره‌وری عبارت است از بدست آوردن حداکثر سود ممکن از طریق بهبود شرایط محیطی. بهبود شرایط محیطی نیز از طریق اصلاح ساختار سازمانی، بهبود و توسعه‌ی منابع انسانی، توسعه و نوسازی فناوری‌های جدید و…. صورت می‌گیرد. روش‌های بهبود و افزایش بهره‌وری، شخصی سازی شده است؛ یعنی در هر سازمان نسبت به سازمان دیگر متفاوت است؛ بنابراین این امکان وجود ندارد که با یک سبک مشابه نسبت به افزایش بهره‌وری همه‌ی سازمان‌ها اقدام نماییم.

اهمیت افزایش بهره‌وری در سازمان:

می‌توان گفت افزایش بهره‌وری در سازمان، موجب می‌شود در فضای رقابتی موجود در بازار، همواره در صدر باشیم و در برابر تغییرات ناگهانی و پیش‌بینی نشده‌ی بازار بتوانیم سریعا خود را بروزرسانی نماییم.

همچنین به دلیل منابع محدودی که در اختیار داریم، هم از لحاظ منابع مالی و هم منابع انسانی، بایستی حداکثر بهره‌وری را از حداقل منابع تحت اختیارمان داشته باشیم.

مقالات مرتبط: فرهنگ سازمانی چیست؟

راهکار‌های افزایش بهره‌وری:

بعد از آشنایی با مفهوم بهره‌وری و اهمیت آن، به بررسی راهکارهای افزایش بهره‌وری می‌پردازیم:

۱. ایجاد تعهد:

وجود کارمندان متعهد و مسئولیت پذیر، از مهمترین فاکتورهای یک سازمان است. به همین دلیل مدیران سازمان‌ها بایستی برای ایجاد تعهد در کارکنان مجموعه‌ی خود، با روش‌های مختلفی تلاش کنند. ایجاد این حس با انجام تشویقات مادی و معنوی و ایجاد انگیزه امکان پذیر است. زمانی که حس تعهد به شغل در کارمندان بیدار شود، با علاقه، دقت و اشتیاق بیشتری کار می‌کنند و عملکرد آنان، میزان بهره‌وری را در سازمان افزایش می‌دهد.

۲. کاهش ضایعات:

وجود ضایعات ناشی از افزایش تولید است. با کاهش سطح ضایعات، هزینه‌های شرکت نیز کاهش می‌یابد و در نتیجه سود بیشتری نصیب شرکت می‌شود. نتیجه‌ی افزایش سود نیز افزایش درآمد کارکنان خوهد بود که این افزایش حقوق انگیزه‌ای برای آنان محسوب می‌شود و سطح زندگی آنان را رشد می‌دهد. همچنین به رشد اقتصادی کشور نیز کمک می‌نماید.

۳. تفویض اختیار:

تفویض اختیار از جانب مدیر سازمان به کارمندان، باعث ایجاد حس مسئولیت پذیری بیشتر در آنان می‌شود. همچنین افزایش همکاری کارکنان با یکدیگر، مشارکت، تحرکات و چابکی سازمانی را قوت می‌بخشد.

افزایش بهره‌وری در سازمان

۴. استفاده از استعدادها:

تشخیص صحیح استعدادهای فردی و بکارگیری آنها در جای درست خود، یکی دیگر از راه‌های افزایش بهره‌وری در سازمان است. در برخی سازمان‌ها به ویژه مجموعه‌های بزرگ، افراد درجای درست و مناسب با استعدادهای فردی به کار گرفته نمی‌شوند. همچنین بعضا بخشی از استعدادهای کارکنان، بالقوه باقی می‌ماند و دیده نمی‌شود. مدیر سازمان بایستی از استعدادها و توانایی‌های کارمنان خود بطور کامل اطلاع داشته باشد و در جهت افزایش بهره‌وری سازمان از آنها استفاده نماید.

۵. تقویت مهارت مدیریت زمان:

ارزیابی زمان‌های تلف شده نیز می‌تواند در افزایش بهره‌وری سازمانی موثر باشد. برای تقویت این مهارت می‌توانیم لیستی از فعالیت‌های روزمره و میزان زمانی که برای آن صرف می‌کنیم تهیه کنیم. با بررسی این لیست متوجه می‌شویم در چه بخش‌هایی زمان تلف شده یا به اصطلاح مرده داریم و در چه بخش‌هایی نیازمند صرف وقت بیشتر هستیم.

مقالات مرتبط: اخلاق حرفه‌ای در سازمان

افزایش بهره‌وری سازمان

۶. هدف گذاری:

تعیین اهداف درون سازمانی و شناساندن آن به کارمندان، موجب می‌شود کارکنان بدانند دقیقا برای چه هدفی کار می‌کنند و برنامه‌های سازمان در بازه‌ی زمانی معین به چه صورت است. بنابراین برای تحقق اهداف سازمان با دقت، توجه و تعهد بیشتری کار می‌کنند. هدف گذاری به دلیل اینکه مسیر را برای مجموعه مشخص می‌کند، موجب افزایش بهره‌وری نیز خواهد شد.

۷. ارزیابی بهره‌وری:

بعد از پیاده سازی روش‌های بهره‌وری، بایستی یک سیستم جامع برای اندازه گیری میزان بهره‌وری طراحی کنیم. اگر بهره‌وری در بازه‌های زمانی مشخص اندازه گیری نشود، از میزان موثر بودن الگوهای پیشرفت اطلاع پیدا نمی‌کنیم. لذا لازم است یک سیستم جامع، دقیق و تخصصی برای ارزیابی این موارد داشته باشیم.

کلام آخر

اهمیت الگوهای افزایش بهره‌وری غیر قابل انکار است؛ چرا که برای ماندگاری در فضای رقابتی موجود در بازار، بایستی با کمترین امکانات بالاترین بازدهی را از خود نشان دهیم. افزایش بهره‌وری در مجموعه از مهمترین وظایف مدیر هر سازمان است که با درنظر گرفتن فاکتورهایی مانند استعداد کارکنان، کاهش ضایعات و… بایستی آن را انجام دهد. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.