Collaborative Economy اقتصاد مشارکتی

اقتصاد مشارکتی چیست؟ چه مزایا و معایبی دارد؟

اقتصاد مشارکتی

اقتصاد مشارکتی پدیده ای است که با استفاده از اینترنت بستر را برای وام دهی همتا به همتا فراهم می‌کند. ضمن اینکه با رشد و تکامل اقتصاد مشارکتی، تغییر روش دسترسی کاربران به کالاها، فرصت‌های جدید برای کاربران ایجاد می‌شود. با درک اقتصاد مشارکتی، می‌توانیم استعدادها و دارایی‌های خود را به کار بگیریم. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد مدیریت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

اقتصاد مشارکتی پدیده‌ای است که دارایی‌های کاربران با استفاده از فعالیت‌های همتا به همتا به اشتراک گذاشته می‌شوند. با استفاده از اقتصاد مشارکتی امکان دسترسی به فعالیت‌های کوتاه مدت برای کاربران فراهم می‌شود که در این موارد دسترسی موقت است. مانند اجاره موقت اتومبیل یا آپارتمان. همچنین امکان فروش کالاها یا خدمات ما برای دیگران را فراهم می‌کند.

اقتصاد مشارکتی امروزه رشد چشمگیری داشته و معاملات به شکل اینترنتی انجام می‌شود. با استفاده از شبکه‌های آنلاین امکان دسترسی به سایت‌ها فراهم می‌شود که افراد می‌توانند محصولات و خدمات خود را انتخاب کنند. یکی از نمونه‌های آنلاین اقتصاد مشارکتی حراج‌های آنلاین می‌باشد. اقتصاد مشارکتی این امکان را فراهم می‌کند تا بتوانیم به محصولات و خدمات خارج از محدوده خود دسترسی داشته باشیم.

انواع اقتصاد مشارکتی:

۱. کرایه خودرو:

شرکت‌های خودروسازی این امکان را برای افراد فراهم می‌کند که وسایل نقلیه و خدمات حمل و نقل را به مشتریان ارائه دهند. شرکت‌های دیگر به کاربران کمک می‌کنند تا وسایل نقلیه خود را در اختیار افرادی که رانندگی می‌کنند بگذارند. این دو گزینه نیاز به خرید و نگهداری وسایل نقلیه را برطرف می‌کنند و یکی از گزینه‌های به صرفه برای اجاره اتومبیل در طول تعطیلات و رفتن به فرودگاه یا سفر بین چند شهر محسوب می‌شوند.

۲. اجاره آپارتمان:

یکی از بهترین نمونه‌های اقتصاد مشارکتی اجاره آپارتمان می‌باشد. امروزه برای اجاره آپارتمان سایت‌هایی وجود دارد که این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند که به راحتی بتوانند مکان مسکونی خود را ثبت کنند یا آپارتمان را اجاره دهند. اجاره‌دهندگان، خانه‌های چند خوابه خود را می‌توانند با قیمت کمتر از هتل‌ها اجاره دهند.

مقالات مرتبط: ارزش بازار چیست؟

اقتصاد مشارکتی

۳. وام دهی:

با استفاده از این سایت‌ها امکان وام گرفتن برای افراد با نرخ بهره کمتر و شرایط مطلوب نسبت به سایر موسسات فراهم می‌شود. سرمایه‌گذاران با استفاده از این بستر می‌تواتند درآمد خود را افزایش دهند.

 

۴. لباس و مد:

امروزه افراد از این سایت‌ها برای فروش و اجاره لباس استفاده می‌کنند. با استفاده از این سایت‌ها، فروشندگان می‌توانند لباس‌های دست دوم خود را بفروشند و خریداران می‌توانند لباس‌های مارک دار خود را با قیمت کمتر تهیه کنند. این سایتها گاهی این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند که بتوانند پس از چندین بار استفاده لباس را پس دهند و با لباس دیگری تعویض کنند.

۵. همکاری:

با استفاده از این سیستم، پیمانکاران و کارآفرینانی که دفتر کار ندارند می‌توانند خارج از خانه کار کنند و از روش اقتصاد مشارکتی به میز کار و دفتر اختصاصی دسترسی داشته باشند. اینترنت، پرینتر، دستگاه فکس، سالن اجتماعات، و سیستم‌های سرمایشی و امکانات رفاهی از نمونه‌هایی هستند که می‌توانند در دسترس افراد قرار بگیرد.

۶. نگهداری ازحیوانات خانگی:

خدمات نگهداری از حیوانات خانگی این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند که بتوانند حیوانات خود را در خانه شخص ارائه دهنده بگذارند. افراد می‌توانند با استفاده از خدمات نگهداری ازحیوانات خانگی کسب درآمد کنند.

مزایا:

۱- برتری دسترسی به مالکیت:

برای دسترسی به حمل ونقل نیاز به خرید اتومبیل نداریم. برای سهولت می‌توانیم به هرچیزی که می‌خواهیم دسترسی داشته باشیم و از آن لذت ببریم. این امر باعث می‌شود مواردی که سرمایه زیاد لازم دارند به راحتی با هزینه معقول در دسترس ما قرار بگیرند.

۲- کالاهای مقرون به صرفه:

اقتصاد مشارکتی باعث می‌شود که محصولات و خدمات مقرون به صرفه‌تری داشته باشیم. خدمات نگهداری از حیوانات خانگی ارزان‌تر از دام پزشکی‌ها هستند. زیرا صاحب خانه در خانه خود این کار را انجام می‌دهد ولی دام پزشکی مرکزی جداگانه با کارمندان و ساعت کاری متفاوت است.

۳- خویش فرمایی آسان:

اقتصاد مشارکتی، این امکان را فراهم می‌کند که افراد بتوانند به راحتی با داشتن درآمد مستقل بصورت خویش فرما زندگی کنند. می‌توانیم در ساعت کاری با دسترس بودن خدمات و تعدادی از کالاهایی را می‌خواهیم بفروشیم را انتخاب کنیم.

مقالات مرتبط: انواع ابزارهای سرمایه چیست؟

اقتصاد مشارکتی

معایب:

۱-درآمد ناپایدار:

کسانی که با استفاده از اقتصاد مشارکتی فروش می‌کنند، درآمد ناپایدار دارند که دستخوش نوسانات زیادی قرار می‌گیرد. با توجه به این که اقتصاد مشارکتی، می‌تواند شغلی برای کسب درآمد باشد، برای افرادی که در این زمینه فعالیت دارند استفاده از این روش به عنوان شغل اصلی بسیار دشوار است.

۲- چالش نظارت و قوانین:

در صورتی که قوانین اقتصاد مشارکتی تنظیم نشود خریداران با کلاهبرداری و کالاهای نامرغوب روبرو می‌شوند. آپارتمان‌های اجاره‌ای قوانین را دور می‌زنند و نام هتل را برای خود انتخاب می‌کنند،َ در صورتی که فقط یک خانه مسکونی هستند. تنظیم قوانین باعث ایجاد تجربه ناخوشایند برای مصرف کننده می‌شود.

۳- تبعیض قائل شدن:

در صورت عدم وجود قوانین در سیستم‌ها، تبعیض صورت می‌گیرد. افراد براساس نژاد، جنسیت، سن و سایر اطلاعات جمعیتی بین افراد تبعیض قائل می‌شوند. این اطلاعات در پایان معامله در دسترس طرفین معامله قرار می‌گیرد تا بدانند با چه کسی کار می‌کنند.

کلام آخر

در این مقاله با مفهوم اقتصاد مشارکتی و مزایا و معایب آن آشنا شدیم. اقتصاد مشارکتی پدیده‌ای است که با استفاده از اینترنت، بستر را برای وام دهی همتا به همتا و فروش فراهم می‌کند. ضمن اینکه با رشد سریع و تکامل و تغییر روش دسترسی، فرصت تجاری برای کاربران فراهم می‌شود.

امروزه اقتصاد مشارکتی به عنوان اقتصاد همتا به همتا رشد چشمگیری داشته است که اکثر معاملات با استفاده از اینترنت انجام می‌شود. شبکه‌های آنلاین این امکان را برای سایت‌ها فراهم می‌کنند که افراد بتوانند محصولات و خدمات خود را ثبت و انتخاب کنند. یکی از نمونه‌های اولیه حراج‌های آنلاین است. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.