Sales Types انواع فروش

آشنایی با انواع فروش

انواع فروش و دانستن آن می‌تواند به ما کمک کند تا در مورد صنعت فروش بیشتر بیاموزیم و  یکی از انواع آن را با توجه به ویژگی‌های شرکت خود به درستی انتخاب کنیم. شناخت انواع مختلف فروش برای صاحبان، مدیران و فروشندگان بسیار ضروری می‌باشد. در این مقاله، انواع فروش را مورد بحث قرار می‌دهیم و چندین روش آن را بررسی می‌کنیم. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد بازاریابی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

10 نمونه از انواع فروش

بسته به ماهیت کسب و کار و مشتریان انواع فروش مختلفی وجود دارد. در اینجا فهرستی از 6 نوع مختلف فروش که در بیشتر صنایع رایج است آورده شده است و به شرح زیر است:

1. فروش داخلی

یک فروشنده یا نماینده فروش معمولاً مسئول ایجاد سفارشات فروش جدید و حفظ روابط با مشتریان فعلی است. به همین ترتیب، نمایندگان فروش داخلی نیز وظایف مشابهی را انجام می‌دهند. در فروش داخلی، نمایندگان فروش از راه دور با مشتریان بالقوه و مشتریان درگیر می‌شوند. همانطور که آنها از داخل شرکت خود به فروش می‌پردازند، رویکرد داخلی را اتخاذ می‌کنند. این متخصصان معمولا اولین نقطه تماس برای مشتریان جدید و تماس اولیه برای مشتریان فعلی هستند.

آنها همچنین مسئول حفظ تجارت با ایجاد روابط قوی با مشتری هستند. اخیراً تغییری از فروش خارجی صورت گرفته است و کسب و کارها اکنون فروش داخلی را در اولویت قرار می‌دهند و آن را مؤثرتر و کارآمدتر می‌دانند. ارائه دهندگان خدمات اینترنتی، برندهای تلفن و شرکت‌های خدمات تلویزیونی معمولاً از این رویکرد فروش استفاده می کنند.

مقالات مرتبط: فروش چیست و فروشنده کیست؟

انواع فروش

2. فروش خارجی

فروش خارجی یا فروش سنتی نمونه ای از انواع فروش است که در آن نماینده فروش به صورت فیزیکی و مستقیم با مشتریان تعامل دارد. در نتیجه، فروش خارجی معمولاً در خارج از دفتر اتفاق می‌افتد. نمایندگان فروش زمان بیشتری را با مشتریان می‌گذرانند زیرا این تعامل با هدف ایجاد فروش است. از آنجایی که نمایندگان فروش در خارج از خانه به فروش می‌پردازند، از روش فروش میدانی یا بیرون از خانه استفاده می‌کنند.

علاوه بر این، این نمایندگان معمولاً روش‌های انعطاف‌ ناپذیری دارند که به نمایندگان اجازه می‌دهد تاکتیک‌های فروش خود را آزمایش و برنامه‌ ریزی کنند. به عنوان مثال، یک نماینده فروش برای یک شرکت داروسازی معمولاً وقت خود را صرف سفر و تعامل با مدیران و متخصصان مراقبت‌های بهداشتی می‌کند که تصمیمات خرید را می‌گیرند. به طور کلی، برای حرفه ای‌هایی که این نوع فروش را انجام می‌دهند مفید است که انگیزه بالایی برای به دست آوردن نتایج مطلوب داشته باشند. این ویژگی‌ها ضروری است زیرا آنها تلاش می‌کنند تا با نظارت کم یا بدون نظارت به هدف فروش خود برسند.

3. انواع فروش B2B

B2B مخفف کلمه Business-to-Business است. این شامل مشاغلی می‌شود که محصولات خود را به جای مشتریان فردی به مشاغل یا شرکت‌های دیگر می‌فروشند. از آنجایی که کالاهای درگیر در این نوع فروش برای خریداران ضروری است، معاملات B2B معمولاً شرایط پیچیده‌ تر و ارزش فروش بالایی دارند. این روش فروش معمولاً بین شرکت‌های بزرگ و شرکت‌های کوچک تا متوسط ​​کار می‌کند. طرفین در این نمونه از انواع فروش معمولاً بر ایجاد روابط بلندمدت تمرکز می‌کنند تا خریدهایی که یک بار اتفاق می‌افتد.

علاوه بر این، برخی از شرکت‌های B2B نیز ممکن است کالاهایی را به مشتریان بفروشند. به عنوان مثال، فروشگاه‌هایی که لوازم اداری می‌فروشند، معاملات B2B و B2C را انجام می‌دهند. سه نوع فروش B2B عبارتند از فروش خدمات، فروش توزیع و فروش عرضه. در فروش خدمات، کسب و کارها خدمات ملموس و ناملموس لازم برای اداره سایر مشاغل را می‌فروشند. در فروش توزیع، کسب‌وکارها محصولات را به توزیع‌ کنندگان می‌فروشند که سپس همان محصولات را به کاربران نهایی می‌فروشند. سپس در فروش عرضه، شرکت‌ها لوازم مورد نیاز برای فعالیت سایر مشاغل مانند نظافت و لوازم اداری را می‌فروشند.

مقالات مرتبط: مهارت فروش، 19 نکته طلایی

4. فروش B2C

فروش B2C مخفف فروش تجاری به مشتری است. این مدل از انواع فروش بر تعاملات بین یک شرکت و مشتریانش متمرکز است. تراکنش‌ها ارزان تر و پیچیده تر از تراکنش‌های B2B هستند و ممکن است شامل تراکنش‌های متعدد با مصرف کنندگان مختلف باشد. علاوه بر این، شرکت‌های B2C لزوماً خالق محصولات یا خدماتی نیستند که به مصرف کنندگان می‌فروشند. توزیع کنندگان نیز به عنوان شرکت‌های B2C واجد شرایط هستند. به عنوان مثال، یک پلتفرم استریم ممکن است میزبان فیلم‌ها و نمایش‌های رسانه‌های مختلف باشد و آنها را با هزینه‌ ای از پیش تعیین‌ شده بین مصرف‌ کنندگان توزیع کند.

تفاوت اصلی بین فروش B2B و B2C رویکرد فروشندگان به خریداران است. فروش B2B بر مذاکره، تدارکات و روابط بین خریداران و فروشندگان متمرکز است. در مقابل، فروش B2C بر قیمت، نام تجاری و واکنش احساسی مشتریان تمرکز دارد. نمایندگان فروش موفق B2C می‌دانند که چگونه برند خود را در سطح احساسی به مخاطبان هدف خود منتقل کنند.

انواع فروش

5. فروش شرکتی

فروش سازمانی یا فروش شرکتی به نمونه ای از انواع فروش B2B اشاره دارد که بر شرکت‌های بزرگ متمرکز است. این موضوع شامل رابطه و مذاکره با مشتریان سودآور است. بیشتر معاملات فروش سازمانی مستلزم فرآیندهای طولانی است که با یک قرارداد پیچیده چند چرخه، یک معامله درآمد عظیم یا اجرای پیچیده خاتمه می‌یابد.

فروش شرکتی فرآیند فروش طولانی دارد و ممکن است سال‌ها ادامه یابد. در نتیجه، معامله مربوط به محصول نیست، بلکه رابطه بین طرفین است. مشتریان در این رابطه فروش وارد سیستمی می‌شوند که شامل محصول، رابط، کارکنان پشتیبانی و تیم اجرا می‌شود. همچنین توافقی وجود دارد که استفاده آینده از محصولات به یک رابطه سالم B2B بین طرفین بستگی دارد.

مقالات مرتبط: فروشنده موفق چه ویژگی‌هایی دارد؟

6. فروش تجارت الکترونیک

توسعه اخیر فناوری افزایش فروش تجارت الکترونیک را تسهیل کرده است. مشتریان می‌توانند در این نمونه از انواع فروش به محصولات یا خدمات شرکت‌های مختلف دسترسی داشته باشند و با مقایسه قیمت‌ها آنچه را که می‌خواهند انتخاب کنند. علاوه بر این، مشتریان کل فرآیند خرید را به صورت آنلاین بدون تعامل با نماینده فروش تکمیل می‌کنند. تجارت الکترونیک به سازمان‌هایی که فروش هدفمندی تولید می‌کنند یا دارای نیروی کمی هستند سود می‌رساند.

کلام آخر

بازاریابی در صنعت فروش یکی از رایج ترین و پرسودترین نقش‌های موجود برای اکثر افراد است. صنعت فروش از این مفهوم اساسی پیروی می‌کند که فروشندگان کالا و خدمات را در ازای دریافت پول از خریداران ارائه می‌دهند. با شناسایی انواع فروش و ایجاد یک فرآیند فروش اصولی می‌توانیم ارقام فروش شرکت یا سازمان خود را افزایش دهیم. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.