Financial Markets بازارهای مالی

بازارهای مالی چیست؟ آشنایی با انواع

بازارهای‌ مالی نقش مهمی در هدایت سرمایه اقتصادی در بخش تولیدی و صنعتی دارند و به عنوان واسطه در رشد و توسعه اقتصادی کمک می‌کنند. بهبود کسب و کار از مهمترین شاخص‌ها در رشد اقتصادی محسوب می‌شود. در نتیجه بازار مالی و کاربرد آن باعث رشد اقتصادی در زمینه‌های مختلف دولتی و صنعتی می‌شود. سرمایه‌گذاری نقش مهمی در رشد اقتصادی دارد. در علم اقتصادی سرمایه به عنوان مهمترین عامل تعیین کننده رشد و توسعه اقتصادی است. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد مدیریت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

طبقه بندی بازارهای مالی:

۱. طبقه‌بندی براساس ماهیت حق مالی:

بازار بدهی

بازار سرمایه

۲. طبقه‌بندی براساس رسید حق مالی:

بازار پول

بازار سرمایه

۳. طبقه‌‌بندی براساس مرحله انتشار:

بازار نقدی

بازار مشتقه

۴. طبقه‌بندی براساس واگذاری فوری:

بازار نقدی

بازار مشتقه

مقالات مرتبط: خطرات سرمایه گذاری کدام اند؟

نقش بازارهای مالی

ویژگی‌های بازار مالی:

۱. متناسب با روحیات شرکت کنندگان:

در بازار مالی شرکت‌ کنندگان براساس روحیه به سه دسته تقسیم می‌شوند. ریسک پذیر، ریسک گریز، متعارف.

افراد با روحیه ریسک گریز تلاش می‌کنند در ‌موسسه‌هایی کار کنند که در زمان مقرر سود مشخصی را به آنان پرداخت کنند. هرچند اگر نرخ سود در مقابل سود مورد انتظار موسسه‌های دیگر کمتر باشد. افراد روحیه ریسک گریز با موسسه‌هایی کار می‌کنند که در ازای تحمل ریسک انتظار سود بالا دارند.

افر‌اد متعارف از موجودی بازار متاثر هستند و جهت گیری خاصی ندارند.

متقاضیان ریسک پذیر سراغ واسطه‌های مالی می‌روند که به بنگاه اقتصادی کمک می‌کنند خطرها را تحمل کنند. افراد ریسک پذیر علاقه به معامله‌های قطعی دارند و ترجیح می‌دهند با پذیرش خطرها تمام سود را خودشان بردارند.

نظام مالی باید با طراحی موسسه‌ها پاسخگوی روحیات و نیازهای مشتریان باشد.

۲. همسویی با اهداف و انگیزه‌های شرکت‌کنندگان:

نظام مالی موفق باید به اهداف و انگیزه‌های شرکت کنندگان توجه داشته باشد تا بتواند توجه شرکت کنندگان را به مشارکت جلب کند. این اهداف و انگیزه‌ها در اشخاص مختلف متفاوت است.

۳. قابلیت انطباق با بازارهای مالی:

یکی از اصلی ترین دغدغه‌های بازار مالی، تطبیق با فرهنگ و اهداف شرکت‌کنندگان داخلی است. اما به دلیل پیشرفت بازارهای مالی در سطح بین الملل و افزایش ارتباطات فرا سرزمینی بایستی با تغییر رویکرد در این حوزه مواجه گردیم. در استفاده از ابزارها و قابلیت‌ها بایستی به گونه ای عمل کنیم که در حوزه عرضه و تقاضا در هنگام نیاز بتوانیم با بازارهای مالی بین المللی، و به طور ویژه با کشورهای اسلامی معامله کنیم.

۴. هماهنگی با فرهنگ رایج جامعه:

نظام مالی و نهادهای زیرمجموعه آن بایستی با فرهنگ عمومی جامعه مطابقت داشته باشند. این نیاز و تطابق بیش از همه نسبت به اعتقادات دینی احساس می‌شود. هر عملکردی خلاف این فاقد پایداری بوده و از دور مبادلات خارج می‌شود.

مقالات مرتبط: بازار سرمایه چیست؟

بازارهای مالی

مزایای بازارهای مالی:

۱. عملکرد درست بازار مالی تاثیر مثبتی بر روی متغیرهای کلان اقتصادی دارد.

۲. بازارمالی سرمایه‌ها را برای سرمایه گذاری جمع آوری می‌کند و با برطرف کردن نیازهای مورد نیاز کارآفرین به رشد تجاری شدن ایده کمک می‌کند و مشوقی برای جذب سرمایه گذاران در بازار سرمایه می‌شود.

۳. اطلاعات جدیدی در زمینه فرصت‌های سرمایه گذاری در بازار مالی ایجاد می‌شود.

۴. از مهمترین نقش‌های موثر بازار مالی، عمومی کردن اطلاعات، تشویق شرکت‌های موفق و تنبیه شرکت‌های زیان دیده می‌باشد که از سیستم‌های نظارت بسیار تاثیر گذارتر عمل می‌کند. عدم تقارنی که در بازار مالی وجود دارد باعث می‌شود موسسات وام دهنده از کیفیت شرکت وام گیرنده اطلاعات کافی نداشته باشد. نقش بازار مالی در کم کردن شکست‌های بازار در بخش وام و اعتبار تاثیرگذار است.

۵. بازارهای مالی ریسک سرمایه گذاری را تقسیم می‌کنند. اگر سرمایه‌ گذاران مجبور به سرمایه‌گذاری پروژه‌ها باشند، قدرت تنوع سازی کاهش پیدا می‌کند. نقد شوندگی و امکان خرید سبد متنوع در بازارسهام این شرایط را فراهم می‌کند تا سرمایه گذاران در برابر ریسک شرکت در امان باشند.

مقالات مرتبط: افزایش فروش در شرایط رکود

وظایف بازار مالی:

۱. بازار مالی وظیفه ارزیابی مدیران بنگاه ها و طرح‌ها را بر عهده دارد.

۲. واسطه‌های مالی و مشارکت کنندگان در بازار، زمینه اداره و کنترل شرکت مدیران را فراهم می‌کنند.

۳. نظام مالی، تجارت و مبادله را آسان می‌کند.

۴. نظام مالی، ریسک را قیمت گذاری می‌کند و مکانیسم ادغام و کنترل را بر عهده دارد.

کلام آخر

در پایان‌ می‌توانیم بگوییم که بازار مالی یکی از کلیدهای مهم برای دستیابی به رشد اقتصادی است. بازار مالی در صورتی باعث رشد اقتصادی می‌شود که بتواند سبب افزایش کارایی سرمایه شود. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.