بازاریابی اینترنتی

بازاریابی اینترنتی

بازاریابی اینترنتی به مجموعه فعالیت‌ها و ابزارهایی گفته می‌شود که هدف از استفاده از آنها جذب و نگهداری مشتری است. امروزه با وجود نوسانات موجود در وضعیت بازارهای داخلی و خارجی، صاحبان برند و کسب و کارها بایستی به دنبال نقطه‌ي‌ اتکای مطمئنی برای حفظ مجموعه‌ي خود و رونق کسب و کارشان باشند. برای این منظور، امروزه هر کسب و کار بایستی به دنبال راه‌های جدید و مطمئن برای جذب مشتری از طریق روش‌های بازاریابی باشد. یکی از این روش‌ها استفاده از اصول و چهارچوب‌های بازاریابی اینترنتی است. با بوجود آمدن اینترنت و پیشرفت تکنولوژی، صاحبان کسب و کار، حوزه‌ي فعالیتی خود را به سمت فضای اینترنتی متمایل کردند. این اتفاق موجب به وجود آمدن فضای بازاریابی اینترنتی یا همان دیجیتال مارکتینگ شد. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد بازاریابی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

بازاریابی اینترنتی:

بازاریابی اینترنتی استفاده از هر نوع ابزار در فضای اینترنت جهت معرفی، تبلیغ و ارائه‌ی محصولات و خدمات و همچنین برندسازی محصولات می‌باشد. استفاده از استراتژی‌های مختلف و متناسب با نوع محصول و خدمات قابل ارائه در روند بازاریابی ضروری‌ است. همچنین توجه و یا عدم توجه به مشتریان هدف و درنظر گرفتن سلیقه و نیاز آنان نیز می‌تواند در موفقیت و یا شکست دیجیتال مارکتینگ ما تعیین کننده باشد. برای این منظور می‌توان از تصاویر، ویدیوها، تولید محتوا در سایت، تولید محتوا در فضای مجازی و… بهره برد.

بازاریابی اینترنتی درواقع نیروی محرکه‌ای در روند جذب و ساماندهی مشتری است که بدون آن کسب و کارها، به ویژه کسب و کارهای نوپا و نوظهور با شکست مواجه می‌شوند. همچنین از این فضا می‌توان در حوزه‌ی B2B نیز بسیار بهره برد؛ چرا که عمده‌ی کسب و کارهای بزرگ، در فضای اینترنتی فعالیت گسترده‌تری نسبت به فضای حقیقی دارند. لذا برای ارتباط گرفتن با آنان و انجام فعالیت‌های بازاریابی، نیازمند استفاده از روش های دیجیتال مارکتینگ هستیم.

مقالات مرتبط: بازاریابی تلفنی

اهمیت بازاریابی اینترنتی:

امروزه با توسعه‌ي فضای رقابتی موجود میان کسب و کارهای آنلاین، دور بودن از فضای اینترنت به نفع هیچ کسب و کاری نیست. ما با استفاده از بازاریابی دیجیتال می‌توانیم کسب و کارمان را حتی در سطح جهانی نیز توسعه دهیم. اهمیت بازاریابی دیجیتال با بررسی مزایای استفاده از آن به خوبی قابل درک است.

مزایای بازاریابی اینترنتی:

۱.آنالیز مشتریان:

از طریق قابلیت‌های دیجیتالی که در اختیار داریم می‌توانیم به شناخت و اطلاعات جامع‌تری نسبت به مشتریانمان دست پیدا کنیم. اطلاعاتی از جمله سن، جنسیت، نیارمندی‌ها، سلیقه و… با استفاده از شبکه‌های بازاریابی اینترنتی قابل دستیابی است.

۲. دسترسی آسان:

از طریق شبکه‌های بازاریابی اینترنتی، دسترسی به محصولات، کسب اطلاعات درباره‌ی آنها و همچنین فرآیند خریداری برای مشتریان راحت‌تر خواهد بود.

۳. کاهش هزینه‌ها:

صرفه جویی و کاهش هزینه‌های تبلیغات و معرفی، یکی دیگر از مزایای این سبک از بازاریابی است. بعنوان مثال در این نوع از بازاریابی دیگر چاپ بروشور، بیلبوردهای تبلیغاتی، تبلیغات تلویزیونی و رادیویی را شاهد نیستیم. لذا برای ما هزینه‌ی مازاد از این بابت دربر نخواهد داشت.

۴. عدم محدودیت زمانی و مکانی:

بازاریابی اینترنتی به ما این امکان را می‌دهد که در عین واحد در چندین مکان مختلف برای جذب مشتری حضور داشته باشیم. همچنین فروش ما محدودیت زمانی نیز نداشته و حتی در هنگام خواب نیز به سود خواهیم رسید!

مقالات مرتبط: بازاریابی پارتیزانی

بازاریابی اینترنتی

استراتژی‌های بازاریابی آنلاین:

۱. از طریق موتورهای جست و جو:

در این روش از بازاریابی، مخاطب به دنبال راه حلی برای مشکل و یا نیاز خود می‌باشد. موتورهای جست و جوگر مانند گوگل، بر اساس آنالیز‌های کیفی سایت‌ها، برترین سایت‌ها را در صفحه‌ی اول به مخاطب نمایش می‌دهد. درنتیجه کاربران بیشتری از آن سایت‌ها بازدید می‌کنند. قرار گرفتن در صفحه‌ی اول جست و جو، به دو عامل بستگی دارد: سئو و گوگل اد وُردز. با بهبود شرایط  این دو قابلیت می‌توانیم وب سایت کسب و کارمان را جزو وب سایت‌های برتر و پر بازدید قرار دهیم.

۲. بازاریابی شبکه‌های اجتماعی:

با رونق گرفتن شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام و تلگرام، کار بازاریابی در این فضاها بیش از پیش شدت یافته است. پیدایش این پلتفرم‌ها در فضای مجازی کار برقراری ارتباط مشتری و فروشنده و تبادلات را آسان نموده است. بسیاری از کسب و کارهای آنلاین، بدون هیچ پشتوانه‌ي مالی قابل ملاحظه‌ای، تنها با یک گوشی و استفاده از همین شبکه‌های اجتماعی توانسته‌اند به سود قابل توجهی دست یابند.

درحال حاضر کمتر کسب و کاری در فضای اینستاگرام فعالیت ندارد. اما به دلیل حضور فعال و بسیار زیاد کسب و کارهای مشابه در فضای اینستاگرامی، کار رقابت به مراتب سخت‌تر و حساس‌تر شده است. ما برای پیشی گرفتن از رقبا بایستی بر روی تولید محتوای هرچه قوی‌تر و جدیدتر خود کار کنیم.

۳. بازاریابی محتوا:

منظور محتوا و درون مایه‌ی سایت و صفحات اجتماعی است. محتوایی که برای این منظور تهیه و تولید می‌شود بایستی قابلیت جذب و توجه مشتری را داشته باشد. بنابراین در تولید آن باید به جذاب بودن حداکثری، جدید و نو بودن، اصل بودن و کاربردی بودن توجه کنیم. محتوای تولیدی بایستی بتواند مشتری بالقوه را به مشتری دايمی تبدیل نماید. این موضوع بدون برنامه ریزی دقیق و مستمر محقق نخواهد شدو درواقع تولید محتوای بدون برنامه‌ریزی، کسب و کار را باشکست مواجه خواهد کرد. برای آنکه نام برند و کسب و کار خود را بوسیله‌ی محتوای تولیدی در ذهن مخاطب ماندگار کنیم بهتر آن است که از تصاویر و ویدیوها در این راه استفاده نماییم.

۴. بازاریابی پیامکی:

در این روش که سالها پیش مورد استفاده قرار می‌گرفت، ارسال پیامک به شکل انبوه مورد توجه صاحبان کسب و کارها بود. البته این روش، علیرغم کم هزینه بودن برای صاحبین کسب و کار، چندان نیز موفق نبود؛ چرا که بیشتر کاربران پراتورهای تلفن همراه اقدام به غیر فعالسازی دریافت پیامک های تبلیغاتی می‌کردند. امروزه نیز بطور محدود می‌شود از این روش بهره برد.

کلام آخر

شروع به فعالیت‌های بازاریابی اینترنتی ممکن است در ابتدای امر کاری دشوار به نظر برسد. اما به هرحال این جریان، جزء جدایی ناپذیر هر کسب و کاری است. خوشبخانه امروزه با افزایش پلتفرم‌های مختلف در حوزه‌ی بازاریابی اینترنتی، دست صاحبان کسب و کار برای انتخاب و فعالیت در هر حوزه کاملا باز است. می‌توانند با استفاده از ابزارهای رایگان موجود در این حوزه، در جهت تولید محتوا و رسیدن به اهداف بازاریابی فروش محصولات خود اقدام نمایند.

برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.