Insurance Marketing بازاریابی بیمه

بازاریابی بیمه چیست؟

بازاریابی بیمه

بازاریابی بیمه از آن جهت مطرح می‌شود که بیمه جزو ملزومات زندگی است و افراد به آن نیاز دارند. اما بایستی ضرورت، مزیت‌ها و پوشش‌های بیمه‌ای به افراد یادآوری شود تا نسبت به آن احساس نیاز نموده و برای آن هزینه کنند.

یکی از لازمه‌های زندگی بشر در حاضر بیمه است که بتواند به پشتوانه‌ی آن درصورت ورود خسارت به جبران بپردازد. برای اطلاع از پوشش بیمه‌ای و مزایای استفاده از آن، نیازمند ارتباط با فردی آگاه هستیم که اطلاعات جامعی در این رابطه داشته باشد. این فرد بازاریاب بیمه نامیده می‌شود. وظیفه‌ي بازاریاب بیمه ارائه‌ی اطلاعات کامل درمورد بیمه‌ها به بیمه‌گر می‌باشد. به این ترتیب بیمه‌گر با تمامی مزایا، قابلیت‌ها و استثناهای بیمه آشنا شده و با برخورداری از اطلاعات کامل اقدام به انتخاب یک بیمه می‌نماید. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد بازاریابی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

ویژگی‌های بازاریاب بیمه:

در ابتدا باید بدانیم که یک بازاریاب بیمه‌ی حرفه‌ای بایستی با اصطلاحات تخصصی بازاریابی بیمه و روش‌های برقراری ارتباط با مشتری آشنایی کامل داشته باشد. یکی از فاکتورهای مهم و اصلی برای موفقیت در این عرصه، توانایی برقراری ارتباط موثر با مشتری است. از سری ویژگی‌های بارزی که یک بازاریاب بیمه حرفه‌ای بایستی از آن برخوردار باشد می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

بازاریابی بیمه

۱. کار متفاوت:

انجام کارها به نحوی که دیگران انجام نمی‌دهند. به عبارت دیگر با شناختی که از جامعه‌ی هدف و نیاز آنها بدست می‌آوریم و با ترکیب این شناخت با خلاقیت و تجربه‌ی شخصی بایستی پلن بازاریابی خود را طراحی نماییم.

مقالات مرتبط: بازاریابی لحظه‌ای چیست؟

۲. ایجاد ذهنیت مثبت:

یکی از وظایف مهم بازاریاب بیمه، از بین بردن تصویر منفی و سیاهی است که در رابطه با بیمه و شرکت‌های بیمه در ذهن افراد شکل گرفته است. برای این منظور از طریق توضیحات دقیق و کافی پیرامون بیمه‌نامه می‌توانیم اقدام نماییم. برای جلب اعتماد مشتری که از الزامات فروش بیمه به اوست، بایستی در توضیحاتمان درباره‌ی پروسه‌ی صدور بیمه و دریافت خسارت و میزان حق بیمه با صداقت صحبت کنیم.

۳. ترغیب مشتری:

بازاریاب حرفه‌ای بایستی بتواند با صحبت‌های خود مشتری را به وجد آورده و نیاز آنان را تحریک نماید. ترغیب و ایجاد هیجان در مشتری از وظایف بازاریاب است.

۴. ریسک پذیری:

برخورداری از روحیه‌ی ماجراجویانه، جسارت و ریسک‌پذیری، از خصوصیات بارز یک بازاریاب بیمه است. صرف صحبت کردن کافی نیست؛ بلکه بایستی بصورت عملی نیز اقدام نماییم. بایستی به یاد داشته باشیم که هر شکست را تنها بعنوان یک تجربه درنظر بگیریم و از آن نترسیم.

۵. استمرار در یادگیری:

پروسه‌ی یادگیری مسائل مربوط به بیمه، هیچگاه برای یک بازاریاب به انتها نمی‌رسد. بازاریاب همواره در حال آموختن و یادگیری است.

۶. اعتماد به نفس:

یک بازاریاب موفق و حرفه‌ای، با اعتماد به نفس و برخودار از عزت نفس بالاست.

۷. استخدام افراد:

استخدام نیرو توسط بازاریاب بیمه، براساس کارآمدی افراد خواهد بود تا همچنان بتواند در مسیر پیشرفت باقی بماند.

مقالات مرتبط: بازار هدف چیست؟ 

بازاریابی بیمه

استراتژی بازاریابی بیمه:

از سری علل شکست نماینده‌های فروش بیمه و میزان فروش پایین آنها، عدم بهره‌مندی از پلن و برنامه‌ی صحیح بازاریابی است. با پلن‌سازی مناسب در این رابطه و یافتن نقاط قوت و ضعف شرکت در جلسات، می‌توانیم جذب حداکثری مشتری را داشته باشیم.

نماینده‌ها و بازاریابان فروش که مسیر آنها در نهایت به شکست ختم می‌شود، مبنای کاری آنان اصرار و پافشاری در فروش است. در ادامه به ۵ رکن مهم در رابطه به مدیریت جلسه‌ی فروش بیمه اشاره می‌کنیم:

۱. در وهله‌ی اول اقدام به جلب توجه مشتری نماییم.

۲. به تشخیص صحیح و مناسبی از نیاز و خواسته‌های مشتری دست یابیم.

۳. پیشنهاد و ارائه‌ی طرح بیمه‌ای مدنظر خود که آن را مناسب طرف مقابل می‌دانیم.

۴. پاسخ به سوالات مشتریان و از بین بردن بهانه‌های آنها

۵. فروش نهایی و انعقاد قرارداد

مقالات مرتبط: تفاوت بازاریابی داخلی و بین‌المللی

روش‌های بازاریابی بیمه:

۱. مستقیم:

در روش مستقیم از ایمیل‌ها و یا پیامک‌های تبلیغاتی استفاده می‌شود که ارسال آنها بصورت ماهانه یا سالانه صورت می‌گیرد.

۲. دهان به دهان:

فروش از طریق انتقال تجربه‌ی مشتریان به دیگران. این روش بسیار موثر است چرا که افراد صحبت‌های یک شخص معمولی را راحت‌تر می‌گذیرند تا صحبت‌های بیان شده در تبلیغات.

۳. ویروسی:

این روش بصورت مجازی انجام شده و سرعت انتشار اطلاعات میان کاربران بسیار بالاست.

بازاریابی بیمه

۴. تلفنی:

در این روش بازاریاب مستقیما با مشتری گفت و گو می‌کند. به دلیل ارتباط آنی و درلحظه، بهتر این است که بازاریاب بیمه نسبت به جزيیات موضوع اشراف کامل داشته باشد.

۵. فیلم تبلیغاتی:

ویدیویی ترجیحا کوتاه و ترجیحا در قالب موشن گرافی که در فضای مجازی و سایت‌ها منتشر می‌شود.

۶. ارتباطی:

تمرکز بیشتر بر روی تعامل و ارتباط با مشتری و حفظ آن است و اهمیت کمتری به تبلیغات داده می‌شود.

۷. فراخوانی:

از طریق اطلاعیه‌های منتشره در سابت صورت می‌گیرد.

۸. محتوا:

ارائه‌ی اطلاعات لازم در قالب مطلب و نوشته.

کلام آخر

با افزایش روزافزون صنعت بیمه، بازاریابی بیمه نیز بایستی روند رو به رشدی داشته باشد. برای فروش بیشتر و موثرتر لازم است اشخاصی که در حوزه‌ی فروش بیمه‌ها فعالیت می‌کنند با اصول اولیه و روش‌های فروش آشنا باشند. مهمترین فاکتور در این زمینه، ارتباط مناسب با مشتری و تلاش در جهت جلب اعتماد اوست. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.