Service Marketing بازاریابی خدمات

بازاریابی خدمات چیست؟

بازاریابی خدمات

بازاریابی خدمات نوعی از بازاریابی بر اساس ارزش و رابطه است. در این نوع از بازاریابی ما به دنبال ارائه‌ی کالای عینی و ملموس به مشتری نیستیم؛ بلکه ضمن آن خدمتی به مشتری ارائه می‌شود. با افزایش استفاده از برخی خدمات به ویژه در حوزه‌ی اقتصاد بین‌الملل مانند پروسه‌ی حمل و نقل، انجام امورمالی و… موضوع بازاریابی خدمات به صورت یک پروسه‌ی مستقل مورد توجه و مطالعه قرار گرفت. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد بازاریابی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

اهمیت بازاریابی خدمات:

در فضای اشتغال امروزی، خدمات دارای بار اقتصادی بیشتری نسبت به سایر فعالیت‌های تولیدی و کشاورزی هستند. در کشورهایی که دارای اقتصاد توسعه یافته هستند، بخش اعظمی از مشاغل، تحت اختیار مشاغل خدماتی است. سازمان‌هایی که در راستای ارائه‌ی خدمات فعالیت می‌نمایند، از سطح جهانی آغاز و تا سطح محلی ادامه‌دار هستند. زمینه‌ی فعالیت بیشتر سازمان‌های دولتی و سازمان‌های خصوصی غیرانتفاعی، ارائه‌ی خدمات است.

مقالات مرتبط: بازاریابی مستقیم چیست؟

خدمات اثربخش:

برای ارائه‌ي خدمات اثربخش بایستی به برخی جنبه‌ها توجه نماییم:

۱. تضمینی بودن خدمات:

برای اینکه بتوانیم بعنوان یک بازاریاب خدمات، کسب و کار خود را توسعه دهیم در وهله‌ي اول باید بتوانیم از استاندارد و تضمینی بودن خدماتمان مطمئن شویم. نشان دادن این ویژگی در رابطه با خدمات بسیار سخت‌تر از نمایش استاندارد و تضمین کالاست. به عنوان مثال برای نمایش استاندارد بودن یک کالا می‌توانیم آن را پیش مشتری محصول امتحان نماییم. یا برای بیان تضمین کالا می‌توانیم همراه با محصول کارت گارانتی ارائه نماییم.

اما بیان تضمین برای خدمات به این راحتی نیست. بعنوان مثال در رابطه با یک شرکت نظافتی، لازم است مراجعه کننده نمونه کارهای مشابه انجام شده را ببیند تا از انجام صحیح و برپایه‌ي قاعده‌ی خدمات اطمینان حاصل نماید.

بازاریابی خدمات

۲. تمایز خدمات:

همواره تمرکزمان بایستی بر روی این موضوع باشد که خدماتی که ارائه می‌دهیم بدیع، متمایز و غیرقابل ارائه توسط دیگر رقبا باشد. ارائه‌ی روش‌ها و مشاوره‌های خلاقانه و جدید، مشتری را مجاب می‌نماید که با ما همراه باشد و ما را ارجح بداند.

۳. هدف‌گذاری صحیح:

بطورکلی هر بازاریابی با هر روشی بایستی با هدف مشخصی انجام شود. بازاریابی خدمات نیز دربرگیرنده‌ی برخی اهداف است. از سری این اهداف می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. جذب مشتریان جدید

۲. معرفی خدمات ارائه شده به دیگران از جانب مشتریان فعلی

۳. ارتقا و بهبود خدمات

۴. حفظ مشتریان فعلی با خدمات بهتر و بعضاْ شخصی‌سازی شده

مقالات مرتبط: بازاریابی سنتی چیست؟

استراتژی بازاریابی خدمات:

با توجه به پیچیدگی‌های فعالیت‌های تجاری و بازرگانی و حضور رقبا در بازار مشابه، بایستی به یک استراتژی صحیح و مناسب نسبت به بازاریابی خدمات دست پیدا کنیم.

۱. شناخت خدمات:

اشراف کامل بر روی محصولات و خدمات برای هر بازاریابی در هر شاخه‌ای که فعالیت می‌کند لازم است. اطلاع کامل از خدمات قابل ارائه برای جذب بهتر مشتری و کسب اعتماد وی ضروری است. با داشتن اطلاع جامع از خدمات، در معرفی آنها و حتی جذب سرمایه می‌توانیم موفق‌تر عمل کنیم. هرچقدر که شخص بازاریاب در رابطه با ارائه‌ي اطلاعات لازم به مشتری مسلط‌تر باشد، در کسب اعتماد مشتری موفق‌تر خواهد بود.

۲. ارائه‌ی محسوس خدمات:

هرچقدر ارائه و معرفی خدمات به مشتریان محسوس‌تر باشد،‌ در امر بازاریابی خدمات و جذب مشتری موفق‌تر خواهیم بود. محسوس بودن خدمات به این دلیل که قابلیت لمس ندارند بایستی از طریق دیگری انجام شود. یکی از راه‌هایی که خدمات را ملموس می‌نماید، مستندسازی و استفاده از شواهد خدمات سابق برای مشتری فعلی است. تصمیم‌گیری و انتخاب برای مشتریان بر اساس این مستندات راحت‌تر خواهد بود.

۳. استفاده از بازاریابی ارجاعی:

یکی از راه‌هایی که می‌توانیم بازاریابی خدمات موفقی را تجربه کنیم این است که علاوه بر حفظ مشتریان فعلی خود، از آنها بخواهیم خدمات شرکت ما را به سایرین معرفی نمایند.

برای اینکه مشتریان به این امر تشویق شوند می‌توانیم به ازای هر معرفی، برای مشتریان تخفیف یا پاداش قائل شویم.

بازاریابی خدمات

۴. تعامل با مشتری:

نتیجه‌ی تعامل با مشتری درک صحیح از نیازهای او و ارائه‌ی خدمات برای رفع نیازهای فعلی و طراحی خدمات برای نیازهای آتی اوست.

۵. اشاره به جوایز و نشان‌ها:

ممکن است در راستای ارائه‌ي خدمات از سمت مشتریان و یا مقامان مسئول، جایزه یا نشان برتری و مقبولیت دریافت نماییم. بیان این موارد می‌تواند در کسب و کار ما تمایز ایجاد نماید.

کلام آخر

بازاریابی خدمات شاخه‌ای از علم وسیع بازاریابی است که با بازاریابی کالا دارای تفاوت‌های مشهود و مشخصی است.  در بازاریابی خدمات، یک فرد یا سازمان به نفع یک فرد یا سازمانی دیگر خدماتی را انجام و یا دانشی را در اختیارش قرار می‌دهد. در ازای زمانی که صرف می‌کند یا دانشی که در اختیار افراد یا سازمان‌ها قرار می‌دهد، پول دریافت می‌دارد. بازاریابی خدمات قابل لمس نیست ولی برای جذب توجه و اعتماد مشتری بایستی با روش‌هایی این خدمات را برای او ملموس نماییم. به عنوان مثال می‌توانیم از مستندات مربوط به پروژه‌های سابق برای ارائه به مشتری جدید و بالقوه استفاده نماییم. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.