Relationship Marketing بازار یابی رابطه ای

بازاریابی رابطه‌ای چیست؟

بازاریابی رابطه‌ای

بازاریابی رابطه‌ای به مجموعه اقدامات و فعالیت‌هایی گفته می‌شود که توسط شرکت برای حفظ و برقراری رابطه‌ی طولانی مدت با مشتریان انجام می‌گیرد.

در این تعریف، بازاریابی رابطه‌ای نقطه‌ی مقابل بازاریابی سنتی قرار دارد. چرا که در بازاریابی سنتی ما صرفا به دنبال یک نوبت فروش به مشتری هستیم و برقراری رابطه‌ی دراز مدت برایمان بی اهمیت و بی فایده بنظر می‌رسد. اما در بازاریابی به روش رابطه‌ای، هدف ما حفظ مشتری و کسب رضایت حداکثری او است و از طرفی نیز به دنبال برقراری رابطه‌ي طولانی مدت با او هستیم.

همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد بازاریابی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

استراتژی‌های بازاریابی رابطه‌ای:

۱. خدمات شخصی‌سازی شده:

زمانی که در حال برنامه‌ریزی برای طراحی و تدوین استراتژی بازاریابی رابطه‌ای هستیم، مستقیما تمرکزمان بایستی بر روی مشتری باشد. در چنین موقعیتی، هدف اصلی و تمرکز عمده‌ی ما بر روی محصول و یا خدمات نیست. چرا که ما برای کسب رضایت حداکثری مشتریان در حال برنامه‌ریزی هستیم و بایستی بررسی نماییم چه چیزی مشتری هدف ما را به وجد می‌آورد؟ چه سبک تبلیغاتی مناسب مشتریان هدف ماست؟ چه اقداماتی در راستای تبلیغات و بازاریابی، مشتری ما را برای خرید ترغیب می‌نماید؟

۲. ارتباط با در محیط‌های فعال:

اینکه بدانیم مشتری دقیقا در کدام پلتفرم‌ها فعال است و در همان فضا اقدام به ارتباط‌گیری با وی نماییم، مشتری را به این باور می‌رساند که ما تمام تلاشمان را برای جلب نظر او بکار بسته‌ایم و با درک نیازها و خواسته‌های وی، به دنبال رفاه آنها هستیم.

مقالات مرتبط: بازاریابی ویروسی چیست؟

بازاریابی رابطه‌ای

۳. پیشنهاد پاداش برای جلب وفاداری:

این اتفاق به شکل ویژه‌تری می‌تواند در ابتدای خرید مشتریان رخ بدهد. یعنی زمانی که مشتری اولین برخورد را با برند ما دارد، می‌توانیم بعنوان اولین خرید برای او پاداش یا امتیازی ویژه و شخصی‌سازی شده درنظر بگیریم. این امتیاز بعنوان مثال می‌تواند بهره‌مندی او از تخفیفات باشد و یا شرکت در قرعه‌کشی مختص اولین خرید.

۴. تولید محتوای ارزشمند:

این مورد در رابطه با افرادی رخ می‌دهد که به مشتریان وفادار ما تبدیل شده‌اند. در رابطه با این قبیل مشتریان، دیگر تولید و انتشارات تبلیغات معمول جوابگو نیست. آنها باید شاهد این مطلب باشند که کسب وکار ما، علاوه بر قصد فروش، در حوزه‌های دیگر هم حرفی برای گفتن دارد. مثال در این زمینه می‌تواند واکنش‌های منطقی و گاها احساسی به مسائل روز درحال جریان باشد.

۵. دریافت و ثبت بازخورد:

خیلی مهم است که همانطور که ما به دنبال راهی برای برقراری ارتباط و اقناع مشتریان هدف خود هستیم، راهی برای دریافت بازخورد آنان نیز در نظر بگیریم. با دریافت و ثبت بازخورد آنان می‌توانیم متوجه انتظاراتشان از کسب و کارمان، خواسته‌ها و تمایلاتشان بشویم.

مقالات مرتبط: بازاریابی عصبی چیست؟

مزایای بازاریابی رابطه‌ای:

۱. سودآوری بیشتر:

ارتباطات موثر و ارائه‌ی پیشنهادات مناسب به مصرف کنندگان این شوق و تمایل را در دل آنان ایجاد می‌کند که از تمام محصولات و خدماتی که از جانب برند ما ارائه می‌شود استفاده نمایند. چرا که حال دیگر مزیت استفاده از این خدمات را می‌دانند و همین موضوع سبب می‌شود به برند ما وفادار بمانند.

۲. مشتری‌آوری:

مشتریانی که از خدمات، کیفیت و مزیت‌های برند ما رضایت حداکثری دارند، به شکل خودمختار اطلاعات و رضایتمندی خود را از برند ما به دیگران منتقل می‌نمایند. به اشتراک گذاشتن احساسات مثبت، رضایتمندی و اطمینان خاطر از خرید و استفاده از محصولات ما، مشتریان جدیدی را به سمت کسب و کار ما جذب می‌نماید.

۳. وفاداری به محصول:

زمانی که به تولید محصول و یا ارائه‌ی خدمات خاصی می‌پردازیم، ممکن است نیاز و یا مشکل مشخصی را نیز از مشتری رفع کنیم. در این صورت مشتری برای رفع نیاز و مشکل خود به محصولاتمان وفادار می‌ماند. این موضوع موجب می‌شود که حتی در صورت افزایش قیمت محصول و خدمات، مشتری حاضر به پرداخت هزینه‌ی بیشتری باشد اما همچنان به برند ما وفادار بماند.

کلام آخر

امروزه با شیوه‌های جدیدی از بازاریابی در بازار مواجهیم که بایستی برای حفظ جایگاه برند و کسب و کار خود به آن سمت متمایل شویم. بازاریابی رابطه‌ای نیز یکی از این شیوه‌هاست که علیرغم سادگی ظاهری آن، دارای پیچیدگی‌های رفتاری فراوانی است. چرا که جلب اعتماد مشتری و برقراری ارتباط موثر با او کاری دشوار است. با این حال بازاریابی رابطه‌ای مزایای مهمی دارد که برای کسب رضایت و وفاداری هر چه بیشتر و عمیق‌تر مشتری می‌توانیم از این روش بهره ببریم. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.