Traditional Marketing بازاریابی سنتی

بازاریابی سنتی چیست؟

بازاریابی سنتی

بازاریابی سنتی دربرگیرنده‌ی تمامی روش‌هایی است که تا قبل از ظهور و بروز شیوه‌های نوین اینترنتی و ابزارهای مربوط به آن مورد استفاده قرار می‌گرفت. درواقع در این نوع از بازاریابی با شیوه‌ها و استراتژی‌های آفلاین و مستقیمی مانند رادیو، تلویزیون، بیلبوردهای تبلیغاتی، پیامک، مجله و… سر و کار داریم. اما معضلی که در این روش با آن مواجه هستیم، عدم دسترسی به آمار و اطلاعات دقیق در رابطه با میزان بازدیدکنندگان، واکنش و رضایت مشتریان است. بعنوان مثال امکان ارزیابی تعداد افرادی که بیلبورد تبلیغاتی ما توجه آنان را جلب نموده است وجود ندارد. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد بازاریابی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

جایگاه بازاریابی سنتی در فضای تبلیغاتی امروز:

ریشه‌ی تمام مسائلی که امروزه با آن مواجهیم را بایستی در گذشته‌ی آن جست و جو نماییم. بازاریابی یکی از مواردی است که پیشینه‌ای طولانی در عرصه‌ی تبلیغات و فروش دارد. تا پیش از حاکمیت اینترنت و پیشرفت‌های تکنولوژی، پروسه‌ی بازاریابی و تبلیغات به شیوه‌ی سنتی و مستقیم انجام می‌شد. اما امروزه، شیوه‌های نوین این امر، بر پایه‌ی همان اصول و قوانین اساسی گذشته راه خود را پیدا نموده و در حال پیشروی است. با این حال نمی‌توان اثر بازاریابی سنتی را بطور کامل منکر شد. درحال حاضر نیز استفاده از روش‌های سنتی در موقعیت‌های خاص جایگاه خود را دارد. در این مورد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. در برخی موارد بعنوان تنها ابزاری است که برای ارتباط با گروه خاصی از افراد می‌توان به آن متوسل شد. بعنوان مثال برای فروش محصولات و یا ارائه‌ي خدمات به سالمندان. چرا که این گروه از مصرف کنندگان علی‌الاصول با اینترنت و فضای مجازی میانه‌ي خوبی ندارند.

۲. یکی از روش‌های موثر بازاریابی سنتی، بازاریابی به شیوه‌ی تک به تک است که این روش در صنعت بیمه مورد استفاده واقع می‌شود.

۳. از نظر برخی از فعالان و کارشناسان در این حوزه، بازاریابی و مارکتینگ به روش سنتی بسیار قابل پذیرش‌تر نسبت به روش مدرن و اینترنتی است.  چرا که در این روش ایده‌های عملیاتی به طور محدود قابلیت تقلید دارند و از تاثیر بیشتری در ذهن افراد برخوردار است.

مقالات مرتبط: بازاریابی خدمات چیست؟

 

بازاریابی سنتی

مزایا و معایب بازاریابی سنتی:

با توجه به ظهور و رونق روش‌های مدرن و جدید بازاریابی، استفاده از روش‌های سنتی با توفیق قابل توجهی مواجه نیست. اما همانطور که پیش‌تر نیز بیان شد، بطور کامل از بین نرفته و سازمان‌ها این امکان را دارند در صورتی که بودجه‌ی آنها اجازه دهد، از شیوه‌های سنتی برای این منظور استفاده نمایند. بنابراین بررسی و بیان مزایا و معایب موجود در این رابطه برای مقایسه‌ی روش‌های مختلف مارکتینگ و بازاریابی و تبیین بهترین استراتژی در این زمینه، کمک کننده خواهد بود.

در ابتدا بهتر این است که اشاره‌ای به روش‌های مختلف این نوع از بازاریابی داشته باشیم. انواع روش‌های بازاریابی سنتی از قرار ذیل است:

۱. بازاریابی از طریق نصب بیلبورد، نصب تبلیغات بر روی اتوبوس‌های درون شهری و بطور کلی بازاریابی در فضای باز

۲. رسانه‌های جمعی مانند رادیو و تلویزیون و…

۳. رسانه‌های چاپی مانند روزنامه و مجلات

۴. بصورت مستقیم از طریق پخش و ارائه‌ی کاتالوگ

۵. بصورت غیرمستقیم مانند پیامک و یا بازاریابی تلفنی

۶. تبلیغات از طریق ویترین و پنجره‌های مغازه‌ها

مقالات مرتبط: بازاریابی مستقیم چیست؟

مزایای بازاریابی سنتی:

مزایای بازاریابی سنتی از این بابت مطرح می‌شود که اگر این روش فاقد مزیت رقابتی و قابل بیانی بود، بطور حتم بایستی بطور کامل از بین می‌رفت. اما همچنان در جای جای شهر شاهد بیلبورهای تبلیغاتی هستیم. حتی روزانه ممکن است ده‌ها پیامک تبلیغاتی نیز در حوزه‌های مختلف دریافت نماییم. از سری مزایای این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرده:

۱. قدرت تاثیرگذاری بالا:

طراحی برخی از تبلیغات سنتی به شیوه‌ای سرگرم کننده و قابل درک برای همه‌ی افراد جامعه است. این تاثیرگذاری در جذب مخاطب موفقیت بیشتری خواهد داشت.

۲. طول عمر بالا:

ماندگاری تبلیغاتی که از روش سنتی انجام می‌شوند در جامعه و بین افراد بیشتر است. بطور مثال زمانی که اقدام به تبلیغات در یک روزنامه می‌نماییم، تا زمانی که این روزنامه از دور خارج و مورد بازیافت قرار گیرد می‌تواند در جذب مخاطب موفق عمل کند.

بازاریابی سنتی

۳. به یادماندنی بودن:

تبلیغاتی که در رسانه‌های جمعی بزرگتر صورت می‌گیرند، بیشتر می‌تواند ذهن مخاطب را درگیر کرده و در اختیار بگیرد. بعنوان مثال یک آگهی بازرگانی در تلویزیون می‌تواند بیشتر از یک ویدیو‌ی یک دقیقه‌ای در اینستاگرام ماندگاری داشته باشد.

معایب بازاریابی سنتی:

۱. ارزیابی دشوار:

یکی از رموز موفقیت هر اقدامی، ارزیابی و تجزیه و تحلیل آن است. پروسه‌ی بازاریابی سنتی امکان تجزیه و تحلیل و ارزیابی را از عاملان آن سلب می‌نماید. بطور مثال اگر برای تبلیغات خود اقدام به نصب بیلبورد و یا چاپ و پخش تراکت نماییم، از چه راهی می‌توانیم متوجه میزان موفقیت آن در جذب مخاطب شویم؟ این موضوع موجب می‌شود از شناخت نقاط ضعف و کاستی‌های خود باز بمانیم.

۲. قیمت بالا:

برخی از روش‌های بازاریابی سنتی، صرف هزینه‌ی بالایی را می‌طلبد. به همین جهت برای کسب و کارهای نوپا نمی‌تواند گزینه‌ی مناسبی محسوب شود.

۳. عدم تعامل مستقیم با مصرف کننده:

روش‌های بازاریابی سنتی اغلب پروسه‌ای یک طرفه و صرفا برای معرفی خدمات و محصولات یک کسب و کار به مصرف کننده هستند. اما از طرف دیگر امکان نظرسنجی و بازخورد مشتری وجود ندارد.

۴. سطح پایین انعطاف پذیری:

برای اجرای روش‌های تبلیغاتی در بازاریابی سنتی، امکان بروز رسانی نداریم. برای بروزرسانی جدید، تنها راه آن جایگزینی نسخه‌ی جدید بجای نسخه‌ی قدیمی است که هزینه‌بر نیز می‌باشد.

کلام آخر

اختلافات بر سر بازاریابی سنتی و بازاریابی مدرن همواره وجود دارد. حتی طرفداران بازاریابی سنتی معتقدند معایب این روش در مقایسه با مزایای آن قابل بیان نیست. همچنین معتقدند برای مطرح شدن در بازار رقابتی موجود، موثرترین و کارآمدترین روش، توسل به روش‌های بازاریابی سنتی است. با این حال با توجه به پیشرفت روزافزون تکنولوژی و روش‌های نوین، نمی‌توان به صرف تکیه بر روش‌های سنتی پیش رفت. چرا که این روش‌ها علیرغم مزایایی که برای آن بیان شد، تنها در محدوده‌ی معینی قابلیت اجرا دارند. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.