Political Marketing بازاریابی سیاسی

بازاریابی سیاسی چیست؟

بازاریابی سیاسی

بازاریابی سیاسی در فضای دموکراتیک حاکم بر جوامع بسیار نقش تعیین کننده‌ای دارد. در جوامعی که در آنها انتخابات یک مسیر ضروری و گزینشی است، پیروزی، شکست و وقوع تحولات و جریانات سیاسی تا حد زیادی متاثر از این مقوله‌ می‌باشند.

مقوله‌ي بازاریابی سیاسی فرآیندی میان رشته‌ای بین علوم سیاسی و مدیریت بازاریابی است. در ضمن این پروسه کاندیدهای سیاسی تلاش می‌کنند تا بوسیله‌ي بیان ایده‌های خود، افراد را ترغیب به شرکت در یک فعالیت سیاسی نمایند. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد مدیریت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

مفهوم بازاریابی سیاسی:

همانطور که گفته شد، بازاریابی سیاسی مفهومی است میان دو رشته‌ی علوم سیاسی و علم بازاریابی. درواقع حاصل ترکیب فنون و اصول علوم سیاسی و بازاریابی تجاری می‌باشد. از قابلیت‌های مدیریت بازاریابی در جهت تجزیه و تحلیل فعالیت‌های سیاسی و همچنین توصیف رفتارهای سیاسی جامعه استفاده می‌شود.

شباهت بازاریابی کسب و کار و بازاریابی‌سیاسی:

روش‌هایی که در فعالیت‌ها و رقابت‌های سیاسی بکار گرفته می‌شود، اصولا بر پایه‌ی بازاریابی تجاری است. احزاب و افراد سیاسی با ساز و کارهای اثربخش تجاری آشنا شده و آنها را در فعالیت‌های خود بکار می‌گیرند. به همین جهت امروزه مبارزات سیاسی را به شکل مفهومی تکامل یافته و نه مفهوم حزبی ساده در اختیار داریم.

مطابق با دیدگاه مدرن در بحث مبارزات سیاسی، موفقیت در رقابت‌های سیاسی در گرو اتحاد رای دهندگان و کسب رای بیشتر بود. اما مطابق با این نوع بازاریابی و اصول آن، موفقیت در این حوزه بر شناخت خواسته‌ها و نیازهای رای دهندگان استوار است. لذا سیاسیون و کاندیداهای سیاسی، مطابق با اصول بازاریابی تجاری،‌ برنامه‌ها و استراتژی‌های مبارزاتی خود را بر پایه‌ی خواسته و نیاز رای دهندگان بنا می‌نمایند.

مقالات مرتبط: شبکه سازی چیست؟ 

موانع و مشکلات:

علیرغم روند رو به رشدی که بازاریابی سیاسی با آن مواجه است، در بسیاری از سازمان‌های سیاسی، پتانسیل و ظرفیت کافی برای این منظور مشاهده نمی‌شود. علت را می‌توان در ۲ مورد جست و جو کرد:

۱. جو سیاسی حاکم بر جوامع عموما در قالب سنتی است و سیاستمداران تلاش می‌کنند از این قالب سنتی خارج نشوند. لذا با ثبات بالای شرایط سیاسی مواجهیم.

۲. به دلیل ارتباطات گسترده‌ای که سازمان‌های سیاسی با افراد دارند، به شخصی سازی پیام‌ها نمی‌اندیشند و ترجیحشان استفاده از رسانه‌های انبوه است. ضمن اینکه مقوله‌ی بازاریابی سیاسی را تنها در بازه‌ی زمانی محدودی داریم و مانند فعالیت‌های تجاری دائمی و مستمر نیست.

کارکردها:

۱. کارکرد محصول:

کارکردهای بازاریابی سیاسی در حوزه‌ی محصول مربوط به موارد زیر است:

– رهبری، کاندیداهای ریاست جمهوری، مجلس و شورای شهر

– اعضای قوه‌ی مقننه (محلس قانون گذاری)

– اعضای احزاب و یا حامیانشان

– صاحبان مناصب

– علائم، نام‌ها و لوگو

– فعالیت‌های سیاسی

– خط مشی‌ها

– قانون اساسی

۲. کارکرد توزیع:

این کارکرد دسترسی به تمام اطلاعات مربوط به حوزه‌ی محصول سیاسی را امکان پذیر می‌نماید. این مورد دربرگیرنده‌ي اطلاعات مربوط به سیاست‌ها و برنامه‌های حزبی و همچنین قرار گرفتن نامزدها در مسیر درست است.

۳. کارکرد هزینه:

این مورد به مدیریت و بررسی موانع رفتاری و نگرشی رای دهندگان مربوط است. امکان دسترسی به تمامی اطلاعات مرتبط با محصول بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای برای رای دهندگان بایستی فراهم باشد.

۴. کارکرد خبری:

در این رابطه، هدف اصلی، شرکای تبادل ثانویه و یا واسطه‌های رسانه‌ای هستند. مدیریت مخاطبان، موضوعی است که در این بخش از بازاریابی به آن می‌پردازیم. فعالیت مربوط به حوزه‌ی روابط عمومی، مدیریت رسانه، مدیریت تبلیغات آنلاین، از دیگر کارکردهای مدیریت خبر به شمار می‌رود.

مقالات مرتبط: شبکه سازی سازمانی چیست؟ 

پروسه و مراحل بازاریابی‌سیاسی:

۱. طراحی محصول سیاسی

۲. جمع‌آوری اطلاعات بازار

۳. هماهنگی محصول با خواست و نیاز رای دهندگان

۴. اجرا و اعمال برنامه‌های راهبردی

۵. برقراری و مدیریت ارتباطات

۶. طراحی، آماده سازی و اجرای کمپین‌های تبلغاتی

۷. پیشبرد پروسه‌ی انتخابات

۸. به اتمام رساندن پروژه و تحویل آن

کلام آخر

فعالان در حوزه‌ي سیاست، برای دست‌یابی به اهداف سیاسی خود از روش بازاریابی‌سیاسی استفاده می‌نمایند. برخلاف گذشته که بازاریابی را صرفا در حوزه‌ی فعالیت‌های تجاری داشتیم، امروزه برای تبادل ایده‌ها در زمینه‌ی سیاست نیز از قابلیت‌های بازار یابی استفاده می‌شود. با استفاده از کارکردهای آن می‌توانیم افکار و نظرات عمومی را در بحث انتخابات تحت تاثیر قرار دهیم. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.