Micro Moment Marketing بازار یابی لحظه ای

بازاریابی لحظه‌ای چیست؟

بازاریابی لحظه‌ای

بازاریابی لحظه‌ای مفهومی است که هنگام شکل‌گیری احساس نیاز درون یک فرد، رخ می‌دهد. در چنین لحظاتی افراد معمولا به سراغ دستگاه‌های هوشمند خود مانند تلفن همراه، تبلت و یا رایانه می‌روند تا جهت رفع نیاز اقدام نمایند. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد بازاریابی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

نیازهایی که افراد در لحظه درصدد رفع آنها برمی‌آیند به ۴ گروه تقسیم می‌شوند:

۱. نیاز به دانستن چیزی

۲. نیاز به رفتن به جایی

۳. نیاز به انجام دادن کاری

۴. نیاز به خرید وسیله‌ای

به دلیل عملکرد رو به رشدی که در سالهای اخیر از موتورهای جست و جو شاهد بوده‌ایم، انتظار کاربران از این قابلیت افزایش یافته است. درواقع کاربران خواهان بالاترین کیفیت در نتیجه‌ی جست و جوهای خود هستند و انتظار دارند در کوتاه‌ترین زمان، به بهترین شکل به اطلاعات مورد نیاز خود دست‌یابند. بعنوان مثال اگر کاربری قصد سفر به کشوری را دارد، خواهان یافتن بهترین آژانس مسافرتی با نازل‌ترین قیمت در نتیجه‌ی جست و جوی خود در گوگل است.

مقالات مرتبط: بازار هدف چیست؟ 

بازاریابی لحظه‌ای

مزایای بازاریابی لحظه‌ای:

در بازاریابی لحظه‌ای، لحظه‌ها حائز اهمیت و تعیین کننده‌اند. در این لحظه‌ها افراد به دنبال برند خاص و معروف نمی‌گردند. بلکه تمام خواسته‌ی آنها کسب و کار و یا محصولی است که پاسخگوی نیازشان باشد. همین تعجیل و فوریت موجب شده تا ضرورت لحظه در بازاریابی حس شود.

۱. جلب توجه مشتری در لحظه:

وسعت نگاه و توجه مشتری در لحظه‌هایی که نیاز فوری به محصولی دارد، محدود است. همین مطلب موجب می‌شود دسترسی به مخاطب هدف با دشواری مواجه باشد؛ چرا که بایستی هم در کمترین زمان با بازار هدف ارتباط برقرار نماییم و هم از ساز و کاری در پروسه‌ي بازاریابی استفاده کنیم که به راحتی برای مخاطب ما قابل درک باشد. با استفاده از قابلیت‌های بازاریابی لحظه‌ای می‌توانیم محتوایی را تولید و عرضه نماییم که در لحظه‌ی نیاز مشتری بتواند پاسخگو باشد. محتوای تولیدی ما بایستی برای مخاطب ارزش آفرین بوده و در ارائه‌ی اطلاعات به گونه‌ای عمل نماید که تمایل حداکثری مشتری را برای خرید، انجام کار و… به همراه داشته باشد.

۲. افزایش آگاهی نسبت به برند:

هیچگاه نمی‌توانیم وجود برند و رقبای مختلف را که در دسترس مشتری هستند منکر شویم. شرایط رقابت و تلاش برای اخذ سهم قابل توجهی از بازار، هم برای کسب و کارهای معروف و جا افتاده قابل مشاهده است و هم در رابطه با کسب و کارهای کوچک و نوظهور وجود دارد.

با استفاده از بازاریابی لحظه‌ای می‌توانیم در مدت زمانی کوتاه شناختی نسبی از برند خود را در مشتری هدف خود ایجاد نماییم و این آشنایی با برند می‌تواند نیاز مخاطب ما را به در لحظه دانستن رفع نماید. برای این افزایش آگاهی می‌توانیم از طریق پست و وبلاگ محتواهایی را تولید و منتشر نماییم که به رایج‌ترین سوالات مشتریانمان در رابطه با نیاز و خواسته‌هایشان پاسخ بدهیم.

۳. مزیت رقابتی:

با سرمایه‌گذاری بر روی بازاریابی لحظه‌ای می‌توانیم موفقیت خود را در کسب و کار تضمین نماییم. به این صورت که بصورت لحظه‌ای طیف وسیعی از اطلاعات را در اختیار مشتری قرار بدهیم که بکارگیری آنها، منجر به خرید یا تماس شود. لحظات نیاز بی انتها هستند و با رشد روزافزون فناوری و تکنولوژی، در زندگی مصرف کنندگان بیشتر نیز خواهند شد.

مقالات مرتبط: بازاریابی بیمه چیست؟

بازاریابی لحظه‌ای

استراتژی‌های موفق در بازاریابی لحظه‌ای:

۱. حضور فعال:

اندک زمان را در جذب مشتری بایستی در نظر بگیریم. از نگاه لحظه‌ای مشتری غافل نباشیم و پاسخی آماده برای سوال احتمالی مشتری تدارک ببینیم.

۲. مفید بودن:

زمانی که مشتری با جست و جو در گوگل به سایت و برند ما می‌ر‌سد، توضیحات و اطلاعاتی که از این طریق بدست می‌آورد بایستی بهترین، کامل‌ترین و اقناع‌کننده‌ترین باشد.

۳. سریع بودن:

بحث ما در بازاریابی لحظه‌ای، لحظه است. کاربران و مشتریان ما مایلند پاسخ سوالات خود را در کسری از ثانیه دربافت کنند. بنابراین مسیر دست‌یابی به جواب را برای آنان کوتاه نماییم.

مقالات مرتبط: تفاوت بازاریابی داخلی و بین‌المللی

کلام آخر

برای درک نیاز و خواسته‌ی مشتریان همیشه بایستی لحظه را درنظر بگیریم. در جهان سرعتی امروزه، هیچکس برای خرید و استفاده از خدمتی منتظر زمان طولانی نمی‌ماند. بنابراین ارائه‌ی سرویس از جانب ما برای فروش محصول و خدماتمان بایستی سرعتی و لحظه‌ای باشد. اطلاعاتی که در بازاریابی لحظه‌ای در اختیار مشتری قرار می‌گیرد در عین کوتاه بودن بایستی جامع، کامل و قانع کننده برای خرید باشد. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.