Direct Marketing بازاریابی مستقیم

بازاریابی مستقیم

بازاریابی مستقیم

شکلی از تبلیغات و یکی از انواع بازاریابی است که یک شخص یا شرکت را هدف قرار می‌دهد تا کسب و کار جدیدی ایجاد کند یا وجهه سازمان یا محصول را بالا ببرد یا فروش را بیشتر کند.

بازاریابی تلفنی و بازاریابی اینترنتی همگی از نوع بازاریابی  است. این بازاریابی با استفاده از بزرگترین مزیت فروش معامله می‌کند؛ یعنی از فرصتی برای برقراری ارتباط مستقیم با مشتری برای ایجاد یک رابطه شخصی استفاده می‌نماید.

این روش به ما این امکان را می‌دهد، بدون استفاده از روشهای تبلیغاتی سنتی با هزینه زیاد مثل تبلیغات تلویزیونی، روزنامه‌ای، و رادیویی با پیام‌های مستقیم به مخاطبان هدف خود برسیم.

انواع بازاریابی مستقیم:

وقتی می‌گوییم بازاریابی ویدئویی، منظور ما از این بازاریابی مشخص است؛ چون یکی از شاخه‌های بازاریابی دیجیتال شناخته می‌شود. اما وقتی که گفته‌ می‌شود بازاریابی، منظور ما مجموعه‌ای از بازاریابی است که در این بسته قرار می‌گیرند.

فروش حضوری

بازاریابی تلفنی

بازاریابی اینترنتی

ایمیل مستقیم

کاتالوگ‌ها

۱. فروش حضوری:

قدیمی‌ترین مدل فروش، حضوری است که کارمندان شرکت با مشتریان ارتباط برقرار می‌کنند.

۲. بازاریابی تلفنی:

بازاریابی مستقیم

بازاریابی تلفنی یک روش مستقیم بازاریابی است که اگر به وسیله افراد متبحر انجام شود، می‌تواند به فروش برسد.

۳. بازاریابی اینترنتی‌:

در مقاله‌ای با همین عنوان بطور مفصل توضیح داده شده است.

۴. ارسال ایمیل مستقیم:

ارسال ایمیل مستقیم به کاربر مزایای بسیاری دارد. از جمله اینکه منعطف است، امکان اندازه‌گیری وجود دارد و کاربر را می‌توان تقسیم بندی کرد.

۵. ارائه کاتالوگ:

کاتالوگ از ابزارهای ارتباطی است که مستقیم به مخاطب شما می‌رسد. در کاتالوگ محصولات یا خدماتی قرار می‌گیرد که مستقیما نیازهای کاربران را هدف بگیرد‌.

مشکلات بازاریابی :

هدف گذاری در این بازاریابی که به مخاطبان ارائه می‌شود، تاثیر کمی دارد. شرکت ممکن است چند مشتری بدست آورد در حالی که همه مشتریان دیگر را از دست می‌دهد. نامه‌های ناخواسته، ایمیل‌های تبلیغاتی زیاد و ارسال پیامک، اشکالی از بازاریابی  هستند که بسیاری از مردم نمی‌توانند با آنها ارتباط برقرار کنند و شاکی‌ هستند.

موثرترین کمپین‌ها در مدل مستقیم از مشتریان بالقوه استفاده می‌کنند تا پیام‌های خود را فقط به افراد خاصی ارسال کنند. باید به این موضوع توجه کنیم تا در تاثیرگذاری بازاریابی با مشکل مواجه نشویم. زمانی می‌توان به کاری که انجام می‌دهیم بازاریابی  گفت که ارتباط تولید کننده و مصرف کننده به صورت مستقیم برقرارشده، مخاطبان خاصی داشته باشیم و جامعه هدف ما محدود باشد.

اگر می‌خواهیم این روش از بازاریابی جواب دهد و به نتیجه مطلوب برسد، بایستی مخاطبان خود را محدود کنیم و تمام هزینه‌ها را روی همان تعداد محدود بگذاریم. روش تبلیغات مبتنی بر ارتباط فردی است و به همین علت باید براساس نیازهای افراد انجام شود.

معایب بازاریابی:

بازاریابی مستقیم

اشکال اصلی در این روش ایجاد تصویر است که با تایید نفر سومی در برند همراه است. مثلا ممکن است یک شرکت برای یک رپورتاژ آگهی در روزنامه هزینه کند. این کار می‌تواند به بالا بردن آگاهی از برند و بهبود تصویر برند کمک کند اما تصویر برند ما را با برند آن یکی می‌بیند. فرض کنیم یک شرکت تولید کننده لباس در روزنامه کیهان تبلیغ کند. تصویری که برای مخاطبان ایجاد می‌شود یک شرکت تولیدی لباس کیهان می‌باشد. می‌شود گفت این نوع بازاریابی یک اثر هاله‌ای روی برند می‌گذارد.

مزایای بازاریابی:

۱. اثر بخشی آن بوسیله برخی کارها قابل اندازه گیری است.

۲. امکان دسترسی به مشخصات فردی و آدرس پستی مخاطبان فراهم می‌شود.

۳. امکان شخصی سازی پیام‌ها وجود دارد.

۴. می‌توان تبلیغات یا پیشنهاد محصولاتی متناسب با نیاز مخاطبان و مشتریان برای آنها ارسال کرد.

۵. رابطه با مشتری بسیار پایدار و بلندمدت است چون مشتری احساس رفاقت می‌کند.

۶. امکان فروش در زمانی که مشتری به خدمات یا محصولات ما نیاز دارد بیشتر فراهم است.

خلاصه مقاله:

در بازاریابی  قرار نیست ما برای مشتریان کم محتوای تبلیغاتی تولید کنیم بر عکس هدف ما این است که مخاطبان بالقوه ای که احتمال بالفعل شدن آن وجود دارد را شناسایی کنیم، در روش بازاریابی تعداد این مشتریان را می‌دانیم از مشخصات فردی آنها با خبرهستیم و هویت آنها برای ما روشن است. بعد از این مرحله است که با استفاده از انواع بازاریابی  که به آنها اشاره کردیم فرآیند را ادامه می‌دهیم تا به اهداف خود برسیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.