Target Market بازار هدف

بازار هدف چیست؟ مراحل انتخاب آن

بازار هدف

بازار هدف از گروه منحصر به‌ فردی از کسب و کارها با علایق و ویژگی‌های مشترک تشکیل شده است. شرکت‌هایی که می‌خواهند محصول یا خدمات خود را به بازار هدف بفروشند، قبل از فروش محصول یا خدمات مرتبط با کسب و کار می‌بایست بازار هدف خود را شناسایی کنند. برای شناسایی بازار هدف مرتبط با کسب و کار خود می‌توانیم از روش‌های مختلف مانند ثبت و تجزیه و تحلیل خصوصیات مشتریان، گفت و گوی مستقیم با آنها و پیگیری داده‌های مربوط استفاده کنیم. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد بازاریابی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

مراحل انتخاب بازار هدف:

۱. مشخص کردن پیشنهادهای خود

۲. تعریف کردن مخاطبان ایده آل

۳. آشنایی با مشخصات مشتریان ایده آل خود

۴. گفت و گو و مصاحبه با مشتریان

۵. بررسی و پیگیری اطلاعات مشتریان

مقالات مرتبط: بازاریابی بیمه چیست؟

۱- مشخص کردن پیشنهادهای خود:

اولین مرحله انتخاب بازار هدف، مشخص کردن محصولات و خدمات برای ارائه به مشتری است. ارائه اطلاعات باعث می‌شود تا با در نظر گرفتن محصولات و خدمات بتوانیم مخاطبان ایده آل خود را شناسایی کنیم.

۲-تعریف مخاطبان ایده آل:

تعریف مخاطبان ایده آل این امکان را فراهم می‌کند کسانی را که بازار هدفمان هستند بشناسیم. بدون استفاده از داده‌های نتایج، نمی‌توانیم بازار هدف خود را براساس مشتریان تنظیم کنیم.

۳. آشنایی با مشخصات مخاطبان ایده‌آل:

یکی از مراحل انتخاب، آشنایی با مشخصات مشتریان ایده‌آل است. برای این کار بهترین مشتریان را برای خرید محصول یا سرویس در نظر می‌گیریم. با استفاده از روش‌های شناسایی مشتریان، مشتریان ایده‌آل به چهاردسته تقسیم می‌شود:

۱. خصوصیات دموگرافیک:

براساس این تقسیم بندی می‌توانیم مشتریان اید‌ه‌آل را با استفاده از عواملی همچون سن، درآمد، وضعیت تاهل شناسایی کنیم تا بتوانیم بازار هدف خود را مشخص کنیم. بازاریابی مردان متاهل ۵۰ ساله دارای مدرک لیسانس با درآمد بیشتر از ۱۰ میلیون تومان در سال با بازاریابی زنان ۲۹ ساله با مدرک دکترا و با درآمد سالانه ۲۰ میلیون تفاوت دارد.

۲. روان شناختی:

با استفاده از این تقسیم‌بندی، خصوصیات مشتریان ایده‌آل را براساس عواملی مانند شخصیت، علاقه، نگرش، سبک زندگی، باورها و ارزش‌های آن تعریف می‌کنیم.

۳. رفتاری :

بر اساس تقسیم بندی رفتاری برای تعریف کردن مشتریان ایده‌آل می‌توانیم از فاکتورهایی مانند عادت‌های خرید کردن و تعاملات آنها با برندهای مختلف استفاده کنیم.

۴. جغرافیایی:

براساس تقسیم بندی جغرافیایی می‌توانیم مشتریان خود را با استفاده از عواملی مانند کشور، منطقه، شهر و محله شناسایی کنیم. هدف قرار دادن بازار مشتریان با استفاده از تقسیم‌بندی جغرافیایی این امکان را فراهم می‌کند محصول یا خدمات توسط مشتریانی دیده شود که با توجه به محصول یا سرویس مورد نظر از اهمیت بیشتری برخوردار می‌باشند.

مقالات مرتبط: بازاریابی لحظه‌ای چیست؟

بازار هدف

۴- مصاحبه با مشتریان:

مصاحبه با مشتریان، باعث می‌شود که بازار هدفمان را بیشتر بشناسیم.

۱. مشتریان سابق:

مصاحبه با مشتریان سابق مهمترین راه برای تحقیق در مورد دلایل خرید است. همچنین برای دلیل بازنگشتن آنان نیز اطلاعات بیشتری کسب می‌کنیم.

۲. مشتریان فعلی:

مصاحبه با مشتریان فعلی کمک می‌کند در مورد مشتریانی که نسبت به محصول یا خدماتمان احساس خوبی دارند و تصمیم دارند محصولات‌مان را بخرند اطلاعات خوبی بدست آوریم.

۳. مشتریان ایده‌آل:

در صورتی که برای مصاحبه مشتری نداشته باشیم یا مشتریان فعلی با مشتریان ایده آل تناسبی نداشته باشند، می‌بایست برای مصاحبه مشتریان ایده آل خود را در نظر بگیریم تا درباره اینکه آنها چه افرادی هستند و چرا از محصولات مان خرید می‌کند اطلاعات بدست بیاوریم تا بتوانیم بازار هدف خود را شناسایی کنیم.

مقالات مرتبط: تفاوت بازاریابی داخلی و بین‌المللی

۵- پیگیری و بررسی داده‌ها:

ساده‌ترین و مهمترین راه شناسایی، بررسی و تحلیل داده محور است. با توجه به این که با تعریف خصوصیات مشتریان، می‌توانیم بازار هدف خود را بشناسیم، داده‌ها نشان می‌دهند که بازار واقعی هدف‌مان چه کسانی هستند.

در جمع آوری داده‌ها برای انتخاب، ۴ نوع استراتژی وجود دارد که عبارتند از:

۱. تجزیه و تحلیل وب سایت:

با استفاده از داده‌های تحلیلی وب سایت، می‌توانیم افرادی که سایت ما را بازدید می‌کنند، عادت خریدشان را پیگیری کنیم. همچنین برای موفقیت در اجرای کمپین تحلیل وبسایت می‌توانیم از انتشار محتوایی شروع کنیم و کلمات کلیدی مربوط به محصول را هدف قراردهیم. با تحلیل داده‌های وب سایت می‌توانیم افراد را ردیابی و اطلاعات مربوط به آنها را جمع آوری نماییم.بازار هدف

۲. تحلیل نقطه فروش:

تحلیل نقطه فروش در کسب و کارها به شیوه‌های مختلف است. در کسب و کارهای فروش با تحلیل رفتار مشتریان متوجه می‌شویم که چه کسی محصول ما را خریده است.

بازار هدف۳. رسانه‌های اجتماعی:

پیگیری داده‌ها در رسانه‌های اجتماعی دیدگاه افراد را درباره کسب و کار در اختیار ما قرار می‌دهد. مثلا می‌توانیم نام شرکت یا محصول را در رسانه‌های اجتماعی سرچ کنیم که بدانیم مردم درباره ما چه می‌گویند.

همینطور با بررسی داده‌های رسانه‌های اجتماعی می‌توانیم زمانی که مشتریان خود را در پلتفرم‌های اجتماعی دنبال می‌کنیم، به پلتفرم‌های پابلیک نگاه کنیم تا ببینیم مشتریان کسب و کارمان چه کسانی هستند.

کلام آخر

در این مطلب با نقش شناسایی و انتخاب بازار هدف آشنا شدیم و مرحله به مرحله توضیح دادیم چگونه مشتریان ایده آل خود را مشخص کنیم و در نهایت با تجزیه و تحلیل داده ها را شناسایی کنیم. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.