برنامه ریزی استراتژیک

برنامه ریزی استراتژیک

برنامه ریزی استراتژیک

در دنیای کسب و کار هر مدیر یا مسئول به‌ طور مداوم با تغییرات زیادی مواجهه است. مدیران کسب و کارها در شرایط مختلف و در مورد مسائل گوناگون باید تصمیمات موثر بگیرند. مدیریت بحران خوب است اما با گرفتن تصمیمات صحیح و همگام با تغییرات، می‌توانید از بحران پیشگیری کنید.

برنامه‌ریزی استراتژیک یکی از ابزارهایی است که می‌تواند به شما کمک کند تصمیمات موثر بگیرید و مانع وقوع بحران شوید. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد مدیریت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

اصول برنامه‌ریزی استراتژیک:

۱. مزیت‌های برنامه ریزی استراتژیک را بشناسید.

۲. خروجی‌های برنامه‌ریزی استراتژیک را بشناسید.

۳. بهتر است به جای آن که وقت ارزشمند شما صرف عکس‌العمل به وقایع بعد از تغییرات ناگهانی شود، به پیش بینی و آماده کردن خود برای واکنش به تغییرات فکر کنید.

۴. خود را از چرخه‌ی معیوب نجات دهید و برنامه‌ریزی استراتژیک را جایگزین مدیریت بحران کنید.

۵. در فرآیند این نوع برنامه‌ریزی می‌توانید آینده را پیش‌بینی کنید و بر روندهایی که جریان دارد بر نیروهای موثر اثر بگذارید و در نتیجه تغییرات مورد نظرتان را ایجاد کنید.

۶. با برنامه‌ریزی راهبردی می‌توانید از نشانه‌های قوی که فضای کسب و کار را پیش بینی می‌کند برای ۳ تا ۵ سال آینده برنامه ریزی کنید.

مقالات مرتبط: برنامه‌ریزی سازمان

آینده قابل کنترل است:

آمارهایی که در زمینه جمعیت شناختی ارائه می‌دهند، شاخص‌هایی که در زمینه اقتصاد وجود دارد، سیاست‌هایی که دولت‌ها در پیش می‌گیرند، پیشرفت‌هایی که در زمینه فناوری رخ می‌دهد، همه‌ی اینها تعدادی از شاخصه‌هایی هستند که در برنامه ریزی راهبردی استفاده می‌شوند. شاخصه‌هایی که نام بردیم می‌توانند تغییرات را در سبک زندگی و اوضاع اقتصادی و سیاسی رقم بزنند. حالا روندهایی ایجاد می‌شوند که قابل اعتماد هستند و می‌توان در مدیریت و برنامه ریزی تأثیر آن را ببینیم. این روندها همان طور که کارمان را آسان تر کرده‌اند به ما تهدیدها و فرصت‌های پنهان را نشان می‌دهند.

حالا می‌توانید با بررسی احتمالات، یک استراتژی خوب برای استفاده بیشتر از فرصت‌ها و کم کردن زیان‌های احتمالی ارائه دهید. محیط اطرافتان تغییرات خودش را دارد و شما منابع خودتان را برای داشتن موفقیت بیشتر و ضرر کمتر به شکلی موثر تر مصرف و کسب وکارتان را  به طور موفق مدیریت می‌کنید. شما می‌توانید آینده را مدیریت کنید!

دلایل استفاده از برنامه ریزی استراتژیک:

۱_ از اطلاعات و آماری که وجود دارد برای پیش بینی آینده و برنامه‌ریزی استفاده می‌کنیم. حالا بجای بودن در وضعیت منفعل در وضعیت پویا هستید.

۲_ در مورد محیط ، نیازها و امکانات موجود و مسائلی که وجود دارد اطلاعات بیشتر و بهتری دارید.

۳_ برنامه ریزی راهبردی کمک می‌کند بهتر اهداف و ماموریتی که به طور کلی سازمان برعهده دارد روشن و تعریف شود.

۴_ راهی که باید طی شود، ماندن در مسیر، شیوه رهبری سازمان و همینطور نحوه مدیریت منابع انسانی در این برنامه ریزی تایید می‌شود.

۵_  هر فرد در جای درست قرار می‌گیرد. شاخص هایی وجود دارد تا متوجه شویم هر فرد چه میزان باید پاسخگو باشد. هر برنامه و منابعی که مورد استفاده قرار خواهد گرفت تعریف می‌شود.

مقالات مرتبط: بیزینس پلن کسب و کار

خروجی‌های برنامه‌ریزی استراتژیک:

برنامه ریزی استراتژیک یک هدف اصلی دارد و آن هم تهیه برنامه‌ای است که قابل اجرا باشد. برای تهیه برنامه قابل اجرا باید مواردی که در ادامه گفته می‌شود ایجاد شود، مورد ارزیابی قرار گیرد و با گذشتن از فیلترها پالایش شود.

۱_ روندها و مسائلی که پیرامون کسب و کار وجود دارد.

۲_ نیازها باید ارزیابی شود.

۳_ ماموریت سازمان یا کسب وکار شرح داده شود.

۴_ اهداف کلی توضیح داده شود.

۵_  استراتژی ها تعریف شود.

کلام آخر

در برنامه ریزی استراتژیک شما به جای مواجهه با بحران و هدر دادن نیرو، می‌توانید از بحران پیش گیری کنید. هزینه و نیروی شما در برنامه ریزی استراتژیک ذخیره می‌شود و با آرامش و سود بیشتر با صرف هزینه کمتر، بیشتر موفق خواهید بود. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.