برندسازی محصول

برندسازی محصول

برندسازی محصول

برندسازی محصولات و کسب و کار تجاری ما در فضای رقابتی حاکم بر بازار، کمک قابل ملاحظه‌ای بر پیشرفت کسب و کارمان خواهد داشت. این موضوع نقش غیرقابل انکاری در معرفی و فروش محصولات و خدمات ما ایفا خواهد کرد. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد برندسازی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

برند:

برند دربرگیرنده‌ی نام، لگو و یا نشان تجاری است که معرف کسب و کار ما به دیگران می‌باشد. درواقع ما با برندمان به دیگران شناسانده می‌شویم و درک آنان از خدمات و محصولات ما، بسته به تعریفی است که با توجه به برند و نام تجاری ما دارند. می‌توان گفت شهرت و حتی محبوبیت هر کسب و کاری در گرو برند آن است. یک برند موفق، در همه‌ی ابعاد، از محیط فروشگاه، کارخانه و شرکت گرفته تا بسته بندی، نحوه‌ی ارائه و سایت و … در ذهن مخاطب از جایگاه ویژه و خاصی برخوردار خواهد بود. همین که نام یک برند برای مخاطب یادآور نکات و خاطرات مثبت و دلنشین باشد و یا برعکس، برای مخاطب دیدگاهی منفی ایجاد کرده باشد، خود گویای اهمیت برند و برندسازی است.

برندسازی یا برندینگ:

مجموعه اقداماتی که در جهت انتخاب نام، لگو، بسته بندی و سایر اقدامات انجام شده در رابطه با محصولات و خدمات قابل ارائه از جانب ما صورت می‌گیرد، برندسازی نام دارد. تاثیری که برندسازی بر ذهن و احساسات مخاطبان می‌گذارد می‌تواند آنان را به مشتریان دائم و یا منتقدان اصلی ما تبدیل نماید. همچنین می‌تواند در جذب مشتریان جدید نیز تاثیرگذار باشد. برندسازی به هویت بخشی محصولات و خدمات ما و پیروزی بر رقبا در ارائه‌ی خدمات و محصولات مشابه نیز کمک شایانی خواهد کرد.

مقالات مرتبط: انتخاب رنگ برند

برندسازی محصول

آثار برندینگ:

وقتی به نام‌های آشنا و معروف در زمینه‌های مختلف نگاهی بیندازیم، دلیل محبوبیت برندهای معروفی همچون مینو، اپل، کوکاکولا و برندهایی از این قبیل را  می‌توانیم در موفقیتشان در زمینه‌ی برندینگ و معرفی اصولی محصولات و خدماتشان به مخاطبان بیابیم.

تاثیر برندسازی را می‌توان در عناوین ذیل بررسی کرد:

۱. تمایز از رقبا:

در بازار رقابتی کسب و کارهای امروزی، برندسازی بازوی قدرتمندی برای پیشی گرفتن از رقبا، فروش بیشتر و سود بالاتر خواهد بود. در این فضای رقابتی که کالاها و خدمات مشابه‌ای تولید و عرضه می‌شوند، نحوه‌ی ارائه‌ی آنها و نام تجاری، لگو، بسته‌بندی، خدمات پس از فروش، همه و همه می‌تواند دلیلی برای ارائه‌ي کالاها و خدمات ما به جای کالاها و خدمات رقبایمان باشد.

۲. اعتماد سازی:

نحوه‌ی صحیح برندسازی محصول، امکان فروش بیش از پیش محصولات و خدمات ما را فراهم می‌نماید. اعتماد مشتریان به برندما، آنان را به مشتریان دائمی ما تبدیل می‌نماید. همچنین موجب معرفی مشتریان جدید از جانب مشتریان قدیمی و در نتیجه افزایش دامنه‌ی مشتریان و سطح فروش می‌شود.

۳. هویت بخشی:

برندسازی موجب ایجاد هویت برای نام تجاری ما خواهد شد. برای اینکه نزد مشتریان در بازار رقابتی به رسمیت شناخته شویم، ایجاد برند شخصی برای کسب و کار تجاری خودمان بسیار موثر خواهد بود.

۴. ارزش بخشی به کسب و کار:

برندسازی به کسب و کارهای بزرگ و کوچک ارزش و منزلت می‌بخشد. با این کار می‌توانیم به بازارهای رقابتی جدید وارد شویم و کسب و کارمان را از طریق افزایش دامنه‌ی مشتریانمان توسعه دهیم.

مقالات مرتبط: تاثیر برندینگ در فروش

برندسازی محصول

 

عناصر برندینگ:

در برندسازی، عناصر و فاکتورهای مهمی مطرح هستند که استفاده از آنها در پروسه‌ی برندینگ نیازمند خلاقیت و هوش فراوان است. در ادامه به برخی از این عناصر اشاره می‌کنیم:

۱. وب سایت و شبکه‌های اجتماعی:

راه‌اندازی وب سایت و حضور فعال موثر در شبکه‌های اجتماعی، می‌تواند شهرت و فروش ما را در کسب و کارمان افزایش دهد.

۲. لوگو:

تقریبا می‌توان گفت لوگو اولین نکته‌ی قابل توجه در مواجه با یک محصول یا خدمات است. لوگو می‌تواند یک محصول را در ‌‌ذ‌هن مخاطب ماندگار کند. بنابراین در طراحی آن در روند برندسازی محصول بایستی خلاقیت و دقت لازم را اعمال کنیم.

۳. نام برند:

نام برند معرف کسب و کار و نوع فعالیت آن است. بنابراین انتخاب یک نام تجاری ساده که به راحتی که در ‌ذهن مخاطب نقش ببندد و ماندگار شود، در پیشرفت و توسعه‌ی آن کسب و کار در پروسه‌ی برندسازی بسیار تاثیر گذار است.

۴. رنگ برند:

در انتخاب رنگ برند بایستی به روانشناسی رنگ‌ها و مفاهیمی که به ذهن مخاطب القا می‌کند توجه کنیم. بعنوان مثال رنگ آبی بیانگر حس اطمینان و آرامش است. بنابراین متناسب با کسب و کار خود، رنگ‌های مناسب را در طراحی لگو وارد می‌کنیم.

مقالات مرتبط: جایگاه سازی برند

کلام آخر

امروزه برندسازی یک موضوع حیاتی برای هر برند در حوزه‌ی کسب و کار است. برندینگ اصولی و صحیح باعث توسعه‌ی کسب و کار، فروش بیشتر و افزایش دامنه‌ی مشتریان خواهد شد. تاثیری که موضوع برندینگ با تکیه بر عناصر اصلی که در این مقاله گفته شد، بر ذهن و احساس مخاطب می‌گذارد، می‌تواند یک کسب و کار کوچک را به یک کسب وکار بزرگ و جهانی تبدیل نماید. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

 

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.