ثبت برند بین‌المللی

ثبت برند بین‌المللی

ثبت برند بین‌المللی درواقع ثبت نام و هویت تجاری یک محصول و یا کسب و کار در سطح بین‌الملل است. در فضای تجاری امروزه، بسیاری از اشخاص حقیقی و حقوقی قصد دارند در جهت توسعه و معرفی محصولات و کسب و کار خود، گام‌های بلندتری در عرصه‌ی تجارت بین‌الملل بردارند. لذا به بین‌المللی کردن برند خود برای دست یابی به این هدف می‌اندیشند.

اشخاصی که فعالیت‌های تجاری آنان در زمینه‌ی صادرات و واردات متمرکز است، بیش از هر صاحب کسب و کاری به بین‌المللی شدن برند خود می‌اندیشند؛ زیرا در این صورت می‌توانند کسب و کار، محصولات و خدمات خود را در سطح وسیع‌تری در معرض معرفی و فروش بگذارند. از طرفی نیز این کار مانعی جدی بر سر راه افرادی خواهد بود که به قصد سودجویی و سواستفاده از نام و برند تجاری دیگران، به دنبال مطرح شدن خود در سطح بین‌الملل هستند. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد برندسازی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

بین‌المللی کردن برند:

برای ثبت برند جهانی ابتدا لازم است که پروسه‌ی ثبت برند را در کشور مبدا طی کرده باشیم. یعنی محصولات و خدمات بایستی در کشور صاحب برند دارای هویت مشخص و شناخته شده باشد. پس از این اقدام می‌توانیم برند خودمان را در کشورهای عضو کنوانسیون مادرید با پرداخت هزینه‌های قانونی مطابق قانون هر کشور به ثبت برسانیم.

کنوانسیون مادرید، کنوانسیونی است متشکل از 85 کشور که ثبت بین‌المللی برند در این کشورها از طریق دفاتر مالکیت فکری موجود در آنها انجام می‌شود. البته لازم به ذکر است که برای جهانی شدن، تائیدیه‌ی سازمان جهانی ثبت برند که به اختصار WIPO نامیده می‌شود، الزامی است.

اسامی و علائم قابل ثبت در عرصه بین‌المللی:

در عرصه جهانی و بین‌المللی محدودیتی برای ثبت اسامی و علائم مختلف نداریم. در واقع علائم قابل ثبت می‌توانند از حروف، اعداد، اشکال، رنگ‌ها، صوت و سایر ویژگی‌های متمایز کننده تشکیل شوند. اما نکته‌ی قابل تامل در این مورد این است که این علائم و نام‌های تجاری بایستی در کشور مبداء پذیرفته شده باشد یعنی باید با قوانین داخلی و نظامات عمومی و شرعی کشور مبداء مطابقت داشته باشد.

مقالات مرتبط: بیزینس کارت دیجیتال

ثبت برند بین‌المللی

مزایای ثبت بین‌المللی برند:

1. کسب اعتبار و افزایش آن:

با ثبت بین‌المللی برند، دامنه‌ی مشتریان کسب و کار و محصولاتمان به طور قابل توجهی افزایش خواهد یافت. سطح فعالیتی‌مان دیگر محدود به کشور  مبدا و محل سکونتمان نیست و حجم عظیمی از مشتریان را در سرتاسر جهان در اختیار خواهیم داشت. همچنین موجب دسترسی ما به قراردادها و معاهدات بین‌المللی مانند ‌TRIPS و ARIPO خواهد شد.

2. حفاظت از نام تجاری:

با ثبت نام و برند تجاری خود، امکان کپی برداری از اعتبار تجاری‌مان برای رقبا و سودجویان به حداقل ممکن می‌رسد. درواقع دیگر کسی نمی‌تواند با همان نام و عنوان، فعالیت مشابه انجام دهد و یا فعالیت‌های تجاری انجام شده از جانب ما را به نام خود به ثبت برساند.

3. مورد حمایت قرار گرفتن:

با ثبت برند جهانی می‌توانیم کالاها و خدمات خود را تحت حمایت دولت‌های خارجی درآوریم. همچنین امکان جذب از سرمایه‌گذاری‌های خارجی و شرکت‌های دولتی برایمان فراهم خواهد شد. با این کار به مرحله‌ی تجاری سازی محصول در سطح جهانی نزدیک می‌شویم.

4. ایجاد سرمایه:

با ثبت برند در سطح بین‌ المللی و معروفیت آن، فروش محصولات و خدمات ما در بازار جهانی قوت خواهد گرفت و حتی پس از آن امکان اعطای برند با قیمت بالا نیز فراهم خواهد شد که همین موضوع برای ما سودآور خواهد بود.

مقالات مرتبط: علامت تجاری چیست؟

مراحل ثبت برند بین‌المللی:

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، برای ثبت تجاری ابتدا لازم است برندمان در کشور خودمان به ثبت برسانیم. بعد از ثبت برند در کشور مبداء، با ورود به سایت ‌WIPO اقدام به دریافت فرم تقاضانامه و هزینه‌ها می‌کنیم. تقاضا نامه بایستی به یکی از زبان‌های انگلیسی، اسپانیایی و یا فرانسوی تنظیم شود و نام کشورهای مورد تقاضا را نیز باید در آن قید نماییم. پس از تنظیم، آن را داخل سایت بارگزاری می‌کنیم.

علاوه بر تقاضانامه‌ی ثبت بین‌المللی، کلیه‌ی مدارک ثبت داخلی نیز بایستی بارگزاری شود.

با توجه به کشورهای عضو کنوانسیون که خواهان ثبت برند تجاری‌مان در آنجا هستیم، بایستی یک و یا هر سه فرم MM3, MM2, MM1 که از طریق سایت قابل دسترسی است را تکمیل نماییم.

در پایان اقدام به تکمیل فرم هزینه‌ها با واحد پولی فرانک در سایت WIPO می کنیم.

کلام آخر

برای مطرح شدن در سطح بین‌الملل ابتدا باید بر روی هویت بخشی و اعتبار کسب و کارمان و محبوبیت کالاو خدمات در سطح داخلی کار کنیم. به این نکته نیز توجه داشته باشیم که ثبت جهانی برند الزامی نیست اما برای توسعه‌ی کسب و کار در حوزه‌ي بین‌الملل و همچنین برخورداری از مزیت‌های بین المللی و حمایت خاص و ویژه‌ی آن مانند سرمایه گزاری‌های خارجی، ثبت آن لازم و تعیین کننده خواهد بود. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.