Product Packaging بسته بندی محصول

بسته بندی محصولات

بسته بندی محصولات

بسته‌بندی محصولات رسالتی فراتر از حفاظت و نگهداری از محصول را دارد. بسته بندی شناسنامه‌ی شرکت محسوب می‌شود و اولین مواجهه‌ی مشتری با آن است. بنابراین در فروش محصولاتمان نقش بسزایی را ایفا می‌نماید و موجب ترغیب مشتری به خرید محصول می‌شود.

بسته بندی مناسب به مشتریان امکان خرید آسان‌تر محصولات مورد نیازشان را می‌دهد. همچنین در انتقال اطلاعات مربوط به محصول نیز موثر خواهد بود. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد بازاریابی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

نکات مورد توجه در بسته‌بندی:

1. خلاقیت:

ایده‌پردازی و خلاقیت در طراحی بسته‌بندی‌های محصولات می‌تواند بعنوان یک مزیت رقابتی قلمداد شود. این خلاقیت می‌تواند محصولات ما را در میان هزاران محصول مشابه برجسته نماید و به آن ارزش ببخشد. این خلاقیت می‌تواند در حوزه‌ی رنگ‌بندی های خاص، استفاده از بسته‌هایی با طرح های جذاب و یا حتی نوشته‌ای بر روی بسته‌بندی کالاها باشد. در هر حال این نکته را نیز نباید فراموش کرد که در بسته‌بندی محصولات، توجه به ماهیت کسب و کار و بسته‌بندی متناسب با آن امری ضروری است.

2. انتخاب قلم و رنگ مناسب:

در انتخاب رنگ بسته‌بندی باید تناسب بین محصول و رنگ حفظ شود. استفاده از خط و فونت‌های ناخوانا که برای مشتری تشخیص آن دشوار است می‌تواند به فروش ما آسیب جدی وارد نماید. همچنین در انتخاب رنگ نوشته با رنگ بسته بندی نیز بایستی هماهنگی وجود داشته باشد. بعنوان مثال استفاده‌ی همزمان از رنگ سبز و زرد بعنوان رنگ قالب بسته بندی و رنگ نوشته،‌ میزان خوانایی را کاهش می‌دهد.

مقالات مرتبط: نیچ مارکتینگ: چگونه بهترین بازار هدف خود را پیدا کنیم؟

بسته بندی محصول

3. توجه به جزئیات:

جزئیات همواره می‌توانند ما را در فروش محصول یک گام از سایر رقبا جلوتر قرار دهند. رعایت جزئیاتی مانند تناسب اندازه‌ی محصول و جعبه، استفاده از فونت‌های متفاوت در هر قسمت از بسته و حتی طراحی بسته بندی مطابق با شکل ظاهری محصول می تواند به حفظ موقعیت ما در بین مشتریان کمک کند.

4. سازگاری با محیط زیست:

تولیدکنندگان معمولا به دلیل پایین آوردن هزینه‌های تولید، برای بسته بندی محصولات خود از پلاستیک‌های یک بار مصرف استفاده می‌نمایند. اما متاسفانه پلاستیک‌های یکبار مصرف از قابلیت تجزیه‌ي پایینی در طبیعت برخوردارند. مطالعات حاکی از این هستند که ۷۵٪ افراد نسبت به خرید محصولاتی با قابلیت بازیافت بالاتر تمایل بیشتری از خود نشان می‌دهند. این آمار بیانگر این نکته است که استفاده از متریال قابل بازیافت در طراحی بسته‌بندی محصولات موجب جذب مشتری بیشتر به ویژه افراد طرفدار محیط زیست خواهد شد.

 5. زبان روی بسته بندی:

در انتخاب زبان و شیوه‌ی نگارش و املای کلمات بایستی نهایت دقت و توجه را به خرج دهیم. محصولاتی که از نظر دستور زبان، نوشته‌ي روی آنها اشتباه باشد، موجب بی‌اعتمادی مصرف کننده و خودداری از خرید آن محصول خواهد شد.

مقالات مرتبط: چرخه عمر محصول

بسته بندی محصول

6. تصاویر:

تصاویری که روی بسته بندی از آنها استفاده می‌کنیم باید با محتوای داخل بسته بندی منطبق باشد. ضمن اینکه نمای کلی تصاویر بایستی مشتری را برای خرید محصول ترغیب نماید. بنابراین برای عکس‌برداری با کیفیت از محصول باید وقت و توجه کافی به خرج بدهیم و به عنوان یک موضوع بی اهمیت از کنار آن عبور نکنیم.

7. آسانی در استفاده از بسته‌بندی:

استفاده از بسته بندی و نحوه‌ی باز کردن آن بایستی آسان باشد. مشتریان از انتخاب محصولاتی که بازکردن بسته بندی آنها زمان‌بر است خودداری می‌نمایند. حتی بهتر این است که نحوه‌ی باز کردن بسته‌بندی نیز به مشتریان آموزش داده شود.

8. سادگی بسته بندی:

فراموش نکنیم که زیبایی در سادگی است. بسته بندی ما هر چقدر ساده و در عین حال جذاب تر باشد، امتیاز فروش بیشتری را کسب می نماید. بنابراین بهتر این است که از انتخاب بسته بندی با طرح ‌های شلوغ خودداری و بر روی کیفیت آن بیشتر تمرکز کنیم.

9. صداقت در بسته بندی:

این فاکتور به این معناست که در تبلیغ و معرفی محصولات نباید اغراق کنیم. ما در بسته‌بندی همان چیزی را معرفی می‌کنیم که درواقع تولید کردیم. استفاده از تصاویری بر روی بسته بندی که درواقع کوچکترین شباهت را به محصول داخل آن دارد، موجب نا امیدی و تاسف مشتری خواهد شد. در نتیجه این ما هستیم که در بازار رقابتی شکست می خوریم و عملکردی ضعیف را خواهیم داشت.

10. برندسازی:

طراحی بسته بندی متناسب با برند محصولات یک نکته‌ی مثبت دیگر در راستای بسته بندی است. همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم، بسته‌بندی در واقع شناسنامه‌ی شرکت است. طراحی بسته بندی متناسب با برندی که در سایه‌ی آن به تولید محصول می‌پردازیم می‌تواند بعنوان یک مشخصه و شناسنامه معرف ما و محصولاتمان باشد. لذا در بحث برندسازی نیز مثمر ثمر خواهد بود.

مقالات مرتبط: توسعه‌ی محصول

کلام آخر

بسته‌بندی اولین نکته‌ای است که مشتری در مواجهه با آن قرار گرفته و مجاب می‌شود محصول را خریداری نماید. بخشی از فعالیت‌های تبلیغات نیز در برگیرنده‌ي بسته‌بندی مناسب محصولات خواهد بود. بنابراین نباید در رابطه با آن ساده انگاری کرد. دقت و توجه کافی و رعایت نکات می‌تواند محصول را در بین محصولات مشابه موجود در قفسه‌ی یک فروشگاه متمایز نماید. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.