Business Plan بیزینس پلن

بیزینس پلن کسب و کار

بیزینس پلن کسب و کار

بیزینس پلن کسب و کار به بیانی ساده یک نقشه‌ی راهنما برای کسب و کار ماست که در آن اهداف کسب و کار و جزئیات برنامه‌های رسیدن به اهداف مشخص می‌شود. در واقع بیزینس پلن تا حد زیادی تکلیف کسب و کار را مشخص و آن را در مسیر درست هدایت می‌کند.

زمان نوشتن بیزینس پلن:

اولین موضوعی که در رابطه با بیزینس پلن‌ها بایستی به آن توجه کنیم این است که نوشتن آنها باید در بازه‌ی زمانی مشخصی انجام شود. شروع زودتر از موعد یا دیرتر از زمان مناسب خود، نه تنها ارزشی ندارد بلکه کمکی نیز به مسب و کارمان نخواهد کرد.

بهترین زمان برای طراحی پلن بیزینسی هنگامی است که کارآفرین با مشتریان خود وارد مذاکره شده، فعالیت‌های بازاریابی خود را آغاز کرده و محصولش را جهت ورود به بازار آماده می‌نماید. طراحی یک بیزینس پلن مناسب در این بازه‌ی زمانی، احتمال افزایش سرمایه را به میزان زیادی افزایش می‌دهد.

در یک بیزینس پلن خوب تمامی ابعاد، فرصت‌ها و تهدیدهای پیش روی کسب و کار قابل دست‌یابی است و موقعیت فعلی و آینده‌ی کسب و کارها را مشخص می‌کند.

ارائه‌ي بیزینس پلن:

موضوعی که باید بدانیم این است که بیزینس پلن‌ها معمولا به صورت سند چاپی در نخواهند آمد. این اتفاق تنها زمانی رخ می‌دهد که قصد داشته باشیم آن را با افراد خارج از سازمان یا افراد تیم خودمان به اشتراک بگذاریم. در شرایط معمول بیزینس پلن بصورت یک سند قابل تغییر و ویرایش در کامپیوتر شخصی‌مان باقی خواهند ماند؛ چرا که نوشتن و تغییر مداوم بیزینس پلن‌ همواره در طول حیات کسب و کارمان ادامه خواهند داشت. ما مدام به تناسب شرایطی که کسب و کارمان در آن قرار می‌گیرد، آن را ارزیابی می‌کنیم و پلن بیزینسی خود را تغییر می‌دهیم.

مسئول طراحی بیزینس پلن:

بیزینس پلن کسب و کار

بیزینس پلن کسب و کار بایستی توسط مدیر کسب و کار طراحی شود؛ چرا که تنها صاحب اصلی کسب و کار است که از ایده‌ها و اهداف اصلی کسب و کار مطلع می‌باشد و می‌تواند بر پایه‌ی آنها کسب و کار خود را سامان‌دهی نماید. اما در این راه می‌تواند از مشورت مشاوران کسب و کار، مهندسان، وکلا و حسابداران نیز بهره‌مند شود.

بیزینس پلن مناسب برای کسب و کار:

اگرچه تقریبا می‌توان گفت هدف تمامی کسب و کارها کسب سود است، اما از آنجایی که ماهیت کسب و کارهای مختلف با یکدیگر متفاوت است،‌ پلن‌های بیزینسی آنها نیز طبیعتا با یکدیگر متفاوت هستند.

زمانی که تصمیم به نوشتن یک بیزینس پلن تجاری می‌گیریم بایستی جامعه‌ي‌ هدفمان را مدنظر قرار دهیم. طراحی بیزینس پلن بر اهداف سازمان و مخاطبان آن استوار خواهد بود. بر همین اساس طرح‌های تجاری بیزینس‌های مختلف متفاوت بوده و فاکتورهای متفاوتی نیز در آن رعایت می‌شود.

بعنوان مثال اگر درحال طراحی یک بیزینس پلن برای یک شرکت دانش بیان هستیم، جزيیات طرح تصویبی توسط دولت در آن اثر گذار خواهد بود.

همچنین ماهیت درونی خود طرح نیز ممکن است به نسبت محدوده‌ای که برای ارائه در نظر گرفته می‌شود متفاوت باشد. مثلا بخش‌هایی از طرح مربوط به برنامه‌ریزی و مدیریت داخلی و استراتژی کسب و کار است، نیازمند زبان و بیان تخصصی نخواهد بود.

فاکتورهای مورد بررسی در بیزینس پلن تجاری:

بیزینس پلن کسب و کار

در طراحی برنامه‌ي تجاری خود بایستی عواملی مانند بازارهدف، تحقیقات بازار، ارزیابی رقبا، مشتریان هدف، چشم‌انداز سازمان، مدت زمان دست‌یابی به اهداف، چالش‌های پیش رو و چالش‌های احتمالی، چگونگی مواجه با موقعیت‌های ریسکی، انتخاب کارمندان و سیستم مدیریتی مورد بررسی قرار بگیرد.

خلاصه مقاله:

بیزینس پلن تجاری مسیر رسیدن یک کسب و کار را به اهداف از پیش تعیین شده مشخص می‌نماید. زمانی که برای پیشبرد اهداف سازمانی از بیزینس پلن استفاده می‌نماییم، درکمان از مسیر پیش رو و آنچه که پشت سر گذاشته‌ایم بیشتر خواهد بود. بنابراین با نظم و اطمینان خاطر بیشتری پیش می‌رویم.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.