تاثیر شرکت در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی

تاثیر شرکت در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی

تاثیر شرکت در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی

تاثیر شرکت در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی امروزه غیرقابل چشم پوشی است. با افزایش برگزاری نمایشگاه‌ها، شرکت در آنها برای صاحبان کسب و کار می‌تواند تاثیر چشم‌گیری در جذب مشتریان بالقوه داشته باشد. مشتریان بالقوه همان بازدیدکنندگان از نمایشگاه هستند که می‌توانند به مشتریان بالفعل ما تبدیل شوند.

شاید برای برخی اینطور به نظر برسد که با توجه به پیشرفت روزافزون فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی و توسعه‌ی کسب و کارهای اینترنتی، حضور در نمایشگاه شیوه‌ای سنتی و غیرمعمول باشد. اما برخلاف این تصور مزایای حضور در نمایشگاه‌ها نیز قابل شمارش است.

همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد تجارت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

مزایای حضور در نمایشگاه‌ها:

۱. اطلاع رسانی:

حضور در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی موجب آشنایی سایرین با کسب و کار و حوزه‌ی فعالیتی ما می‌شود. این مسئله می‌تواند مشتریان و سرمایه‌گذاران را به سمت ما جذب نماید. با شرکت در این قبیل نمایشگاه‌ها و ارائه‌ي بروشورها و هدایای تبلیغاتی، به راحتی می‌توانیم خودمان را به افراد حاضر در نمایشگاه بشناسانیم.

۲. آشنایی با فرصت‌های جدید در بازار کسب و کار:

شرکت در نمایشگاه‌ها امروزه با هدف تفریح و سرگرمی انجام نمی‌شود. خیلی از شرکت‌ها برای اعلام اقدامات و دستاوردهای جدید خود، موعد حضور و شرکت در نمایشگاه را انتخاب می‌کنند. از طرفی این اقدام می‌تواند بعضا برای کسب و کار ما نیز موثر واقع شود؛ چرا که ممکن است شرکتی به تازگی اقدام به واردات و یا تولید محصولی کرده باشد که آن محصول شامل مواد اولیه‌ي تولیدات ما نیز بشود.

مقالات مرتبط: داوری تجاری بین‌المللی

تاثیر شرکت در نمایشگاه‌ها داخلی و بین‌المللی

۳. تحلیل رقبا:

ارزابی رقبا در کسب و کارهای مشابه به ما این امکان را می‌دهد تا در شناسایی و ارتقای مزایای رقابتی خود مطمئن عمل کنیم. همچنین فرصتی در اختیارمان قرار می‌گیرد تا با شناسایی مشتریان و سطح انتظار آنان و مقایسه‌ی استقبال از کسب و کار خود و رقبا، به تحلیل درستی از عملکرد خودمان و رقبای تجاریمان برسیم.

۴. انجام عملیات فروش:

بسیاری از تولیدکنندگان با شرکت در نمایشگاه‌ها اقدام به فروش مستقیم محصولات خود می‌نمایند. عمده‌ی فروش بصورت خرده فروشی است اما امکان انعقاد قراردادهای سالانه و فروش عمده نیز در این نمایشگاه‌ها نیز فراهم خواهد شد.

۵. شکل گیری ارتباطات:

ایجاد دایره‌ی روابطی از دیگر مزایای شرکت در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی است. با شرکت در نمایشگاه‌ها امکان آشنایی با مشتریان سابق و جدید فراهم می‌شود. ممکن است قسمتی از فروش ما بصورت آنلاین انجام شود و برپایی این نمایشگاه‌ها فرصتی برای حضور مشتریان اینترنتی ما و آشنایی با آنها ایجاد می‌نماید. همچنین بر روی دامنه‌ي روابط تجاری ما نیز می‌تواند تاثیرگذار باشد. ممکن است شرکت‌هایی را در آنجا بیابیم که حوزه‌ي فعالیتشان مکمل حوزه‌ي فعالیتی ما باشد. یا شرکت‌هایی که در راستای حوزه‌ي کاری ما فعالیت می‌کنند. این نمایشگاه‌ها می‌توانند زمینه‌های همکاری را فراهم کرده و منجربه به انعقاد قراردادهای همکاری در سطح داخلی و یا بین المللی شوند.

۶. ایجاد برند قدرتمند:

در نظر عموم اینگونه است که شرکت در نمایشگاه، مخصوص برندهای معروف، محبوب و قدرتمند است. بنابراین شرکت در اینگونه نمایشگاه ها می‌تواند برند ما را درنظر سایرین قدرتمند جلوه دهد.

مقالات مرتبط: ارز دیجیتال در تجارت بین‌الملل

تاصیر شرکت در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی

معایب شرکت در نمایشگاه‌ها:

علیرغم مزایای بیشماری که حضور در نمایشگاه دارد و در بالا به آنها اشاره نمودیم، از معایب آن نیز نباید غافل شد.

۱. هزینه‌بر بودن:

در این زمینه هزینه‌های سنگینی از جمله رزرو غرفه، هزینه‌ي طراحی غرفه، هزینه تبلیفات، هزینه‌ی سفر و اقامت در شهر محل برگزاری نمایشگاه و… بر دوش صاحبین کسب و کار بار خواهد شد. به همین دلیل ممکن است بسیاری از کسب و کارها بویژه کسب و کارهای کوچک بدلیل عدم توانایی پرداخت، از حضور در این مجموعه‌ها اجتناب کنند.

۲. مورد مقایسه قرار گرفتن:

علاوه بر اینکه خود ما کسب و کارمان را با سایر رقبا قیاس می‌کنیم و بدنبال نقاط ضعف و قوت خود هستیم، نحوه‌ی مواجهه‌ی مشتریان نیز با ما همینطور است. مشتریان و افراد شرکت کننده در نمایشگاه بدنبال ارزیابی ما با سایر رقبا و یافتن مزیت‌های رقابتی‌مان هستند. در این شرایط به خوبی کم و کاستی‌های کسب و کار ما برای مشتریان ملموس خواهد بود و این می‌تواند برای ما آسیب زننده باشد؛ چرا که در تقابل ما و دیگران قطعا کسب و کار ما انتخاب مطلوبی برای مشتری نخواهد بود.

کلام آخر

در فضای تجارتی امروز، نمایشگاه‌ها می‌توانند یک فضای رقابتی در اختیار کسب و کار ما قرار دهند. شرکت در آنها فرصتی برای رویارویی با مشتریان بالقوه، رقبا و سایر کسب و کارهایی که حوزه‌ی فعالیتی‌شان همسو و یا مکمل حوزه‌ی فعالیتی ماست ایجاد خواهد کرد. در کنار مزایای فوق‌العاده‌ای که این قبیل فعالیت‌ها در پی خواهد داشت، با معایبی نیز از بعد هزینه‌های جاری و مورد قیاس قرار گرفتن مواجه خواهیم بود. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.