B2C Business تجارت B2C

تجارت B2C چیست؟

تجارت B2C

تجارت B2C نوعی تجارت و بازاریابی است که در یک طرف آن کسب و کار و در طرف دیگر یک یا چند مشتری حقیقی وجود دارد. بنابراین اگر در کسب و کار خود با مشتریان عادی و یا افراد خاص حقیقی سر و کار داریم، مدل کسب و کار ما شامل این مدل می‌شود. در مقابل نیز با اصطلاح B2B مواجهیم؛ این اصطلاح دربرگیرنده‌ی تعامل تجاری میان دو شرکت و سازمان با یکدیگر است. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد بازاریابی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

ماهیت B2C:

ما روزانه به کرات با معاملات تجاری بصورت B2C مواجهیم. درواقع چنین تعاملی در جهان پیرامون ما روزانه میلیون‌ها بار درحال وقوع است. هر نوع خرید و فروشی که در یک سمت آن یک شهروند معمولی و ساده بعنوان مشتری وجود داشته باشد، شامل این نوع تجارت می‌شود. در شرایط عادی چنین معاملات و خرید و فروش‌هایی عادی و فاقد پیچیدگی‌های خاصی است. اما در رابطه با بازاریابی B2C شرایط کمی متفاوت‌تر است که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

تجارت B2C

بازاریابی B2C:

نکته‌ای که بایستی در این رابطه بدانیم این است که یک خرید و فروش ساده، از فضایی متفاوت‌تر از بازاریابی تجارت به مصرف کننده برخوردار است. در نمونه‌ی اول ما با یک خرید و فروش معمولی و روزمره مواجهیم اما نوع دوم یک تجارت حرفه‌ای بر پایه‌ی اصول عملی، تحقیق و پژوهش است. عدم درک درست از این بازاریابی موجب شده که خیلی از کسب و کارهایی که به ارائه‌ی کالا و خدمات می‌پردازند، با فروش کم و ضرر و زیان بالا مواجه شوند. زمانی می‌توانیم یک کسب و کار را یک تجارت در قالب B2C بدانیم که در فعالیت‌های خود، استراتژی‌ها، تاکتیک‌ها و اصول مربوطه در این حوزه را رعایت نماید. در غیر اینصورت تفاوت قابل ملاحظه‌ای میان یک مغازه‌ي کوچک و یک تجارت بزرگ که هر دو در حال ارائه‌ی خدمات و محصول هستند وجود ندارد.

از سری عواملی که امروزه تضمین کننده‌ی کسب وکارها هستند می‌توان به کمپین‌ها و استراتژی‌های بازاریابی اشاره کرد. لذا برای موفقیت در عرصه‌ي فروش محصولات به مشتریان، بایستی از اصول و قواعد تنظیم شده در این حوزه استفاده نماییم. B2C دربرگیرنده‌ی همین اصول و قواعد است. شاید در وهله‌ی اول در زمینه‌ي فروش محصولات، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، رستوران‌ها، بوتیک‌ها و… در ذهن ما تداعی شود. اما امروزه حجم بیشتری از معاملات در بستر اینترنت و بصورت آنلاین انجام می‌شود.

مقالات مرتبط: تجارت B2B چیست؟

تجارت B2C آنلاین:

همانطور که بیان شد، بازاریابی B2C بخش مهمی از اصول، رویکردها و راهکارهای تجارت به مشتری را ساپورت می‌کند. این مبحث از مهمترین اصول بازاریابی است اما با توجه به گسترش فضای تجارت آنلاین، فراگیری نوع اینترنتی و آنلاین B2C موثرتر خواهد بود.

تجارت B2C

استراتژی‌های B2C:

۱. نگاه انسانی به خریدار بالقوه:

اگر هدف ما جذب مخاطب بالقوه است بایستی این نکته را به یاد داشته باشیم که نگاه ما به انسان‌ها نباید مانند یک دستگاه خودپرداز باشد. به عبارت دیگر انسان‌ها را بخاطر جیب آنها نخواهیم! بلکه بر روی ماهیت وجودی خودشان تمرکز کنیم. در هنگام نوشتن مقالات سایت خود و یا آماده‌سازی پست‌های فضای مجازی، بایستی در ابتدا نام و اعتبار تجاری خود و سپس ماهیت وجودی و انسانی مخاطب را مدنظر قرار بدهیم. ما به دنبال این هستیم که مشتری ما، از ما بعنوان راه‌حلی برای رفع مشکلات خود یاد کند.

۲. طراحی مسابقات جذاب:

مسابقه همیشه جذاب است. تصور برنده شدن یک چیز با ارزش بصورت رایگان از آن جذاب‌تر! مخصوصا اگر برای این منظور نیازی به گذر از مراحل سخت و زمان زیاد نباشد. حتی از این طریق می‌توانیم مخاطبان خود را نیز افزایش دهیم. نکته‌ی مهم در این رابطه این است که از انجام قانونمند مسابقات در هر پلتفرمی مطمئن باشیم. ضمن اینکه در این رابطه به نظرات مخاطبان خود نیز نیاز داریم.

نکته‌ی حائز اهمیت دیگر در برگزاری مسابقات، جایزه‌ی مسابقه است. اهدای جایزه‌ي گران قیمت که با کسب و کار ما نیز غیرمرتبط باشد، کمکی به ما نخواهد کرد. همواره برای جایزه بایستی چیزی را انتخاب کنیم که مرتبط با کسب و کار ما و دارای ارزش قابل توجه باشد.

مقالات مرتبط: بازاریابی دهان به دهان

تجارت B2C

۳. هدف گذاری مجدد:

منظور از این مفهوم حفظ مشتری است. درواقع کاری که ما باید انجام دهیم این است که ارتباط مصرف کننده با کسب و کار خود را حفظ نماییم. اگر از این روش برای تبلیغات استفاده و برای آن بودجه‌ی مستقل درنظر بگیریم، علاوه بر نتیجه بخش بودن، ‌هزینه‌ی آن نیز برگشت خواهد کرد. همیشه بایستی به یاد داشته باشیم که وقتی مصرف کننده با کسب و کار ما ارتباط برقرار می‌کند، این ارتباط باید دنباله‌دار باشد. حتی اگر مشتری هدف ما بعد از دیدن تبلیغ، از کنار آن بی تفاوت عبور نماید، در آینده تصویری از ما در ذهن او باقی خواهد ماند و ما را به یاد می‌آورد.

۴. ارتباطات صحیح با افراد تاثیرگذار:

افراد تاثیرگذار صرفا چهره‌های شناخته شده‌ای مانند سلبریتی‌ها نیستند. افراد تاثیرگذار می توانند افرادی باشند که در فضای مجازی تحت عنوان اینفلوئنسر و بلاگر فعالیت می‌کنند. مبنای خرید بسیاری از افراد برپایه‌ی معرفی‌ها و تبلیغاتی است که این اشخاص در فضای مجازی انجام می‌دهند. لذا برقراری رابطه با چهره‌های شناخته شده‌ی فضای مجازی با دنبال کنندگان میلیونی را فراموش نکنیم.

کلام آخر

تجارت B2C تجارتی است که روزانه به کرات با آن مواجهیم. اما بصورت حرفه‌ای زمانی وارد این مقوله خواهیم شد که تجارت ما همراه با بازاریابی B2C باشد. بازاریابی B2C در طی پروسه‌ی تجارت به مشتری، اصول، چهارچوب‌ها، تکنیک‌ها و روش‌های صحیح را به صاحبان کسب و کارها نشان می‌دهد. این موضوع موجب موفقیت کسب و کارها در امر فروش و بازاریابی خواهد بود. برای استفاده از روش‌های بازاریابی B2C لازم است با توجه به ساختار کسب وکار خود و متناسب با آن، اقدام به انتخاب یکی از روش‌ها نماییم. نکته‌ای که در این رابطه نباید فراموش کنیم این است که همواره بایستی به اعتبار نام تجاری خود و کسب اعتماد مشتریان توجه داشته باشیم. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.