Customs Clearance ترخیص کالا از گمرک

ترخیص کالا از گمرک

ترخیص کالا از گمرک

ترخیص کالا از گمرک از مهمترین مواردی است که شرکت‌های فعال در حوزه‌ی صادرات و واردات با آن مواجهند. انجام این فرآیند نیازمند فراگیری قوانین و مقررات مختلفی در این حوزه در کشور‌های مختلف است. چرا که درصورت بروز هر گونه بی دقتی و عدم اقدام صحیح در این رابطه،‌ عملیات ترخیص غیر قانونی بوده و منجر به ضرر و زیان مادی و اعتباری فراوان خواهد بود. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد تجارت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

عملیات ترخیص:

همانطور که گفته شد، عملیات ترخیص مجموعه اقداماتی است که در راستای خروج کالاهای وارداتی و صادراتی از گمرک انجام می‌گیرد. این اقدامات که معمولا توسط صاحبان کالا یا نمایندگانشان انجام می‌شود، نیازمند تهیه، آماده سازی و ثبت برخی مدارک بصورت فیزیکی و یا الکترونیکی و پرداخت هزینه‌های معمول مانند هزینه‌های گمرک، بیمه و مالیات است.

معمولا انجام پروسه‌ی ترخیص کالا توسط فردی به نام ترخیص کار صورت می‌گیرد که آشنا با روال کار و قوانین و مقررات مربوطه در این زمینه است. انجام عملیات ترخیص کالا از گمرک توسط خودمان ممکن است بدلیل عدم آشنایی با چهارچوب کار موجب اتلاف وقت و هزینه‌های بیشتر شود.

برای ترخیص کالا در ابتدا بایستی به تناسب کالایی که قصد ترخیص آن را داریم به سازمان‌ها و ارگان‌های مربوطه مراجعه و درخواست مجوز نماییم. از سری سازمان‌های صادرکننده‌ی مجوز ترخیص می‌توان به سازمان بهداشت، سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی و کانون پروش فکری کودکان و نوجوانان اشاره کرد. پس از اخذ مجوزهای لازم با مراجعه به دفاتر مربوطه در گمرک اقدام به ترخیص کالای خود می‌نماییم.

از سری نکات مهمی که در امر ترخیص کالا بایستی مدنظر قرار دهیم، ارزش کالاهای موجود در گمرک است. ارزش گذاری این کالاها در کشورهای مختلف به صورت‌های متفاوتی انجام می‌شود که برای تعیین صحیح ارزش آنها بایستی تسلط و سابقه‌ی کافی در این زمینه داشته باشیم.

مقالات مرتبط: نقش گمرک در تجارت بین الملل

مراحل ترخیص کالا از گمرک:

۱. تکمیل مدارک:

در این مرحله بایستی اظهارنامه‌ای را بصورت آنلاین از طریق سایت گمرک تکمیل و برخی مدارک مورد نیاز را ضمیمه‌ی آن نماییم. از آنجایی که امروزه به دلیل پیشرفت‌های تکنولوژی، فناوری و اطلاعات، انجام امور الکترونیک از طریق اینترنت و بصورت الکترونیکی انجام می‌شود، دیگر نیازی به مراجعه‌ی حضوری برای تکمیل اظهارنامه نیست و بصورت اینترنتی قابل انجام است. از سری مدارکی که بایستی در این پروسه، ضمیمه‌ی اظهارنامه شود می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • کپی کارت بازرگانی
 • قبض انبار
 • بارنامه
 • ترخیصیه
 • فاکتور
 • گواهی مبداء
 • لیست عدل بندی
 • بیمه نامه
 • مجوزهای قانونی
 • وکالت‌نامه رسمی یا کارت حق‌العمل کاری
 • پروانه صادراتی

۲. احراز هویت:

در این مرحله اظهارنامه و اطلاعات ما بعنوان صاحب کالا بررسی و یک شماره‌ي ثبتی به ما اختصاص داده می‌شود. بنابراین گمرک قبل از هر اقدامی ابتدا هویت ما را بررسی و احراز می‌نماید.

۳. کنترل کالا:

در این مرحله کالاهای مربوطه توسط کارشناسان گمرک کنترل شده و مطابقت آن با مدارک و اظهارنامه‌ی تکمیلی از جانب ما احراز می‌شود.

۴. بررسی تعرفه گمرکی:

در این مرحله کارشناسان تعرفه‌ي گمرکی کالایی که متقاضی ترخیص آن هستیم را با توجه به ارز‌ش‌گذاری که در مراحل اولیه انجام داده‌ایم تعیین می‌نمایند.

۵. سند ترخیص:

صاحب کالا در این مرحله با پرداخت هرینه‌ی گمرکی که در مرحله‌ی قبل تعیین شد، تائید نهایی و فیش ترخیص را از سازمان گمرک گرفته و اقدام به ترخیص کالا می‌نماید.

۶. انبارداری و اجازه‌ی بارگیری:

بعد از اینکه با بخش حمل و نقل تسویه حساب کردیم، به انبار مراجعه و با ارائه‌ی مجوز ترخیص کالا، اقدام به اخذ مجوز بارگیری از انبار و پرداخت هزینه‌های مربوط به انبارداری می‌نماییم.

۷. خروج کالا:

بعد از دریافت مجوز خروج از انباردار و پرداخت هزینه‌های مربوطه مانند تخلیه و بارگیری، بیمه و مدت توقف کالا در انبار، می‌توانیم کالای مورد نظرمان را از انبار بارگیری و خارج کنیم. کالاها درهنگام خروج کالا از محدوده‌ی انبار و گمرک نیز مجدد مورد بررسی قرار می‌گیرند.

مقالات مرتبط: آشنایی با تخلفات گمرکی

کلام آخر

ترخیص کالا از گمرک از جمله مواردی است که در امر صادرات و واردات بسیار حائز اهمیت می‌باشد. ضمن اینکه به دلیل مسائل سیاسی و اقتصادی گاها پروسه‌ی ترخیص با حساسیت همراه است، عدم آشنایی با قوانین و مقررات مربوطه در این حوزه نیز می‌تواند علاوه بر تخلفات گمرکی، پروسه‌ی ترخیص کالا را نیز طولانی‌تر نماید. لذا در این باره نیازمند آشنایی هرچه بیشتر با مراحل و ساز و کارهای مربوطه هستیم. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.