Brand Restoration ترمیم برند

ترمیم برند یا برند سازی مجدد

ترمیم برند

یکی از مسائلی که همواره برای کسب و کارها حائز اهمیت است، حفظ و توسعه‌ي‌ برند آنهاست. با این حال متاسفانه در سالهای اخیر با فرآیند حذف و تضعیف برندهای معروف در بازار مواجه بوده‌ایم. می‌توان گفت برندهایی که خاصیت انعطاف پذیری خود را از داده و به تکامل خود نمی‌پرازند، بیش از همه در معرض خطر نابودی و ضعف قرار می‌گیرند. ترمیم و درمان برند ضعیف شده یا از بین رفته علاوه بر هزینه‌بر بودن، می‌تواند بسیار زمان بر نیز باشد. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد برندسازی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

پروسه‌ي ترمیم برند:

ترمیم برند درواقع مجموعه اقدامات و طراحی استراتژی‌های جدید در ماهیت برند موجود است تا بتواند آن را با تغییرات بازار هدف وفق دهد. اینکه برندی در عین حال که در جریان تغییرات قرار می‌گیرد، دست از تلاش برای تغییرات موثر بردارد، ماهیت وجودی آن را با خطر تضعیف و یا نابودی مواجه می‌سازد.

اما در مقابل کسب و کارهایی که مدام به دنبال تکامل و تغییرات سازنده برای برند خود هستند، در زمینه‌های محتلف مانند لوگو، رنگ، شعار و… خود را نوسازی می‌نمایند.

با این حال گاهی مشکل برند فراتر از این است که با ترمیم حل شود. در این شرایط برند ما نیازمند تغییرات اساسی است که مزیت‌های رقابتی خود را از دست ندهد. بنابراین بایستی وارد عرصه‌ی برندسازی مجدد شویم.

مقالات مرتبط: مدیریت برند چیست؟

تفاوت ترمیم برند با برندسازی مجدد:

ما با ترمیم برند در جایی مواجهیم که قصد داریم از طرفی تصویر و ظاهر بیرونی برند را مدرن و از طرفی دیگر ماهیت و استراتژی آن را حفظ نماییم.

اما برندسازی مجدد، ناظر بر تغییر کامل هویت و استراتژی برند است که معمولا هنگام شکست خوردن استراتژی فعلی به موقع اجرا گذاشته می‌شود. درواقع ما در برندسازی مجدد با مجموعه‌ای از تغییرات اساسی و بنیادی مواجهیم که عمری دوباره به زندگی رو به اتمام یک کسب و کار می‌بخشد. عناصری که ضمن برندسازی مجدد می‌تواند مورد تغییر قرار بگیرد عبارتند از: جایگاه برند، ارزش برند، دستورالعمل‌های مربوطه.

ترمیم برند

استراتژی ترمیم برند:

با انجام برخی اقدامات می‌توانیم برند آسیب دیده‌ی خود را ترمیم کنیم. این در حالی است که بایستی در طی انجام مراحل ترمیم برند، نیازهای شرکت و مخاطبان را مدنظر داشته باشیم.

۱. ترمیم برند یا برندسازی مجدد:

در ابتدای امر بایستی بررسی کنیم که آیا به برند سازی مجدد نیاز داریم یا ترمیم برند. ممکن است کارکنان شرکت ما نظر بر برندسازی مجدد داشته باشند. اما علت این نظر بایستی برای شرکت به وضوح مشخص باشد. چرا که ممکن است برند ما اصلا نیازی به تجدید نداشته و علت این خواسته، صرفا خستگی از برند فعلی باشد. در چنین شرایطی ورود به عرصه برندسازی مجدد می‌تواند ما را با محدودیت زمان و صرف هزینه‌ی بالا مواجه سازد.

ممکن است در این مرحله با این سوال مواجه شویم که زمان دقیق برندسازی مجدد چه زمانی است؟

برای پاسخ به این سوال بایستی اهداف و وضعیت داخلی سازمان بررسی شود. در صورتی که هرکدام از شرایط زیر موجود بود می‌توانیم به سمت برندسازی مجدد قدم برداریم:

۱. مطرح کردن برند در سطح ملی یا بین‌المللی

۲. برند فعلی مانع رشد شرکت در بازارهای دیگر بشود.

۳. عدم ارتباط‌گیری مناسب مشتریان با شرکت

۴. ادغام شرکت با شرکت‌های دیگر

درصورتی که شرکت ما با مشکلات فوق مواجه نیست، برای نوسازی شرکت صرفا به ترمیم برند نیاز داریم.

مقالات مرتبط: وفاداری به برند چیست؟

۲. تصویر ذهنی کارکنان از آینده‌ی شرکت:

با گفتگو با کارکنان بایستی به دنبال دیدگاه آنان نسبت به وضعیت فعلی و آینده‌ي برند و شرکت باشیم. دقت کنیم که همه‌ی کارکنان در این مورد ایده‌پرداز باشند و مسئولیت تغییرات تنها برعهده‌ي تعداد محدودی قرار نگیرد. پاسخی که افراد تیم نسبت به سوالات ما درمورد جایگاه فعلی و آینده‌ی شرکت می‌دهند را در لوگو و طرح برند خود منعکس نماییم.

بعنوان مثال: لوگوی خود را مدرن و منحصر به فرد کنیم تا موجب ایجاد تمایز میان رقبا شود.

یا با ترکیب رنگی جدید در طراحی لوگو این امکان را فراهم نماییم که لوگوی ما سخنگوی برندمان باشد.

در انتخاب شعار تبلیغاتی خود نیازهای مخاطبان را منظور کنیم.

۳. استفاده از رسانه‌های اجتماعی برای برقراری ارتباط با مخاطبان:

استفاده از اپلیکشن‌هایی مانند توییتر و اینستاگرام برای آشنایی و ارتباط با مشتریان هدف می‌تواند اطلاعات ارزشمندی درباره‌ي نیاز و خواسته‌های آنان ارائه نماید. با استفاده از رسانه‌های جمعی در جهت فرآیندهای بازاریابی می‌توانیم ضمن بازاریابی، تغییرات احتمالی آینده را نیز به گوش مخاطبان خود برسانیم. ضمن اینکه این امکان نیز برایمان فراهم خواهد بود که میزان رضایتمندی و انتظارات آنان را از تغییرات آینده به شکلی غیرمستقیم جویا خواهیم شد.

۴. درنظر گرفتن احساسات و خواسته‌های مخاطبان:

برای این منظور بهتر آن است که در تعامل مستقیم با مخاطبان خود قرار بگیریم. مخاطبان ما قصد دارند با انتخاب برند ما تفاوتی عمده با سایرین را تجربه نمایند. با گفت و گو با مخاطبان هدف خود از نیاز، خواسته و احساسات قلبی آنان آگاه شده و آن ها را در پروسه‌ی ترمیم برند خود بکار ببریم.

۵. تغییرات آرام:

نیازی نیست پروسه‌ي اعمال تغییرات را طوفانی شروع نماییم! تغییرات بایستی آرام و مداوم باشند تا بتوانیم همزمان با اعمال آنها بازخوردها را نیز بررسی و متناسب با مثبت یا منفی بودن آنها سایر تغییرات را اعمال نماییم.

مقالات مرتبط: شخصیت برند چیست؟

ترمیم برند

چک لیست ترمیم برند:

شاید بهتر باشد پروسه‌ی ترمیم برند را از تحقیقات بازار و تحلیل رقبا آغاز نماییم. برای ترمیم برند تغییرات جدید در بازار، تغییر در نیازهای مشتریان، تاثیر عوامل خارجی را نیز بایستی مدنظر داشته باشیم.

۱. تقویت هویت تصویری:

ظاهر جدیدی که برای لوگو انتخاب کرده‌ایم، شعار جدید، رنگ برند باید برند ما را از سایرین متمایز کند. اگر در حال حاضر لوگوی ما از شایط مطلوب و ایده‌آل برخوردار نیست، تلاش کنیم با رنگ، اشکال هندسی جدید و فونت جدید آن را جذاب‌تر نماییم.

۲. جذابیت احساسی در پیام‌های برند:

پیام‌هایی که در قالب برند خود عرضه می‌کنیم بایستی متناسب با شخصیت خریداران بوده و به احساسات مخاطب توجه نماید. استفاده از پیام‌های صمیمانه و قابل اعتماد در پروسه‌ی ترمیم برند، هوش هیجانی و احساسی مخاطب را فعال و ما را از رقبا متمایز می‌نماید.

۳. بررسی محتواها قبل از انتشار:

قبل از انتشار محتواهای مربوط به برند در فضای اینترنت، ویرایش آنها و پاک کردن پست‌های سابق، می‌تواند حضور ما در فضای دیجیتال مارکتینگ را نیز متحول نماید.

۴. طراحی برنامه‌ي اجرایی:

بعد از تعیین موارد مورد نیاز برای تغییر، پروسه‌ي ترمیم را با طراحی یک برنامه‌ي اجرایی متناسب برای داخل و خارج سازمان آغاز کرده و پیش می‌بریم.

کلام آخر

برندسای مجدد و یا ترمیم برند، راه‌حلی برای مواجه با تغییرات ایجاد شده در بازار و یا حتی نیازها و خواست مشتریان است. با این کار می‌توانیم جایگاهی برای برند ایجاد کنیم که محبوب و ماندگار شود. شاید رسیدن به این هدف زمان‌بر و هزینه‌بر باشد اما در نهایت نتیجه می‌تواند مطلوب و دلخواه باشد. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.