Customs Formalities تشریفات گمرکی

تشریفات گمرکی

تشریفات گمرکی

کلیه عملیات گمرکی که با پیروی از مقررات انجام می‌شود، تشریفات گمرکی نامیده می شود. برای کارهایی مانند ترخیص کالاها از کشورهای مبدا و مقصد، دریافت مجوز برای کالاهای خریداری شده خارجی و.. انجام می شود نیازمند طی کردن برخی تشریفات هستیم. این عملیات را باید در تمامی مرزهای کشورهای مختلف  انجام دهیم.

خروج و ورود کالاها از مرزها طبق مراحل گمرکی انجام می‌شود. برای انجام دادن این تشریفات به دانش کافی در این زمینه نیاز داریم. داشتن اظهارنامه برای طی کردن این مراحل الزامی است و کمک می کند تا کارهایی مثل صادرات و ترخیص کالاهای خود را از گمرک به صورت قانونی انجام دهیم. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد تجارت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

اجرای عملیات ترخیص کالاها از گمرک:

تشریفات گمرکی و ترخیص کالا:

برای بزرگتر کردن تجارت خود باید مراحل ترخیص کالاهای خود را از گمرک یاد بگیریم. این عملیات بین کشور پذیرنده و گمرک کشور ما انجام می‌شود. سیاست‌های مربوط به واردات و صادرات دولت به اداره گمرک اجازه می‌دهد که کار خود را طبق روند انجام دهد.

هر کشور دارای سیاست‌های مختلفی است و تفاوت‌هایی نسبت به هم دارند. افرادی که به دنبال جابه‌جایی کالاهای خود به مرز کشورهای دیگر هستند، برای آسان‌تر شدن کار خود باید با سیاست‌های کشوری تجارت آشنا شوند.

مراحل تشریفات گمرک:

تشریفات ترخیص کالاها به نوع آنها بستگی دارد و برای این کار نیاز به یک سری جواز از سازمان‌ها داریم. بسته به نوع کالای خود، جواز مربوطه را باید از سازمان‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان بهداشت و سازمان مبارزه با مواد مخدر دریافت کنیم.

مقالات مرتبط: حق‌العمل کار گمرک

 گمرک

ثبت اظهارنامه در سامانه:

اولین کاری که باید انجام دهیم در سامانه یک اظهارنامه ثبت کنیم. ثبت اظهار‌نامه باید توسط مالک کالا یا نماینده قانونی مشخص شده به صورت آنلاین انجام شود.

احراز هویت و تعیین مسیرها:

دایره فنی گمرک اسناد ما را بررسی می کند و در صورت تایید به ما یک شماره ثبت یا گروپاژ اختصاص می‌دهد. با دریافت گروپاژ، اظهارنامه کالای ما با یک شماره اختصاصی ثبت و مهر خواهد شد.

کنترل کالاها:

برای کنترل تمامی کالاهای وارداتی و صادراتی باید مسیرهای سبز، زرد، قرمز را تمام کنند. اگر کالا در مسیر زرد و قرمز قرار گیرد، نیازمند دریافت مجوزهای مورد نیاز خواهد بود.

در این مرحله برای ترخیص کالاهای خود از گمرک باید مجوزهای لازم را دریافت کنیم. مجوزها برای تمامی کالاها از جمله کالاهای ویژه گرفته خواهدشد. برای آزادسازی کالاهای خود باید کارشناسان، مجوزهای تعیین شده را تایید کنند. مهمترین مجوزها شامل: استاندارد بهداشت، مخابرات، مالیات، قرنطینه، وزارت راه، جهاد، تجهیزات پزشکی و انرژی اتمی است.

مقالات مرتبط: برگ سبز گمرکی

پرداخت هزینه برای صدور سند ترخیص کالا:

پس از تاییدیه نهایی گمرک، باید مالک کالا به صورت نقدی هزینه‌ای را پرداخت کند. گمرک یک پیش پروانه سبز برای مالک کالا صادر می‌کند که با پرداخت هزینه گمرک توسط پروانه می‌تواند کالاها را از گمرک خارج نماید.

اجازه بارگیری کالا:

در این مرحله از تشریفات گمرکی، برای ترخیص کالا پس از صدور سند ترخیص بارگیری کالاهای خود باید با شرکت حمل ونقل تسویه حساب کنیم. سپس گمرک مجوز بارگیری کالا را صادر می‌کند و مالک کالا باید هزینه‌ای را به انبارداری بپردازد. این هزینه شامل کارهایی مثل مدت زمان نگهداری از کالا در انبار، تخلیه، بارگیری کالاها و… است.

خروج کالاها از گمرک:

پس از بررسی پروانه سبز و مهر توسط بازرسان درب خروج بیجک انبار برای ما صادر می‌شود. سپس می‌توانیم برای حمل و نقل کالاها وارد محیط گمرک شویم و پس از بارگیری و خروج، وسیله ما کنترل خواهد شد و در آخر اجازه خروج را به ما می‌دهند.

تشریفات ثبت سفارش:

ثبت سفارش به ما کمک می‌کند مجوزی برای خرید کالاهای خارجی دریافت کنیم که در سیستم وزارت بازرگانی ثبت خواهد شد. مجوز ثبت سفارش توسط سازمان توسعه تجارت ایران صادر خواهدشد. بر روی این مجوز یک شماره سریال هشت رقمی، تاریخ ثبت سفارش، تاریخ پروفرما و نام شرکت متقاضی درج می شود. ثبت  سفارش برای کالاهای وارداتی نیازمند گذراندن یکسری مراحل است که شامل:

آگاهی از تعرفه‌های کالاهای مورد نظر برای ثبت سفارش، دریافت پروفرما از فروشنده کالاهای ما، دریافت جواز ورود کالاها از طریق جدول مقررات صادرات و واردات سازمان‌های مرتبط، مراجعه به شرکت بیمه خود و دریافت بیمه‌نامه، انجام ثبت سفارش در بانک واسط معامله برای ثبت سفارش کالاها، یک بروشور یا کاتالوگ برای آنالیز برخی کالاها.

خلاصه مقاله:

با داشتن آگاهی از روند تشریفات گمرکی به راحتی می‌توانیم صادرات و واردات کالاهای خود را انجام دهیم. ترخیص کالاها با ندانستن روند آن در گمرک بسیار سخت خواهد بود. یادگیری تشریفات ترخیص کالا به ما کمک می‌کند که بدون هیچ مشکلی بتوانیم کالاهایمان را از گمرک خارج کنیم. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.