بازاریابی داخلی و بین‌المللی

تفاوت بازاریابی داخلی و بین‌المللی

تفاوت بازاریابی داخلی و بین‌المللی

تفاوت بازاریابی داخلی و بین‌المللی را می‌توان از جهت منابع تحت اختیار، موانع فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و… مورد بررسی قرار داد. بازاریابی بخش مهمی از فعالیت‌های سازمان را تشکیل می‌دهد. در راستای بازاریابی کلیه‌ی فرآیندهای تولید، تبلیغ، قیمت گذاری و یافتن بازار برای فروش محصولات، با درنظر گرفتن نیاز مشتریان و دست‌یابی به اهداف درون سازمانی صورت می‌گیرد.

در این مقاله تفاوت‌های بازاریابی در سطح داخلی و بین‌المللی مورد بررسی قرار می‌گیرد. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد بازاریابی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

بازاریابی داخلی:

در این نوع از بازاریابی، تمرکز تولیدکنندگان و ارائه دهندگان خدمات به داخل مرزهای کشور مقصد محدود می‌شود و شرکت‌ها صرفا به دنبال جذب بازارهای داخلی خود هستند. از آنجایی که بازاریابی داخلی، محدوده‌ی جغرافیایی محدودتری را شامل می‌شود، پیروزی بر رقبا در فضای رقابتی تولیدی و تجارتی راحت‌تر خواهد بود. چرا که به دلیل آشنایی راحت‌تر با نیاز، سلیقه‌، زبان و فرهنگ مشتریان، امکان تولیدات متناسب با نیاز و تقاضای آنان و نحوه‌ی ارتباط گیری آسان‌تر خواهد بود. همین امر نیز به تولیدات سرعت و رونق بیشتری می‌بخشد.

بازاریابی بین‌المللی:

این نوع از بازاریابی فراتر از مرزهای داخلی صورت می‌گیرد. امروزه کشورها در یک دهکده‌ی جهانی قرار گرفته‌اند. برخی تولیدکنندگان به فکر توسعه‌ی کسب و کار خود در سطح بین‌الملل و یافتن مشتریانی در سطح جهانی و فرامرزی هستند. بازاریابی بین‌المللی به این دسته از افراد کمک می‌کند تا نیاز بازارهای داخلی را شناسایی و با سلیقه، فرهنگ و تقاضای مشتریانی فرا سرزمینی آشنا شده و در راستای آن اقدام به تولید کالا و خدمات نمایند. در بازاریابی بین‌المللی وارد جریان صادرات و واردات می شویم و به این ترتیب می‌توانیم از بازار های خارجی برای فروش کالای مازاد خود بهره بیریم و همچنین کالاهایی که توان تولید آن را در داخل مرزهای خود نداریم از خارج مرزهای داخلی وارد کنیم.

مقالات مرتبط: بازاریابی بیمه چیست؟

تفاوت بازاریابی داخلی و بین المللی:

معمولا تولیدکنندگانی که به اهداف تجاری درون سازمانی خودشان دست پیدا می‌کنند، بعد از مدتی به فکر توسعه‌ی کسب و کارشان و فروش تولیدات در خارج از مرزهای سرزمینی خود می‌افتند. اما این اتفاق برخلاف آثار بسیار مثبت و مطلوبی که برای تولیدکنندگان به همراه خواهد داشت، بسیار هزینه ‌بر و پرچالش نیز خواهد بود.

چرا که اولا برخلاف بازاریابی داخلی که گاها می‌توان با هزینه‌ای اندک دست به تولید و خدمت رسانی زد و حتی با همین منابع اندک در زمینه‌ی تبلیغات نیز موفق عمل کرد، بازاریابی بین‌المللی سرمایه و منابع مالی بسیاری را طلب می‌کند.

ثانیا هرکشور در زمینه‌ی ساز و کارهای تجاری، قانون داخلی مختص به خود را دارد. بازاریابی داخلی را در هر منطقه‌ای از کشور می‌توان با قانون واحدی که حاکم است امر تجارت را پیش‌ برد. در بازاریابی بین‌المللی صاحبان کسب و کار بایستی از قوانین داخلی سایر کشورها نیز مطلع باشند تا بتوانند امور مربوط به تجارت خود را در کشور مقصد به شکل قانونی پیش ببرند.

ثالثا در بازاریابی بین‌المللی بایستی سبک ها و سلیقه‌های مختلف را در نظر بگیریم. در بازاریابی داخلی تولیدکنندگان و مشتریان دارای فرهنگ و اعتقادات واحد هستند و تولیدکنندگان تا حد زیادی به سلیقه و سبک مورد پذیرش مشتریان خود اشراف دارند. برعکس در بازاریابی بین‌المللی تولیدکنندگان بایستی طیف وسیع‌تری از فرهنگ‌ها و اعتقادات مختلف را مدنظر قراردهند. چرا که این امکان وجود دارد، نوعی از تبلیغات منطبق با زیربناهای فرهنگی و اعتقادی یک کشور طراحی شده باشد اما همان تبلیغ نقطه‌ی مخالف فرهنگ و اعتقادات کشور دیگری قرار بگیرد.

رابعا بازاریابی بین‌المللی برخلاف بازاریابی داخلی زمان وسیع‌تری را اشغال می‌کند و نیازمند همت بیشتری است.

مقالات مرتبط: بازاریابی لحظه‌ای چیست؟

بازاریابی داخلی و بین‌المللی

بطور کلی می‌توان گفت بازاریابی داخلی و خارجی از ۵ جنبه با یکدیگر متفاوت هستند:

۱. امور فرهنگی

۲. امور محیطی

۳. تفاوت در میزان درآمد جوامع مختلف

۴. تفاوت در قوانین و مقررات حاکم بر جوامع مختلف

۵. استفاده از روش‌ها و تکنیک‌های بازاریابی متفاوت درهر کشور

مقالات مرتبط: بازار هدف چیست؟ 

کلام آخر

امروزه با رشد چشمگیر فضای اینترنتی، امکان دسترسی به بازارهای جهانی بسیار راحت‌تر از قبل فراهم شده است. اما با این حال بازهم چالش‌ها و کمبودهای فراوانی بر سر راه کسب و کارها دیده می‌شود. حتی اگر صاحب کسب و کاری قصد ورود به بازار جهانی و صادرات و واردات را ندارد، بازهم یادگیری تفاوت‌های بازاریابی داخلی و بین‌المللی برای او کارساز خواهد بود. چرا که فضای تجارت امروزه فضایی غیرقابل پیش‌بینی است و این احتمال وجود دارد که امکان حضور در بازار جهانی برای هر تولیدکننده‌ای ایجاد شود. بنابراین شایسته‌است که برای چنین شرایطی برنامه‌ای از پیش تعیین شده مدنظر قرارگیرد. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.