The Difference of Leadership and Management تفاوت رهبری و مدیریت

تفاوت رهبری و مدیریت

تفاوت رهبری و مدیریت

تفاوت رهبری و مدیریت در ویژگی شخصیتی، چشم اندازی که برای آینده در نظر دارند، ونحوه برخورد با کارکنان که به شکل متفاوتی عمل می‌کنند. هم مدیریت و هم رهبری را احتیاج داریم تا بتوانیم به خوبی افرادی که زیر نظر ما کار می کنند را هدایت کنیم.

تعریف رهبری:

یک رهبر به شخص یا اشخاصی که زیر نظر او هستند کمک می‌کند تا به هدفی که از قبل در نظر گرفته اند، برسند.

تفاوت رهبری و مدیریت یک مجموعه یا گروه در اینست که ویژگی‌های خاصی دارد؛ مثل اینکه می‌تواند به افراد یا فرد انگیزه بدهد افراد گروه را تشویق کند و به آنها کمک کند تا هدف خود را در آینده ببینند و آن را دنبال کنند. تمرکز یک رهبر بر آن است تا با استفاده از یک تیم با استعداد، نتایجی که حاصل می‌شود را گسترش دهد؛ به جای اینکه یک مدیر باشد و مراقب باشد تا همه کارهای محول شده به طور کامل انجام شود.

تعریف مدیریت:

مدیریت یک فرآیند است که طی آن مدیر افرادی که در مجموعه خود دارد در موقعیت های مختلف کنترل می‌کند. برای اینکه بتوانیم یک تیم را در محیط کار یا یک موقعیت را مدیریت کنیم، می‌بایست ارزیابی‌های مداوم انجام دهیم و مرتب نتایج را به شکل دقیق اصلاح کنیم تا بتوانیم به نتایج و خروجی بهتری برسیم.

تفاوت‌های یک مدیر و یک رهبر:

1. هدف گزاری:

برای هدایت بهتر یک مجموعه بسته به اینکه چه چیزی بهتر است گاهی مدیر و گاهی رهبر باشیم. رهبران یک چشم انداز در نظر می گیرند. مدیر ها هم یک هدف در نظر می‌گیرند. رهبران یک تصویر با امکان انجام شدن از آینده برای مجموعه خود در نظر می‌گیرند و با تعامل و تشویق سعی میکنند تصویری که امکان دارد و می شود را به واقعیت تبدیل کنند.

2. کار تیمی:

تفاوت رهبری و مدیریت

رهبر یک گروه فراتر از کارهای دیگران، فکر می‌کند و عمل می کند. رهبران به این واقف هستند که تیم خوب تیمی است که می‌تواند با همکاری اعضای خود کارهای ارزشمند و بزرگ را انجام دهد.  در مقابل، مدیران در نظر دارند به دستورالعمل‌های مشخص عمل کنند و ارزیابی و رسیدن به هدف مدنظرشان است.

3. تغییرات:

یک رهبر به دنبال ایجاد تغییرات است اما یک مدیر فقط دستورالعمل های ثابت را اجرا می‌کند. گاهی یک رهبر از نظم و قانون پیروی نمیکند،او نوآوری ایجاد می کند. رهبران علاقه مند به تغییر هستند و می‌دانند کارهایی که در حال انجام است می‌تواند بهتر انجام شود. اما یک مدیر قوانین و فرایند انجام کارها را در نظر دارد.

4. تقلید:

اشخاصی که رهبری می کنند ویژگی های منحصر به فردی دارند اما مدیران در واقع فقط تقلید انجام میدهند. رهبر خود واقعی اش را نشان می‌دهد. رهبران از ویژگیهای و تفاوت های خودشان به طور کامل اطلاع دارند. آنها تلاش می‌کنند یک شخصیت متفاوت و منحصر به فرد برای خود ایجاد کنند. میل دارند از دیگران بالاتر باشند، از موقعیت خودشان احساس است رضایتمندی دارند. یک مدیر از رقیب و رفتار دیگران تقلید میکند.

5. ریسک پذیری:

ریسک پذیری خصیصه رهبران است اما یک مدیر ریسک نمیکند. رهبران علاقه دارند روش‌ها و مسائل جدید را امتحان کنند. ممکن است شکست را تجربه کنند اما نظر آنها این است که شکست به پیروزی ختم می‌شود. اما مدیران از ریسک گریزانند.

6. ایده پردازی:

یک رهبر به آینده دور نگاه می کند اما یک مدیر  یک ایده کوتاه مدت دارد. رهبران به دنبال اهداف بزرگ و دست نیافتنی از نظر ذهنی هستند. آنها انگیزه خود را مدام تقویت می‌کند، منتظر پاداش و قدردانی نیستند. اما یک مدیر روی اهدافی که مشخص شده تمرکز دارد و با رعایت بیشتر نظم میخواهد تقدیرنامه بگیرد.

7. توجه به مهارت:

رهبران به دنبال رشد کردن هستند اما مدیران فقط به مهارت هایی که از قبل داشتند اتکا دارند. تفاوت رهبری با مدیریت این است که رهبران به دنبال افرادی هستند که اطلاعات مهارت و دانش یک رهبر به آن به دست آنها ارتقا یابد. همیشه یک مدیر به دنبال یاد گرفتن یک چیز جدیداست. می‌خواهد از  رقبایش عقب نماند. آنها نسبت به تغییراتی که  هر روز در حوزه کسب و کارشان می‌افتداطلاع دارند. اما مدیران فقط در مهارت های قبلی خودشان که برای انها موفقیت به دنبال داشته تاکید دارند.

8. ارتباط گیری:

رهبران به دنبال برقراری ارتباط هستند اما مدیران یک سیستم و ساختار را می سازند. درواقع رهبران با افرادی که می‌توانند در رسیدن به چشم انداز شان موثر باشند ارتباط برقرار می کنند. رهبران با عمل به وعده هایی که می دهند به رشد اعتماد در تیم خودشان می رسند. مدیران بر نظم و ساختار متمرکز هستند،برای اینکه بتوانند به اهدافشان برسند.

9.مربی یا هدایت کننده:

رهبران به عنوان مربی برای تیمشان هستند مدیران فقط هدایت کننده هستند. رهبران به توانایی و استعداد تیم خود اعتماد دارند. اینکه چه کسی و چگونه چه کاری را انجام دهد را دستور نمی‌دهند. اما مدیران به دنبال انجام وظایف تعیین شده برای کارمندان خود هستند و دستورالعمل ها را صادر می کنند.

10. طرفداران:

رهبران طرفداران خود را دارد مدیران برای خودشان کارمند دارند. طرفداران یک رهبر به او کمک می‌کنند، تا به اهدافی که در نظر دارد برسد. طرفداران، مدافع رهبرشان هستند و کمک میکنند اعتبارش نزد دیگران افزایش پیدا کند. رهبران با رفتار صحیح و احترامی که نسبت به طرفداران شان دارند به این مهم دست می یابند. اما در واقع مدیران فقط تعدادی کارمند دارند که به دستورات آنها گوش می دهند و به دنبال انجام کارهای هستند که رضایتمندی شخص مدیر را جلب کند.

خلاصه مقاله:

تفاوت رهبری و مدیریت که  به ظاهر مشابه هستند، در نحوه نگرش و برخودشان است. یک رهبر بسیار گسترده‌تر و ریسک پذیر تر و خلاقانه تر نسبت به یک مدیر عمل می کند.

4 دیدگاه دربارهٔ «تفاوت رهبری و مدیریت»

 1. I think this is one of the most vital info for me. And i’m glad reading your article.

  But want to remark on some general things, The web site style
  is wonderful, the articles is really great : D.
  Good job, cheers

 2. Superb website you have here but I was wanting to know if you knew of any discussion boards that cover the same
  topics talked about here? I’d really like to be a part of online community where I can get
  suggestions from other experienced individuals that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know.
  Many thanks!

  1. سید علی فرساد

   Hi
   If you just let me know what specialist you’re in, it would be a great help to come up with the best option
   Send me an email.
   Thanks

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب
سبد خرید
پیمایش به بالا
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.