Customs Commissioner حق العمل کار گمرک

حق‌العمل کار گمرک

حق‌العمل کار گمرک به شخصی گفته می‌شود که به نیابت و وکالت از طرف صاحب کالا در امر صادرات و واردات، تشریفات مربوط به امور گمرکی و ترخیص کالا را انجام می‌دهد. شخص حق‌العمل کار برای این منظور بایستی آزمون بخصوصی را با موفقیت پشت سر گذاشته و پروانه‌ی مخصوصی دریافت نماید. داشتن این پروانه در تمام گمرکات کشور برای طی مراحل ترخیص کالا ضروری است. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد تجارت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

اهمیت و جایگاه حق‌العمل کار گمرک

امروزه بیش از پیش با افزایش فعالیت‌های تجاری در قالب صادرات و واردات بصورت فرامرزی و بین‌المللی مواجهیم. در چنین شرایطی تجار و بازرگانان فعال در این حوزه نیازمند برخورداری از دانش، تجربه و تخصص فردی برای انجام تشریفات گمرکی هستند. حق‌العمل کار فردی متخصص در این زمینه است که با دریافت کارمزد، تشریفات مربوط به گمرک و ترخیص کالا را از طرف صاحبان کالا انجام می‌دهد. به دلیل پیچیدگی‌ها و مجوزهای ضروری که ترخیص کالا از آن برخوردار است، اهمیت حق‌العمل کار بیش از پیش برای تجار و بازرگانان قابل درک است؛ چرا که آشنایی این افراد با امور گمرکی و قوانین مربوط به این حوزه، از ایجاد ضرر و زیان‌های مالی و اعتباری جلوگیری می‌نماید.

مقالات مرتبط: برگ سبز گمرکی

حق‌العمل کار گمرک

تفاوت ترخیص کار و حق‌العمل کار

علیرغم شباهتی که بنظر می‌رسد این دو مفهوم با یکدیگر داشته باشند، تفاوت‌های عمده‌ای میان وظایف آنان وجود دارد.

۱. حق‌العمل کار مفهومی عام‌تر نسبت به ترخیص کار است. به عبارت دیگر؛ هر حق‌العمل کاری می‌تواند یک ترخیص کار باشد اما عکس این موضوع صادق نیست.

۲. تعداد دفعاتی که یک ترخیص کار می‌تواند برای شخص حقیقی و یا حقوقی اقدام به ترخیص کالا از گمرک نماید، ۱۰ مرتبه است. اما در رابطه با حق‌العمل کار با چنین محدودیتی مواجه نیستیم.

۳. یک حق‌العمل کار می‌تواند پس از طی مراحل قانونی، اقدام به دریافت کارت بازرگانی نماید. لذا اختیاراتی که حق‌العمل کار در ادامه با آن مواجه خواهد بود بیشتر است.

مقالات مرتبط: تشریفات گمرکی

حق‌العمل کار گمرک

وظایف حق‌العمل کار

۱. شاید اولین و مهمترین وظیفه‌ی هر حق‌العمل کار، ترخیص کالا بصورت نامحدود از گمرک برای هر شخص حقیقی و حقوقی است. در این رابطه ضروری است که کارگزاران بر روی قوانین، دانش و تجارب خود اشراف کامل داشته باشند. همچنین بایستی تلاش کنند تا بتوانند با ارائه‌ی بهترین خدمات و انجام صحیح وظایف خود، امور گمرکی تجار را تسریع و از ایجاد ضررهای هنگفت به آنان جلوگیری نمایند.

۲. رازداری و امانت داری از دیگر وظایف یک حق‌العمل کار است. تجار و بازرگانان با اعتماد به این افراد، جزئیات امور واردات و صادرات خود را در اختیارشان قرار می‌دهند. حق‌العمل کاران نیز بایستی رسم امانت را بجای آورده و اسرار، جزئیات و اطلاعات کاری مربوط به مشتریان را نزد خود نگه دارند.

۳. بیمه کردن کالاها نیز از وظایف کارگزاران است. کارگزاران بایستی برای پیشگیری از خسارات محتمل‌الوقوع، نسبت به بیمه کردن کالاها اقدام نمایند.

۴. حق العمل کار بایستی مرتبا با صاحب کالا در ارتباط بوده و گزارش پیشرفت امور را به او ارائه نماید. جزئیات مربوط به اقدامات صورت گرفته، در حال اقدام و برنامه‌ي اقدامات آینده بایستی به موقع و مرتبا به صاحب کالا گزارش شود.

۵. حق العمل کار همچنین نقش مشاوره‌ای در رابطه با صاحب کالا ایفا می‌نماید. مواردی از قبیل قوانین گمرکی، مجوزهای ترخیص، تعرفه‌ی کالاها، بهترین روش حمل و نقل و… از جمله مسائلی است حق‌العمل کار بایستی به صاحب کالا اعلام نماید.

کلام آخر

حساسیت‌ها، پیچیدگی‌ها و دشواری‌هایی که در زمینه‌ی تجارت و صادرات و واردات به ویژه در سطح فرامرزی وجود دارد، جایگاه حق‌العمل کار را نزد تجار و بازرگانان مشخص کرده است. حق‌العمل کار یا کارگزار گمرک با دانش، تخصص و تجارب خود در زمینه‌ی گمرک، از جانب اشخاص حقیقی و حقوقی اقدام انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالا می‌نماید. این افراد معمولا افرادی قابل اعتماد هستند که صاحبان کالا آنان را در جریان جزئیات فعالیت‌های صادراتی و وارداتی خود قرار می‌دهند. استفاده از حق‌العمل کاران برای تسریع در انجام تشریفات گمرکی و رعایت قوانین و مقررات و جلوگیری از ضرر و زیان‌های مالی و اعتباری لازم و ضروری است. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.