Telecommuting دورکاری

دورکاری چیست؟ انواع، مزایا و معایب

دورکاری مشاغلی هستند که خارج از محیط اداری سنتی انجام می‌شوند. به عبارت دیگر، کارکنان بدون آنکه لازم باشد هر روز به دفتر رسمی کارشان رفت و آمد داشته باشند، می‌توانند کارها و پروژه‌ها را به راحتی در خانه انجام دهند. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد کسب و کار می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

انواع دورکاری

دورکاری به سه دسته تقسیم می‌شود که عبارتند از:

دورکاری کامل

اشتغال انعطاف پذیر

فریلنسری یا آزاد کاری

۱. دورکاری کامل:

در این دورکاری کارمندان به صورت تمام وقت در خانه خود برای شرکتی کار می‌کنند. کارکنان دور کار دستمزد شفاف و مشخصی دریافت می‌کنند. این مشاغل وظیفه گرا هستند و برای کارکنان مسیر پیشرفت شغلی را فراهم می‌کنند. علاوه بر آن، خود شرکت دارای کارکنان دورکار زیادی می‌باشد و برای پشتیبانی از آنها از ساختار مناسبی برخوردار است.

مشاغلی که می‌توانیم آنها را به صورت کاملا دورکاری انجام دهیم عبارتند از:

۱. بازاریابی دیجیتال

۲. کپی رایتینگ و تولید محتوا

۳. طراحی وب یا طراحی گرافیک

۴. ترجمه

۵. مدیریت خدمات مشتریان

۶. توسعه نرم افزار

۷. مدیریت شبکه‌های اجتماعی

۸. یادگیری آنلاین

۹. حسابداری

۱۰. دستیاری مجازی

مقالات مرتبط: کسب و کار محلی

۲. اشتغال انعطاف پذیر:

این نوع دورکاری برای کارکنان توانایی اشتغال انعطاف پذیر با برنامه کاری معین و امکان انجام کار در دفتر کار شرکت را فراهم می‌کند. شغل انعطاف پذیر شغلی تمام وقت در داخل شرکت است که برای کارکنان امکان فرصت دورکاری یا کار از راه دور را حداقل یک بار در هفته فراهم می‌کند. بعضی اوقات سازمانها این امکان را برای کارکنان فراهم می‌کنند که بر اساس مدت زمان نیازشان، کار خود را در خانه یا از راه دور انجام دهند.

بعضی از مشاغل انعطاف پذیر بر عکس کار می‌کنند و این امکان را به کارکنانشان می‌دهند تا به صورت دورکاری کار کنند ولی در جلسات حضوری شرکت که هفته‌ای یکبار تشکیل می‌شود حضور یابند. کارکنان در شهری باید زندگی کنند که دفتر شرکت در آن مستقر است.

دورکاری

حوزه‌های کاری که مشاغل انعطاف پذیر دارند عبارتند از:

۱. کامپیوتر و آی تی

۲. فروش و بازاریابی

۳. بهداشت و درمان

۴. توسعه نرم افزار

۵. مدیریت پروژه

۶. مدیریت امور مشتریان

۷. حسابداری و امور مالی

۸. آموزش و پرورش

۹. خدمات مشتری

۳- فریلنسری یا آزاد کاری:

فریلنسر کار آفرینی است که برخی از پروژه‌های جانبی و کارهای کوچک را به صورت دورکاری انجام می‌دهد. فریلنسرها علاوه بر انجام کارهای تمام وقت یا روزانه یا پاره وقت، کارهای فریلنسری هم انجام می‌دهند. فریلنسرها در کنار شغل تمام وقتشان به دنبال راه اندازی کسب و کار جانبی خود هستند. رایج‌ترین زمینه‌های فریلنسری در بازار کنونی عبارتند از:

۱. بازاریابی دیجیتال

۲. مدیریت شبکه‌های اجتماعی

۳. مشاوره

۴. خدمات طراحی

۵. برنامه نویسی

۶. نویسندگی و ویراستاری

مقالات مرتبط: مشاوره بیزینس و کسب و کار

دورکاری

مزایای دورکاری

۱. سبک زندگی انعطاف پذیر برای کارکنان:

یکی از مهمترین دلایلی که افراد به دنبال دورکاری هستند، انعطاف پذیری سبک زندگی آنهاست. کارکنانی که به شکل دورکاری فعالیت می‌کنند مجبور می‌شوند ساعات کاری خود را مطابق با ساعات عادی شرکت تنظیم کنند. اما فریلنسرها در هر زمانی از شبانه روز می‌توانند به راحتی کار کنند. علاوه بر این، برای کسانی که شغل دوم دارند و دانشجویانی که بر دروس خود تمرکز دارند، دورکاری تعادل بیشتری بین کار و زندگی شخصی آنان به وجود می‌آورد.

۲. سلامت جسمی و روحی بیشتر:

کارکنانی که شغل دورکاری انجام می‌دهند کمتر از همکاران خود در مشاغل تمام وقت استرس می‌گیرند. این کارکنان شوق بیشتری برای کارشان دارند. علاوه بر این، کار کردن خارج از محیط کار باعث بهبود روند تعذیه کارکنان می‌شود و برای کارکنان امکان ورزش بیشتر را فراهم می‌کند. کارکنان شاد و سالم، بهره‌وری بیشتری در کارشان ارائه می‌دهند و به شغلشان تعهد بیشتری دارند.

۳. صرفه جویی در هزینه‌ها:

کارفرمایانی که کارمندان تمام وقت یا پاره وقت را به شکل دورکاری استخدام می‌کنند، در هزینه‌هایی مثل هزینه تامین مبلمان، تجهیزات ضروری برای کار و اجاره مکان صرفه جویی می‌کنند.

۴. بهره‌وری بالاتر برای کارفرمایان:

کارفرمایان به دلیل افزایش بهره‌وری بیشتر، کار از راه دور را می‌پسندند. در این روش کارمندان تلاش می‌کنند با کارایی بیشتر کارشان را انجام دهند و به نتیجه بهتری برسند.

مقالات مرتبط: کارآفرینی بین‌المللی

معایب دورکاری

۱. گوشه گیری برای کارمندان:

یکی از مهمترین معایب دورکاری احساس تنهایی است. در واقع جداشدن از محیط کاری شلوغ و کار در خانه، روز کاری افراد را کسل کننده می‌کند. برای حل این مشکل افراد می‌توانند از محیط‌‌هایی مثل کافی‌شاپ یا فضای کار مشترک استفاده کنند.

۲. کاهش انگیزه:

دوری از دفتر کار نیاز به انگیزش درونی و خود محوری دارد. زیرا در این محیط کسی نیست عملکردمان را زیر سوال ببرد. به عنوان کارمند دورکار اگر فکر می‌کنیم سرعت انجام کارمان کاهش یافته، باید محیط جدیدی انتخاب کنیم تا حواس پرتی خود را کاهش دهیم.

۳. جامعه گریزی:

کار کردن با اعضای تیم در مکان مشترک باعث بهبود روابط اجتماعی کارفرمایان می‌شود و امکان فرصت بیشتری را برای برقراری ارتباط با دیگران فراهم می‌کند. علاوه بر این، دورکاری تمایل افراد به گوشه گیری را افزایش می‌دهد و باعث جامعه گریزی آنان می‌شود. شرکتهای دورکار برای حفظ روابط اجتماعی افراد از راه‌ هایی مانند کنفرانس‌های آنلاین و گفت و گوی آنلاین با همکاران استفاده می‌کنند.

کلام آخر

دورکاری به مشاغلی گفته می‌شود که خارج از فضای سنتی محیط اداری انجام می‌شوند. این قبیل مشاغل دربرگیرنده‌ی مزایا و معایب بسیاری است. بعنوان مثال در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود، سبک زندگی سالم را برای افراد ایجاد می‌نماید و… . در مقابل نیز ممکن است موجب کاهش انگیزه، گوشه‌گیری افراد و… شود. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.