Becoming Friends with Colleagues دوست شدن با همکاران

دوست شدن با همکاران

دوست شدن با همکاران: برقراری ارتباط مستحکم با همکاران یکی از مهمترین روشهایی است که نقش بسزایی در افزایش رضایت شغلی و میزان وابستگی به محیط کار دارد. کارمندان حرفه‌ای برای مستحکم کردن ارتباط کاری خود مرزهای مشخصی را تعیین و از دوست شدن زیاد با همکارانشان اجتناب می‌کنند تا بین کار و زندگی شخصی شان تعادل سالم را حفظ نمایند. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد توسعه فردی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

اهمیت برقراری ارتباط سالم با همکاران:

یکی از مهمترین روش‌ها برای داشتن تیم موفق، برقراری ارتباط سالم با همکاران می‌باشد. ارتباط سالم باعث افزایش اعتماد به نفس کارکنان برای دستیابی به اهداف سازمان می‌شود که باید به شکل گروهی کار کنند. همچنین ارتباط مستحکم با همکاران باعث افزایش میزان بهره‌وری می‌شود.

مزایای دوست شدن با همکار:

۱. اعتماد:

دوست شدن با همکار باعث افزایش حس اعتماد در محیط کار می‌شود. افراد می‌توانند با درک شخصیت و انگیزه و دیدگاه‌ها به همکارانش اعتماد کنند. اعتماد بخش جدا ناپذیر از توانایی همکاری با دیگران است. به طوری که فرد به همکارانش می‌تواند تکیه کند و مطمئن شود که آنها می‌توانند منافع گروه را تامین نمایند و سطح بالاتری را با آنها در هنگام کار تجربه کند. در این صورت احساس راحتی در بین اعضای گروه بیشتر خواهد شد.

۲. بهره‌وری:

دوست شدن با همکاران میزان انرژی و سطح بهره‌وری فرد را افزایش می‌دهد. معاشرت اجتماعی با دیگران این امکان را برای افراد فراهم می‌کند که انگیزه آنان برای کارآمدی بیشتر زمان انجام وظایف روزانه تقویت شود. دوست شدن با همکاران ایجاد حس مسئولیت پذیری در افراد را نسبت به اعضای تیم تقویت می‌کند که در این صورت باعث افزایش بهره‌وری می‌شود.

مقالات مرتبط: آداب معاشرت در محیط کار

دوست شدن با همکاران

۳. تعامل:

یکی از مهمترین چالش‌های کارکنان برای برقراری ارتباط دوستانه با همکاران در محیط کار حفظ تعامل می‌باشد. کمبود تعامل موجب کاهش میزان بهره‌وری و نرخ رضایت مشتری می‌شود. برقراری ارتباط دوستانه با همکاران، باعث می‌شود اشتیاق فرد افزایش پیدا کند و نوعی حس ارزشمندی را در افراد ایجاد می‌کند. ایجاد ارتباط دوستانه بین همکاران مشکلات تعامل با محیط کار را کاهش می‌دهد.

۴. همکاری:

گروه‌هایی که با یکدیگر همکاری داشته باشند، می‌توانند نتیجه مطلوب خود را بدست آورند و به بالاترین اهداف سازمانی خود برسند. یکپارچه سازی دانش‌ها و دیدگاه‌ها اهمیت زیادی در محیط کار دارد. سازمان‌ها به دلیل نداشتن سرمایه‌گذار با عدم همکاری مواجه می‌شوند. کارمندان در صورت نداشتن حس اعتماد، رقابت ناسالم را تجربه می‌کنند. ارتباط دوستانه با همکاران امکان فرصت‌های بیشتری را برای همکاری فراهم می‌کند و میزان شدت کار را کاهش می‌دهد. روابط دوستانه با همکاران باعث می‌شود کارکنان به عنوان دوست بتوانند در تبادل نظر با یکدیگر قرار بگیرند و تجربه و تخصصشان را در اختیار دیگران قرار بدهند.

۵. ارتباط:

موفقیت سازمان به توانایی کارمندان در برقراری ارتباط با دوستان و همچنین مشتریان بستگی دارد. ارتباط دوستانه با همکاران زمینه خوبی را برای پروش مهارت‌های ارتباطی فراهم می‌کند. داشتن ارتباط دوستانه با همکاران مهارت‌های ارتباطی را به شکل موثر تقویت می‌کند. زمانی که افراد شخصیت‌های فردی و نحوه‌ی عملکرد دیگران را درک می‌کنند، حین مکالمه می‌توانند پیامشان را به او منتقل کنند.

۶. حمایت:

داشتن سیستم حمایتی یکی از مهمترین مزیت‌های شغلی محسوب می‌شود. ارتباط دوستانه با همکاران سیستم حمایتی ایجاد می‌کند که افراد هنگام احساس نیاز به دریافت کمک برای انجام وظایف، استرس زیاد و داشتن سوالات در مورد کار می‌توانند به آن مراجعه کنند. افرادی که با همکاران خود ارتباط دوستانه برقرار می‌کنند در موقع نیاز تمایل بیشتری برای کمک کردن دارند و در شرایط سخت برای اعضا می‌توانند منبع اعتماد و ارامش باشند.

۷. کاهش استرس:

یکی از مهمترین مزیت‌ها برای دستیابی به موفقیت در زندگی شغلی کاهش استرس می‌باشد. استرس تاثیر بسزایی بر سلامت جسمی و روحی افراد در محیط کار می‌گذارد. ارتباط دوستانه در محیط کار و همکاری صمیمی و قابل اعتماد در کاهش استرس شغلی کمک زیادی به افراد می‌کنند. ارتباط دوستانه باعث می‌شود افراد برای همکاری گوش شنوا داشته باشند، در مواجهه با مشکلات با هم همدلی کنند و در غلبه با استرس‌ها به یکدیگر انگیزه دهند. این آرامش در کاهش استرس کمک بسیاری به کارکنان می‌کند.

۸. کار با کیفیت:

ارتباط دوستانه در محیط کار باعث اعتماد، ارتباطات بهبود یافته همکاری بهتر، نرخ بالای بهره‌وری کارکنان می‌شود. این مزایا کیفیت خروجی کار را افزایش می‌دهد این امر شامل فضاهای گروهی می‌شود که کارکنان برای رسیدن به اهداف تعیین شده به یکدیگر وابسته هستند. روابط دوستانه کارکنان، احساس مسئولیت پذیری را نسبت به یکدیگر افزایش می‌دهد. در نهایت میزان خطای کارکنان کاهش پیدا می‌کند و کیفیت کار افزایش می‌یابد و کارکنان بیشتر از قبل توان کاری خود را برای انجام امور به کار می‌گیرند.

۹. رضایت:

میزان رضایت شغلی به میزان حقوق دریافتی و نوع وظایف محول شده و فرهنگ سازمان بستگی دارد. ارتباط با همکاران، باعث افزایش احساس رضایت در محیط کار می‌شود. مخصوصا اگر حضور افراد در فضای کاری دوستانه و بدون استرس باشد. ارتباطات دوستانه فضای مثبتی را برای فعالیت‌های روزانه فراهم می‌کند و کمک می‌کند افراد بیشتر احساس مفید بودن کنند.

مقالات مرتبط: مهارت‌های بین فردی

دوست شدن با همکاران

معایب دوست شدن با همکار:

۱. رقابت ناسالم:

برخی از محیط‌های کاری ممکن است با توجه به فرهنگ صنعت و فرصت‌های پیشرفت در سازمان رقابتی باشند. حفظ دوستی با همکاران در چنین محیطی دشوار می‌باشد. زمانی که افراد برای کسب پاداش کمیسیون یا ارتقای شغلی با دوستانشان رقابت می‌کنند نسبت به زمانی که رقبایش را نمی‌شناسند اضطراب بیشتری تجربه می‌کنند. با توجه به اینکه در روابط کاری اعضای تیم موفقیت یکدیگر را جشن می‌گیرند، اما در تمام مواقع این مساله صادق نیست؛ مخصوصا برای کارمندان جاه طلب که به دنبال رقابت هستند. حفظ فاصله با همکاران، باعث می‌شود از بروز این تجربه ها جلوگیری کنیم.

۲. حواس پرتی:

ارتباط دوستانه باعث حواس پرتی در محیط کار می‌شود. حواس پرتی نقش بسزایی در بهره‌وری، کارایی و توانایی تولید با کیفیت بالا دارد. ضمن اینکه ارتباط دوستانه میزان تعامل همکاران با محیط کارشان را افزایش می‌دهد اما بعضی از این روابط می‌تواند میزان تعامل را کاهش دهد. فعالیت‌هایی مثل صحبت، شوخی با یکدیگر روند کار را مختل می‌کند و تمرکز افراد را برای انجام وظایف کاهش می‌دهد. برای برقراری ارتباط دوستانه در محیط کار، تعیین مرز و حفظ احترام به نیازهای شغلی بسیارمهم است.

تعادل بین کار و زندگی:

تمام افراد تعادل سالم باید بین کار و زندگی برقرار کنند تا بتوانند زمان کافی برای زندگی شخصی و حرفه ای اختصاص دهند. ایجاد حس تعادل، می‌تواند به بهبود سلامت روان تمرکز و رضایت شغلی کمک کند. ضمن اینکه تشکیل روابط دوستانه تاثیر مثبتی در زندگی اشخاص می‌گذارد اما تعیین مرزهایی که از اختلاط کار و زندگی شخصی جلوگیری می‌کند را دشوار می‌کند.

حریم خصوصی:

حفظ حریم خصوصی برای کارکنان در زندگی شخصی بسیار مهم است. بعضی از کارکنان روابط یا فعالیتهای خارج از محیط کارشان را افشا نمی‌کنند تا از تعاملات معذب کننده اجتناب شود. اما حفظ حریم خصوصی هنگام دوستی با همکاران امکان پذیر نمی‌باشد. افراد زمان برقراری ارتباط دوستانه باید به این نکته توجه کنند که حفظ حریم خصوصی در محیط کار بسیار مهم است.

مقالات مرتبط: ارتباط موثر در محیط کار

کلام آخر

دوستی با همکاران مزایای مختلفی مانند تقویت، اعتماد بین اعضای گروه، افزایش کارایی و کاهش استرس دارد. ضمن اینکه ارتباط دوستانه در محیط کار معایبی دارد که باعث می‌شود افراد تمایلی برای دوست شدن با همکارانشان نداشته باشند. مانند رقابت یا حفظ حریم خصوصی. در این مطلب معایب و مزایای دوست شدن با همکاران را بیان کردیم. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.