The Lifestyle of Successful Managers سبک زندگی مدیران موفق

سبک زندگی مدیران موفق

سبک زندگی مدیران موفق

سبک زندگی مدیران موفق بطور کلی به دو بخش تقسیم می شود: سبک زندگی فردی و سبک زندگی کاری.

اما نباید اینگونه پنداشت که این دو متمایز از یکدیگرند. تاثیر این دو سبک بر یکدیگر کاملاً متقابل است. به ویژه تاثیری که سبک زندگی فردی افراد موفق بر حیطه ی کاری آنان دارد، غیرقابل انکار و چشم پوشی است.

در بخش اول مقاله قصد داریم سبک‌های مدیریتی مدیران موفق در حوزه‌ی شغلی آنان را بررسی نماییم و در بخش دوم به سبک زندگی فردی مدیران موفق بپردازیم.

ما در حوزه‌ی کاری سبک مدیریتی خاص و مشخصی نداریم. به عبارت دیگر هر مدیری و در حوزه‌ای می‌بایست متناسب با همان حوزه سبک‌های خاص را بکار گیرد. حتی ممکن است در یک حوزه‌ی مشخص و در برخورد با تیم‌های محتلف فعال در آن حوزه سبک‌های رفتاری متفاوتی نیاز باشد.

در واقع آنچه که بایستی یک مدیر موفق بداند و به آن پایبند باشد این است که با مجموعه‌ی تحت مدیریت خود چگونه رفتاری داشته باشد که بالاترین بازدهی و موثرترین نتیجه را کسب نماید.

درفضای کسب و کار، سبک‌های مدیریتی متفاوتی وجود دارد که هر مدیر به فراخور ویژگی‌های شخصی و مجموعه‌ای که با آن کار می‌کند یک سبک را در پیش می‌گیرد.

انواع سبک‌های مدیریتی:

۱) سبک مدیریتی سلطه‌گر:

در این سبک مدیریتی مدیر می‌کوشد تا نظارتی سلطه‌گرانه بر کارمندان خود داشته باشد. درواقع در این حالت نگاه بالا به پایین وجود دارد. مدیر دستور می دهد و کارمند بدون هیچگونه چون و چرا اجرا می‌کند. فواید این سبک بیشتر در مواقع بحرانی و حساس که سرعت عمل بالایی را می‌طلبد به چشم می‌خورد. در چنین مواقعی لازم است یک نفر صادر کننده‌ی دستورات لازم و سایرین اجرا کننده‌ی آنها باشند. بطور کلی و در سایر مواقع اجرای این سبک پیشنهاد نمی‌شود. چرا که ممکن است باعث دلزدگی و تنفر کارمندان، پایین آمدن راندمان کاری و ایجاد روابط کاری ضعیف گردد.

مدیر موفق

۲) سبک مدیریتی مشاوره‌ای و مشورتی:

در این روش، مدیر موفق کارمندان را در تصمیم گیری‌های مربوط به برنامه‌های راهبردی مجموعه همراه می‌کند. مدیر قبل از هر اقدام و تصمیمی، در جلسه ای با حضور تیم خود برنامه ها را بررسی و با مشورت آنان به یک تصمیم نهایی می‌رسد. این کار انگیزه و توانمندی کارمندان را بالا برده و به تلاش های آنان در جهت اهداف مجموعه سرعت بیشتری می‌بخشد. اما با این حال استفاده‌ی بیش از حد معقول از این قابلیت موجب می‌شود زمام امور از دست مدیر خارج شده و مسئولیت پذیری او در برابر تصمیمات اتخاذ شده کاهش یابد. از طرفی نیز استفاده از این تکنیک بدلیل زمان‌بر بودن آن در مواقع فوری امکان پذیر نخواهد بود.

۳) سبک مدیریتی متقاعد کننده:

در این سبک مدیریتی نیز مانند سبک سلطه‌گرا، تصمیمات یک جانبه اتخاذ می‌شود. اما تفاوت این دو سبک در نحوه‌ی انجام تصمیمات است. در واقع در سبک متقاعدکننده، کارمندان ابتدا برای انجام تصمیمات اتخاذ شده متقاعد می‌شوند و بعد با رضایت خود آن ها را انجام می‌دهند.

خلاصه مقاله:

ما در این مقاله ۳ نمونه از رایج ترین سبک‌های مدیریتی را بیان کردیم. اما نکته‌ی حائز اهمیت در این زمینه این است که اجرای سبک مدیریتی محدود به یک مورد از موارد گفته شده نیست. مدیر موفق می‌تواند با در نظر گرفتن مجموعه و همچنین توانمندی‌های کارمندان خود چندین سبک را بطور همزمان اجرایی کند. مدیران موفق همواره در پیاده سازی سبک‌های مدیریتی خود منعطف و دقیق عمل می‌کنند.

ذکر این نکته نیز ضروری است که استفاده از سبک مدیریتی نامناسب می‌تواند عواقب منفی قابل توجهی بر کسب و کار شما برجای بگذارد. عواقبی همچون کاهش بهره‌وری و بازدهی، غیرفعال کردن کارمندان، ایجاد جوی مسموم برای مجموعه و مشکلات دیگری از این قبیل.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.