Invoice Document سند invoice

سند invoice چیست؟

سند invoice

سند invoice از جمله اسنادی است که در حوزه‌ی حمل و نقل بین‌المللی تحت عنوان سند حمل شناخته می‌شود. بطور کلی اسناد حمل به اسنادی گفته می‌شود که بعنوان شناسنامه‌ي کالا در پروسه‌ی مبادلات تجاری خارجی وجود دارند. از آنجایی که در اسناد حمل، اطلاعات مربوط به کالاها قید شده و دربرگیرنده برخی اصطلاحات تخصصی در حوزه‌ی حمل و نقل است، وجود آنها برای حمل و نقل لازم و ضروری است. درواقع باید بدانیم که بدون در اختیار داشتن این اسناد، امکان ترخیص کالا از گمرک برای خریدار وجود نخواهد داشت. از سری اسناد حمل دیگر می‌توان به بارنامه، راه نامه و گواهی مبداء اشاره کرد. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد تجارت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

سند invoice :

هر کالایی که قرار هست از خارج وارد کشور ما بشود، از یک سند invoice برخوردار خواهد بود. در این سند اطلاعات کالا، میزان و ارزش آن قید شده است. مطابق با قوانین بین‌المللی حمل و نقل، تهیه‌ی این سند توسط فرستنده یا همان فروشنده انجام و سپس به نام خریدار تنظیم و قطعی می‌شود. بعد از تنظیم این سند توسط فروشنده، سند مذکور توسط مسئول مربوطه در شرکت فروشنده امضا و به گمرک ارسال می‌شود. خریدار نیز در کشور مقصد برای ترخیص کالا بایستی این فاکتور را ارائه دهد.

سند Invoice

اطلاعات قید شده در سند invoice:

در ابتدا بایستی بدانیم که برای تنظیم سند invoice قالب و ساز و کار مشخص و از پیش تعیین شده‌ای نداریم. درواقع هر فروشنده‌ای متناسب با میل شخصی و محتوای کالای ارسالی خود می‌تواند این سند را تنظیم نماید.

اما در هر حال در هر سندی با این مضمون، قید یکسری اطلاعات ضروری است که در ادامه بیان می‌کنیم:

  • تاریخ
  • شماره یا مسلسل
  • اطلاعات فرستنده یا همان فروشنده که شامل نام شرکت، آدرس، شماره تماس می‌باشد.
  • اطلاعات گیرنده یا خریدار که شامل نام و آدرس شرکتی که کالا را خریداری کرده و شماره تماس می‌باشد.
  • کد تعرفه گمرکی ( HS code )
  • قیمت هر واحد کالای خریداری شده
  • قیمت کل کالا
  • تعداد کالا
  • شرح مشخصات کالا
  • ردیف کالا و خدمات

مقالات مرتبط: اعتبار اسنادی یا LC چیست؟

سند Invoice

 انواع invoice:

تقسیم بندی invoice به انواع مختلف بستگی به مواردی دارد که در سند قید می‌شود. یعنی با توجه به موارد مازاد بر مواردی که در بالا مطرح شد، با انواع مختلفی از این سند مواجهیم:

گواهی شده:

در این نوع از invoice، کالای صادره بایستی از جانب فروشندگان تايید شود. از این بابت که مطابق قرارداد است و ممنوعیتی نیز از جانب کشور ندارد. امضا و تائید این سند توسط اتاق بازرگانی یا یک مقام مسئول در این حوزه خواهد بود.

تائید شده:

این نمونه از invoice، به درخواست برخی از خریداران در منطقه‌ی خاورمیانه، علاوه بر اتاق بازرگانی کشور مبداء، توسط سفارت و یا کنسولگری کشور مقصد یعنی کشور خریدار نیز امضا می‌شود.

کنسولی:

امضای این نوع از invoice ها هم به درخواست برخی از خریداران انجام می‌شود. با این تفاوت که امضا و مهر آن توسط سفارتخانه‌های کشور فروشنده صورت می‌گیرد. این امضا، علاوه بر امضا و تايید اتاق بازرگانی کشو مبداء است.

کلام آخر

بدون اطلاع از ماهیت و کاربردهای اسناد تجاری، انجام امور تجارتی در سطح بین‌الملل زمان‌بر و هزینه‌بر خواهد بود. ما برای انجام مراحل مختلف تجارت بین‌الملل از انعقاد قرارداد گرفته تا حمل و نقل و ترخیص، نیازمند استفاده از اسناد مربوطه در این حوزه هستیم. سند invoice یکی از این اسناد مهم می‌باشد که صورت کلی کالاهای خریداری شده‌ي ما و اطلاعات طرفین در آن قید می‌شود. اما همین سند نیز به تناسب کالاهای مورد معامله و طرفین قرارداد منعقده از ماهیت متفاوتی برخوردار است. یادگیری انواع مختلف این سند برای مواجه با موقعیت‌های متفاوت تجاری امری ضروری است. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.