Export of Livestock صادرات دام زنده

صادرات دام زنده

صادرات دام زنده

صادرات دام زنده یکی از مهمترین مسائل تجاری به ویژه برای کشور های پرورش دهنده‌ی دام است. اهمیت این موضوع در مقایسه با صادرات سایر مواد غذایی از آن بابت است که با گوشت گرم و یا منجمد سر و کار نداریم و مستقیما به عرضه‌ی دام زنده می‌پردازیم. در ایران در طی ۱۰ سال اخیر، واردات انواع گوشت به کشور کاهش و از طرفی صادرات آن افزایش قابل توجهی داشته است. این دست صادرات که بیشتر به نفع کشورهای افغانستان و عراق انجام می‌شود، امکان تجارتی پر سود را برای تولیدکنندگان و پرورش دهندگان دام در داخل کشور فراهم نموده است. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد تجارت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

شرایط لازم برای صادرات دام زنده:

۱. از آنجایی که در این نوع از تجارت با دام زنده مواجهیم، حساسیت‌ها برای انجام آن بیشتر احساس می‌شود و تفاوتی عمده بین صادرات و واردات دام با گوشت قرمز وجود درد.

۲. رعایت دستورالعمل‌ها و مقررات بهداشتی هم در تجارت گوشت قرمز، منجمد و نیمه منجمد بسیار حائز اهمیت است و هم به بطور گسترده‌تری در رابطه با دام زنده ضرورت رعایت این دستورالعمل‌ها احساس می‌شود. لذا با رعایت آنها می‌توان انتظار داشت با پیشرفت چشم‌گیری در این زمینه مواجه شویم.

۳. انجام تجارت و این قبیل صادرات زمانی قابل تحقق است که بازارهای داخلی از لحاظ منابع گوشتی تامین شده باشند. درواقع صادرات دام مربوط به بخش مازاد استفاده‌ی داخلی است.

مقالات مرتبط: بیزینس پلن صادرات

صادرات دام زنده

مشکلات تجارت دام زنده در ایران:

۱. در عرصه‌ی صادرات همواره با افراد سودجویی مواجه بودیم که زمینه ساز نوسانات و تغییرات فاحش در حوزه‌ی قیمت‌ها می‌شدند. در صادرات دام زنده نیز با این چالش دست به گریبان هستیم.

۲. در این زمینه بیش از همه با چالش قاچاق دام مواجهیم که همین عامل در قیمت گذاری‌ها و اختلالات بازار دام بسیار تاثیرگذار است. این موضوع گاهی حتی مانعی جدی بر انتقال دام از یک استان به گمرک ایجاد می‌نماید.

۳. از سری مشکلات چالش برانگیز دیگر می‌توان به پیدا کردن بازار هدف اشاره کرد. انجام مذاکره برای فروش دام زنده به مشتریان خارجی در پروسه‌ي صادرات بسیار حساس و تعیین کننده است؛ چرا که سلامت دام بایستی از هر نظر مورد تايید واقع شود و از طرفی، چگونگی پروش یافتن دام نیز در اکثر موارد برای مشتریان خارجی حائز اهمیت است.

وضعیت صادرات دام در ایران:

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، صادرات دام بعنوان یک تجارت نسبتا پر سود شناخته شده است. بویژه در حوزه‌ی خلیج فارس، کشورهای عربی تمایل بیشتری به وارد کردن دام‌های زنده از ایران دارند. در فاصله‌ی سالهای ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰ که صادرات دام زنده بصورت موقت ممنوع شده، انجام این تجارت سود قابل توجهی را برای قاچاقیان این محصول به ارمغان آورد. اما اکنون دامداران با رعایت پروتکل‌های بهداشتی پروش دام و اخذ مجوزهای قانونی می‌توانند با خاطری آسوده به صادرات در این حوزه بپردازند.

مزایای صادرات دام زنده:

۱. می‌تواند یک منبع درآمدی مناسب در حوزه‌ی درآمدهای ارزی برای کشور باشد. معاملات دام زنده بین کشورها از آن جهت که با نرخ دلار محاسبه می‌شود، باعث بهبود وضعیت درآمدی در کشور و ورود ارز و جلوگیری از نوسانات ارزی خواهد شد.

۲. افزایش این قسم صادرات به کشورهای دیگر، همچنین باعث پرورش بیشتر دام در داخل کشور و تامین نیازهای گوشتی در سطح داخلی خواهد شد.

مقالات مرتبط: فرهنگ بین الملل

صادرات دام زنده

معایب صادرات دام زنده:

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، صادرات دام زنده بصورت قاچاق نیز صورت می‌گیرد که این موضوع از دو جهت به اقتصاد کشور لطمه وارد می‌سازد:

۱. در قاچاق دام زنده از دام‌های سبک‌تر استفاده می‌شود. این موضوع باعث افزایش تعداد دام های سنگین و افزایش قیمت گوشت در کشور خواهد شد.

۲. در قاچاق دام های زنده رعایت پروتکل‌های بهداشتی مورد توجه قرار نمی‌گیرد. این مسئله باعث صادرات دام‌های بیمار خواهد شد که نتیجه‌ی آن هم بیماری‌های واگیردار در سطح جهانی است و هم بی اعتمادی کشورها نسبت به واردات دام‌های زنده از کشور ما.

کلام آخر

با از سر گیری صادرات دام‌های زنده بایستی به این مقوله بعنوان یک روزنه برای ارز آوری داخلی نگاه کنیم. در این قبیل صادرات به دلیل زنده بودن دام‌ها، رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی بیش از پیش اهمیت می‌یابد. در این بین نیز باید ساز و کارهای امنیتی مناسبی برای جلوگیری از قاچاق دام زنده بکار گرفته شود. همچنین حمایت از صادرات دام زنده علاوه بر تامین منابع گوشتی داخلی موجب اشتغال زایی داخلی نیز خواهد شد. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.