Carpet Export صادرات فرش

صادرات فرش و قوانین آن

صادرات فرش

صادرات فرش یکی از مهمترین فعالیت‌های صادراتی است که در تجارت جایگاه خاص و ویژه‌ای دارد. برای این قبیل صادرات شرایط خاص و ویژه‌ای پیش روی تجار و بازرگانان وجود دارد که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد تجارت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

قوانین صادرات فرش:

اولین نکته در این رابطه که جزو قوانین و مقررات الزامی آن محسوب می شود، داشتن کارت بازرگانی است. برای این منظور بایستی با مراجعه به اتاق بازرگانی، از آنجا درخواست صدور کارت بازرگانی نماییم. بعد از دریافت کارت معتبر و گواهی مبداء از اتاق بازرگانی، می‌توانیم اقدام به صادرات نماییم.

از دیگر قوانین صادرات در این حوزه می‌توان به ممنوعیات صادرات فرش اشاره کرد. فرش‌هایی که با استفاده از نخ‌های رنگ شده بافته شده‌اند و تار و پود آنها تشکیل شده از الیاف مصنوعی است، صادرات آنها ممنوع می‌باشد.

داشتن شماره‌ی تعرفه‌ي فرش از دیگر ملزومات و قوانین صادرات در این حوزه است. افرادی که قصد انجام صادرات در این حوزه را دارند می‌توانند با در اختیار داشتن این تعرفه، با ورود به بخش آمار سایت صادرات و واردات، اقدام به استخراج کشورهایی نمایند که سابقه‌ی صادراتی در این حوزه دارند.

لازم به ذکر است در این حوزه، با محدودیت‌های چندانی مواجه نیستیم. لذا صادرات فرش و منسوجات تقریبا به تمامی کشورها امکان‌پذیر است.

مقالات مرتبط: تجارت خانگی اینترنتی

صادرات فرش

چالش‌های صادرات فرش:

۱. یکی از مهمترین دغدغه‌هایی که فعالان در این حوزه با آن روبه‌روهستند، ارائه و صادرات فرش‌های هندی و چینی با پایین‌ترین کیفیت اما به نام فرش دست‌باف ایرانی است. این فرش‌ها از آنجایی که در بازارهای جهانی در معرض دید عموم گذاشته می‌شوند، می‌توانند ضربه‌ی سهمگینی به صنعت فرش‌بافی و صادرات ایران وارد نمایند.

۲. هزینه‌های بالای تولید فرش دستباف، معضل دیگری است که گریبان‌گیر فعالان این حوزه شده است.

با وجود چالش‌های پیش‌روی صنعت فرش‌بافی و صادرات آن، فرش دست‌باف ایرانی همچنان در صدر صادرات فرش در جهان قرار دارد. صنعت‌های مشابه در دیگر نقاط جهان و همچنین وجود تحریم‌ها نیز نتوانسته‌اند مانعی جدی بر سر راه این برتری ایجاد نمایند.

ضمن اینکه اطلاع از میزان تجارت فرش در جهان و میزان سهم ایران از این تجارت، می‌تواند در انجام موفقیت آمیز فرآیند این قبیل صادرات راهگشا باشد.

موانع:

صرف اشراف بر قوانین صادرات در این حوزه برای ورود به این عرصه کافی نیست. پروسه‌ی صادرات یک روند زمان‌بر و با موانع بسیار است.

از سری مشکلاتی که در این مسیر وجود دارد، بی توجهی به گسترش بازارهای جدید و عدم وجود مطالعات و بررسی‌های کارشناسانه است. بررسی‌های کارشناسانه دربرگیرنده‌ی میزان تقاضا، سلیقه‌های مختلف در بازارهای جهانی و مطالعات فرهنگی در رابطه با نوع فرش دلخواه کشورها است.

همچنین وجود رقبای خارجی و دلالان این حوزه، موانع بسیاری را برای تجار ایرانی ایجاد می‌نمایند.

برای گذر از این موانع موجود، صرف آشنایی با قوانین و مقررات در این حوزه کافی نیست. بلکه بایستی با عوامل کاهش و یا افزایش صادرات فرش نیز آشنا باشیم. ضمن اینکه با مشورت گرفتن از افراد فعال در این حوزه می‌توانیم امور زمانبری همچون امور گمرکی، ترخیص، حمل و نقل ومواردی از این قبیل را با سرعت بالاتری انجام دهیم.

مقالات مرتبط: صادرات غیرنفتی

صادرات فرش

کشورهای مقصد:

برای اثربخش بودن صادرات فرش بایستی بتوانیم به شناخت درستی از کشورهای هدف دست پیدا کنیم. بزرگترین‌ بازارهای موجود در این حوزه شامل کشورهایی مانند آمریکای لاتین، چین، روسیه و امارات می‌شوند. البته لازم به ذکر است همانطور که پیش‌تر نیز به آن اشاره شد، چین از مهمترین رقبای ایران در تولید فرش دستباف می‌باشد که در حال حاضر در جایگاه چهارم جهان قرار دارد.

شناخت اوضاع سیاسی و اقتصادی کشور و رعایت مناسبات با کشورها مستقیما می‌تواند برکاهش و یا افزایش صدور فرش تاثیرگذار باشد.

کلام آخر

صادرات فرش یکی از شاخه‌های اصلی صادرات برای تجارت بین المللی است. در این حوزه ایران پرچم دار است و در صدر تجارت جهانی قرار می‌گیرد. آشنایی با قوانین و مقررات مربوط به تجارت در این حوزه، اطلاع از ممنوعیات، موانع و کشورهای فعال در این حوزه می‌تواند به موفقیت صادرات در این حوزه کمک نماید. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.