صادرات مواد غذایی

صادرات مواد غذایی

صادرات مواد غذایی

صادرات مواد غذایی از آن جهت مطرح می‌شود که با توجه به رشد جمعیت در اکثر کشورها، بیش از پیش نیاز به مواد غذایی در سطح کشورها احساس می‌شود. از طرفی با توجه به تفاوت شرایط اقلیمی کشورهای مختلف، امکان تولید همه‌ی محصولات خوراکی در یک کشور بطور متمرکز وجود ندارد؛ لذا کشورها به عرصه‌ی واردات و صادرات اینگونه محصولات ورود کرده‌اند.

کشور ایران از جمله کشورهایی است که با توجه به چهار فصل بودن آن و شرایط اقلیمی موجود در بخش‌های مختلف،‌ هر ساله میلیون‌ها تن از تولیدات خود را در زمینه‌ي صیفی‌جات، غلات و شیلات به کشورهای مجاور صادر می‌نماید. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد تجارت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

عوامل مهم در صادرات مواد غذایی:

صادرات مواد غذایی بایستی مبتنی بر برخی فاکتورهای مهم باشد. عواملی مانند بسته‌بندی، حمل و نقل، تکنیک‌های نگهداری، توجه به عادات غذایی و قدرت خرید افراد در بازار کشورهای هدف، همه و همه در صادرات مواد غذایی بایستی مورد توجه و ارزیابی قرارگیرد. در ادامه به بررسی دو عامل مهم در صادرات می‌پردازیم:

۱. بسته بندی:

در بستنه بندی بایستی تمام جوانب سلامت محصول و تازگی آن سنجیده شود. همچنین بسته‌بندی باید معرف هویت و فرهنگ ایرانی به سایر کشورهای جهان باشد. بخشی از هزینه‌های مربوط به کالا و بازاریابی محصولات، مرتبط با بسته‌بندی محصولات صادراتی است. بطور معمول درصدی که بسته‌بندی در هزینه‌ی تمام شده‌ی کالا به خود اختصاص می‌دهد، ۱۰ تا ۱۵٪ می‌باشد. اما در ایران این درصد رقمی بالغ بر ۳۵ تا ۵۰٪ خواهد بود.

ویژگی‌هایی که یک بسته‌بندی مطلوب بایستی دارا باشد از قرار زیر است:

  • مطابق با قوانین مورد درخواست هر بازار
  • اطلاع رسانی مناسب
  • قابلیت جلب اعتماد
  • خلاقیت و نوآوری

مقالات مرتبط:  هوش تجاری چیست؟

صادرات مواد غذایی

۲. حمل و نقل:

در صادرات مواد غذایی با دو دسته مواجهیم: فاسد شدنی و فاسد نشدنی. مواد غذایی فاسد نشدنی نه به معنای دقیق کلمه که به معنای کاهش کیفیت آنهاست؛ یعنی برخی مواد غذایی بعد از گذشت مدتی از کیفیت آنها کاسته می‌شود. این مدت در برخی از مواد غذایی می‌تواند چند ساعت باشد؛ مانند شیلات و صیفی‌جات. و در برخی دیگر چند روز؛ مانند لبنیات. برای حمل و نقل مواد غذایی دسته‌ی اول از خطوط هوایی و برای جابه‌جایی موادغذایی دسته‌ی دوم از وانت‌ها و کامیون‌های یخچال‌دار استفاده می‌شود.

مواد غذایی صادراتی:

مواد غذایی که قابلیت صادرات دارند به دو دسته‌ی خام و فرآوری شده تقسیم می‌شوند. این محصولات می‌توانند شامل محصولات خشک مانند آجیل و خشکبار و زعفران، مواد غذایی فاشد شدنی مانند شیر، مواد غذایی دریایی مانند ماهی و خاویار، و محصولات کشاورزی و حبوبات مانند انواع میوه و نخود و لوبیا باشند.

درحال حاضر آمریکا بعنوان بزرگترین کشور در عرصه‌ي صادرات شناخته می‌شود که صادرات آن بیشتر در حوزه‌ي محصولات فاسد شدنی و غلات می‌باشد.

مقالات مرتبط: ورود به بازارهای بین‌المللی

صادرات مواد غذایی

مراحل صادرات مواد غذایی:

امروزه به دلیل سودآوری صادرات مواد غذایی، تمایلات برای انجام اینگونه صادرات قوت گرفته است. اما پیش از هر اقدامی بهتر‌آن است که با سلسله مراتب صادرات آشنا شویم. آشنایی با قوانین و مقررات صادرات در کشور هدف در صدر هر اقدامی است. برای انجام یک تجارت و بیزنس بین‌الملل لازم است تا از قوانین و مقررات داخلی کشور هدف مطلع باشیم.

بعد از آشنایی با قوانین، به دنبال انتخاب بهترین بازار متناسب با تولیدات خود خواهیم بود. انتخاب بازار هدف از طریق بازاریابی و شناخت فرصت‌های بازار در کشورهای مختلف و تحقیقات بازار امکان پذیر خواهد بود.

بعد از انتخاب بازار هدف نیز به دنبال اخذ مجوزهای لازم برای صادرات می‌رویم که مجوز صادرات و مجوز وزارت بهداشت غذا و دارو از مهمترین‌ آنهاست.

مرحله‌ی بعد وارد قیمت گذاری کالا و بسته بندی می‌شویم. در انجام پروسه‌ی بسته‌بندی طبق آنچه که در بالا گفته شد اقدام می‌کنیم و در بحث قیمت گذاری نیز می‌توانید به مقاله‌ي قیمت گذاری کالاهای صادراتی مراجعه نمایید.

در نهایت نیز به انعقاد قرارداد با شرکت حمل و نقل و ارسال کالا اقدام می‌نماییم.

کلام آخر

صادرات مواد غذایی امروزه با توجه به افزایش نرخ افزایش جمعیت در حهان، روندی رو به رشد داشته است. در انجام صادرات مواد غذایی ملاحظات دقیق و حساس فراوانی وجود دارد که در این مقاله به برخی از آنها اشاره کردیم. آشنایی با بازارهای جهانی و انتخاب بهترین بازار برای صادرات محصولات متناسب با توان تولید ما و نیاز کشورها، نیازمند تحقیقات بازار قوی و بیزنس پلن‌ها صادراتی منظم و دقیق می‌باشد. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.